Բժշկական երշիկ. նմուշներից 2-ում մանրէների անթույլատրելի քանակ է հայտնաբերվել
Սննդամթերքի լաբորատոր փորձաքննության՝ «Հետք»-ի հրապարակումներից հետո Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, կասկածի տակ առնելով փորձաքննության արդյունքների հավաստիությունը, առաջարկել էր հաջորդ ստուգումն իրականացնել իր մասնագետների մասնակցությամբ:
«Հետք»-ին ուղղված հորդոր-առաջարկի մեջ ՍԱՊԾ-ն նշում էր, որ նմուշները պետք է «ստերիլ պայմաններում հանել փաթեթավորումից, դիմազերծել և միայն կոդավորված ներկայացնել փորձաքննության»:
Եվ ի պատասխան մեր հարցման՝ 2016թ. հոկտեմբերի 14-ի 2668-16 գրության մեջ հայտնել էր, որ հաջորդ փորձաքննության համար իրենք պատրաստ են «սեփական միջոցների հաշվին ապահովել նույն նմուշների լաբորատոր այլընտրանքային փորձաքննություն »:
«Հետք»-ը նոյեմբերի 8-ին դիմել էր ՍԱՊԾ՝ առաջարկելով կազմակերպել բժշկական երշիկների լաբորատոր այլընտրանքային փորձաքննությունը, օրինակ՝ ՍԱՊԾ ենթակայությամբ գործող լաբորատորիայում՝ «ՀԱԲԼԾԿ»-ում, ինչին ի պատասխան՝ ՍԱՊԾ-ից հայտնել էին, որ «պետական վերահսկողության ժամանակ սննդամթերքի անվտանգության մանրէաբանական ցուցանիշներով փորձաքննությունների մրցույթը շահել է «Ստանդարտ Դիալոգ» լաբորատորիան», և իրենք փորձաքննությունը կանցկացնեն այդտեղ (նույն լաբորատորիան, որտեղ իր հրապարակման փորձաքննությունները կատարում է «Հետքը»-հեղ.): Քանի որ փորձաքննությունն իրականացվելու էր «Ստանդարտ դիալոգ» լաբորատորիայում, «Հետք»-ը ՍԱՊԾ պետի անունով դիմում է գրել՝ առաջարկելով մասնակցել բժշկական երշիկների փորձաքննության ողջ գործընթացին և հրապարակել ստացված արդյունքները:
Այնինչ, այսօր ՍԱՊԾ-ն հաղորդագրություն էր տարածել, որտեղ նշել էր, թե «Հետք»-ը չի կատարել ձեռք բերված պայմանավորվածությունը և նույն նմուշները չի ներկայացրել փորձաքննության: Նշենք, որ «Հետք»-ը ոչ մի պարտավորվածություն չի ստանձնել. ՍԱՊԾ կասկածը «Հետք»-ի հրապարակած լաբորատոր փորձաքննությունների հավաստիության վերաբերյալ և նշած այլընտրանքային փորձաքննությունը ենթադրում է փորձաքննության իրականացում մեկ այլ լաբորատորիայում, և ոչ թե այնտեղ, որտեղ փորձաքննությունն իրականացնում էր «Հետքը»:
Նոյեմբերի 14-ին և 15-ին «Հետք»-ը ՍԱՊԾ տեսուչների ուղեկցությամբ այցելել է «Երևան Սիթի» և «SAS» սուպերմարկետների ցանցի խանութներ, որտեղ ՍԱՊԾ տեսուչներն իրականացրել են տեղական 8 արտադրողների բժշկական երշիկների հսկիչ գնում և հանձնել «Ստանդարտ դիալոգ» լաբորատորիա:
Փորձաքննվել է միայն 5 նմուշ, քանի որ առաջին օրը (նոյեմբերի 14) ՍԱՊԾ աշխատակազմի Երևանի կենտրոնի տեսուչները նմուշառումը սխալ էին կատարել՝ երշիկները կտրել էին խանութի դանակով, հետևաբար՝ չէին պահպանել արտադրողի գործարանային փաթեթը և նմուշի ստերիլությունը: Դրանց արդյունքները անվտանգության առումով վերջանական չեն, այդ պատճառով չեն հրապարակվում: Այս մասին այսօրվա հաղորդագրության մեջ նշել էր նաև ՍԱՊԾ-ն: Զարմանալի է, որ ՍԱՊԾ տեսուչներն առայսօր չգիտեն, թե ինչպես պետք է կատարվի նմուշառումը, և որ նմուշը չի կարելի դանակով կտրել ու տանել լաբորատոր փորձաքննության։
Առաջին օրն ընտրվել էին հետևյալ ապրանքատեսակները՝ «Աթենք» ապրանքանիշի բժշկական երշիկ, եփած, «Բաբիկ», «Բարի սամարացի» բժշկական երշիկ եփած, կլասիկ, «Բեկոն», «Моя семья» բժշկական երշիկ եփած, «Մուշ» ապրանքանիշի բժշկական երշիկ, եփած, «Նատֆուդ» ընկերության «Բիէլլա» ապրանքանիշի բժշկական երշիկ, եփած)։
Բացի այդ, ՍԱՊԾ–ն չի կատարել իր իսկ առաջարկը՝ «արդյունքները հրապարակել ստանալուն պես». բժշկական երշիկի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները ստացվել են նոյեմբերի 21-ին, իսկ հրապարակվել և «Հետք»-ին տրամադրվել՝ այսօր:
Բժշկական երշիկի «ոչ բժշկական» բաղադրությունը
«Բժշկական» երշիկի պատրաստման տեխնոլոգիան մսային արտադրության մեջ մշակվել է դեռևս 1930-ական թվականներին՝ իբրև դիետիկ սնունդ. ըստ օրիգինալ բաղադրատոմսի՝ այն պատրաստվում էր բացառապես տավարի, խոզի մսից, ձվից, կաթից, աղից և համեմունքներից։ Այժմ գործող ԳՕՍՏ-ն ավելի «լայն» հնարավարություններ է տալիս արտադրողներին՝ բժշկական երշիկի պատրաստման մեջ թույլ տալով օգտագործել տավարի և խոզի մսի տարբեր հատվածներ՝ յուղ, կաշի և այլն, ինչպես նաև մի շարք սննդային հավելումներ՝ համի կարգավորիչներ, բարելավիչներ, հակաօքսիդանտներ։
Բայց որոշ արտադրողներ ժամկետը երկարացնելու և արտադրության վրա քիչ գումար ծախսելու համար արտադրում են սեփական տեխնիկական պայմաններով՝ (ՏՊ) ՝ բժշկական երշիկի արտադրության մեջ օգտագործելով բուսական սպիտակուցներ, աղացած ոսկորներ, աճառ, կոնսերվանտներ և այլ՝ ոչ այնքան օգտակար հավելումներ։
ԵԱՏՄ տարածքում իրացվելու համար բժշկական երշիկը պետք է համապատասխանի ՄՄ ՏԿ 034/2013 («Մսի և մսային արտադրանքի անվտանգության մասին»), ինչպես նաև ՄՄ ՏԿ 021/2011 («Սննդային արտադրանքի անվտանգության մասին»)) նորմատիվ փաստաթղթերին:
Լաբորատոր փորձաքննության են ենթարկվել՝ «Աթենք», «Աթենք»՝ «Գանձասար», «Բեկոն պրոդուկտ», «Բարի սամարացի», «Մարիլա» ընկերությունների արտադրած բժշկական երշիկները։
Նախքան փորձաքննության հանձնելը, խանութում ստուգվել են երշիկների պահպանման ջերմային պայմանները. խախտում չի եղել:
Այս նմուշները եղել են ամբողջական, արտադրողի կողմից ներկայացված փաթեթը չի խախտվել:
Նմուշ N1
«Աթենք» ընկերության բժշկական երշիկ, բարձր կարգի՝ 11.11.16թ. արտադրության, պահպանման ժամկետը՝ 30 օր:
Բաղադրությունը՝ «տավարի միս, բ/կ (խ.ե.կ.), խոզի միս, հավի կրծքամիս, խոզաճարպ, կերակրի աղ, նատրիումի նիտրիտ»:
Ինչպես նաև թվով 3 սննդային հավելում՝ E450, E451, E124:
Այս նմուշն անվտանգության ցուցանիշներով համապատասխանում է ՄՄ ՏԿ 034/2013, ՄՄ ՏԿ 021/2011 նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար:
Նմուշ N 2
«Սյունիքի բարիքներ» ընկերության «Մարիլա» ապրանքանիշի բարձր կարգի բժշկական երշիկ՝ 08.11.16թ. արտադրության, պահպանման ժամկետը՝ 20 օր:
Արտադրված է 39344017.7055-2012 տեխնիկական կանոնակարգով: Բաղադրությունը՝ «տեղական խոզի և տավարի միս, կովի անարատ կաթ, հավի ձու, աղ», ինչպես նաև՝ 8 սննդային հավելում՝ E250, E621, E450, E451, E300, E150c, E124, E100:
Այս նմուշը անվտանգության ցուցանիշներով չի համապատասխանում ՄՄ ՏԿ 034/2013, ՄՄ ՏԿ 021/2011 նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին: Այստեղ ՄԱՖԱՄ քանակը նորման գերազանցում է 4 անգամ:
Այս բժշկական երշիկը պիտանի չէ սննդում օգտագործելու համար:
Նմուշ N 3
«Բեկոն» ընկերության բժշկական երշիկ, ընտանեկան՝ 11.11.16թ. արտադրության, պահպանման ժամկետը՝ 30 օր:
Բաղադրությունը՝ հավի միս, խոշոր եղջերավոր կենդանու միս, խոզի միս, խոզաճարպ, կենդանական սպիտակուց, օսլա, սոյայի սպիտակուց, կերակրի աղ, համեմունքներ, նատրիումի նիտրիտ, ինչպես նաև 15 սննդային հավելում:
Այս նմուշը ևս անվտանգության ցուցանիշներով համապատասխանում է ՄՄ ՏԿ 034/2013, ՄՄ ՏԿ 021/2011 նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին և պիտանի է սննդում օգտագործելու համար:
Նմուշ N 4
«Բարի սամարացի» ընկերության բժշկական երշիկ, կլասիկ՝ 15.11.16թ. արտադրության, պահպանման ժամկետը՝ 30 օր:
Բաղադրությունը՝ տավարի միս, խոզի կիսայուղոտ միս, հավի կրծքամիս, կաթ, կերակրի աղ, համեմունքների խառնուրդ, ֆոսֆատների խառնուրդ: Ինչպես նաև՝ E250 սննդային հավելում:
Այս նմուշը անվտանգության ցուցանիշներով չի համապատասխանում ՄՄ ՏԿ 034/2013, ՄՄ ՏԿ 021/2011 նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին: Այստեղ ՄԱՖԱՄ քանակը նորման գերազանցում է 1.4 անգամ:
Նմուշ N 5
«Աթենք» ընկերության «Գանձասար» բժշկական երշիկներ, 15.11.16թ. արտադրության, պահպանման ժամկետը՝ 30 օր:
Բաղադրությունը՝ «տավարի սառեցված միս, (խ.ե.կ.), հավի կրծքամիս, կերակրի աղ, նատրիումի նիտրիտ, բուսական, կենդանական սպիտակուց, օսլա, բնական համեմունք»: Ինչպես նաև 3 սննդային հավելում՝ E450, E451, E120:

Колбаса “Докторская”: в двух образцах обнаружено недопустимое количество бактерий
После публикации Hetq.am статьи о лабораторной экспертизе пищевых продуктов Государственная служба безопасности пищевых продуктов РА (ГСБПП), выразив сомнение результатами лабораторного исследования, предложила провести проверку с участием своих специалистов.
В адресованном Hetq.am письме Госслужба отметила, что образцы следует доставать из упаковки в стерильных условиях и представлять на экспертизу закодированными.
В ответ на наш запрос ГСБПП в записке от 14 октября 2016 г. сообщила, что при проведении следующего лабораторного исследования они готовы “обеспечить альтернативную экспертизу на собственные средства тех же образцов”.
8 ноября Hetq.am обратился в ГСБПП с предложением организовать альтернативную лабораторную экспертизу “Докторской” колбасы в действующем в ведении Госслужбы Республиканском центре ветернарно-санитарных и фитосанитарных услуг. В ответ ГСБПП сообщила, что “в процессе осуществления государственного контроля тендер на проведение экспертизы бактериальных показателей выиграла лаборатория “Стандарт Диалог”, которая и проведет исследование (это именно та лаборатория, в которой Hetq.am заказывает экспертизы для своих публикаций. – Авт.). Поскольку экспертиза должна была проводиться в лаборатории “Стандарт Диалог”, Hetq.am обратился к начальнику ГСБПП, предложив принять участие в лабораторном исследовании образцов “Докторской” колбасы и опубликовать полученные результаты.
Однако сегодня Госслужба безопасности пищевых продуктов распространила сообщение, в котором говорилось, что Hetq.am не выполнил договоренность и не представил те же образцы для проведения экспертизы. Отметим, что Hetq.am не брал на себя каких-либо обязательств. Сомнение ГСБПП в достоверности результатов лабораторных исследований, проведенных по заказу Hetq.am, и указанная альтернативная экспертиза предполагают проведение экспертизы в другой лаборатории, а не в той, в которую обратился Hetq.am.
14 и 15 ноября Hetq.am в сопровождении инспекторов ГСБПП посетил супермаркеты “Ереван Сити” и “САС”, где инспекторы произвели контрольную закупку “Докторской” колбасы 8 производителей, после чего образцы были переданы в лабораторию “Стандарт Диалог”.
Однако экспертизе подверглись лишь пять образцов, поскольку в первый день (14 ноября) инспекторы допустили ошибку, разрезав колбасы магазинным ножом, в результате чего не была сохранена стерильность заводской упаковки производителя и самого образца. Удивительно, что инспекторы ГСБПП до сих пор не знают, как нужно производить забор образцов.
В первый день были выбраны следующие образцы: вареная колбаса “Докторская” фирмы “Атенк”, вареная, классическая колбаса “Докторская” фирм “Бабик”, “Бари самараци”, вареная колбаса “Докторская” фирм “Бекон”, “Моя семья”, вареная колбаса “Докторская” фирмы “Муш”, вареная колбаса “Докторская” (“Биэлла”) фирмы “Натфуд”.
Отметим также, что ГСБПП не выполнила предложенное ей же условие – “опубликовать результаты сразу после их получения”. Результаты лабораторного исследования образцов “Докторской” колбасы были получены 21 ноября, а опубликованы и предоставлены Hetq.am сегодня.
“Недокторское” содержание “Докторской” колбасы
Технология изготовления “Докторской” колбасы была разработана в 1930-х годах в качестве диетического питания. Согласно оригинальному рецепту, эта колбаса должна содержать говядину, свинину, яйца, молоко, соль, специи. Действующий в настоящее время ГОСТ предоставляет производителям более “широкие” возможности, разрешая использовать при изготовлении “Докторской” колбасы различные части говядины и свинины (жир, кожу и т.д.), а также ряд пищевых добавок (регуляторы и усилители вкуса, антиоксиданты).
Однако некоторые производители с целью сокращения сроков изготовления продукции и экономии средств производят колбасу по собственным техническим условиям, используя растительные белки, молотые кости, консерванты и другие не очень полезные добавки.
Для реализации на территории Евразийского экономического союза колбаса “Докторская” должна соответствовать требованиям определенных нормативных документов («О безопасности мяса и мясной продукции”, “О безопасности пищевой продукции”).
Лабораторной экспертизе подверглась “Докторская” колбаса компаний Атенк”, “Гандзасар” (“Атенк”), “Бекон продукт”, “Бари самараци”, “Марила”.
До проведения лабораторного исследования в магазине были проверены температурные условия хранения колбас. Нарушения не были обнаружены.
Образцы были целостные, представленная производителем упаковка без повреждений.
Образец N1
“Докторская” колбаса высшего сорта компании “Атенк”. Дата изготовления – 11.11.16 г., срок хранения – 30 дней
Состав: говядина высшего сорта, свинина, куриное филе, свиной жир, пищевая соль, нитрат натрия, а также три пищевые добавки - E450, E451, E124.
Данный образец по показателям безопасности соответствует требованиям нормативных документов и пригоден к употреблению в пищу.
Образец N2
“Докторская” колбаса высшего сорта компании “Марила”. Дата изготовления – 08.11.16 г., срок хранения – 20 дней.
Колбаса произведена в соответствии с техническим регламентом 39344017.7055-2012. Состав: свинина и говядина местного производства, коровье молоко, яйца, соль, а также 8 пищевых добавок - E250, E621, E450, E451, E300, E150c, E124, E100.
Данный образец по показателям безопасности не соответствует требованиям нормативных документов. Содержание в нем Мезофильных Аэробных и Факультативно Анаэробных Микроорганизмов (МАФАМ) превышает норму в 4 раза.
Образец N3
“Докторская” колбаса семейная компании “Бекон”. Дата изготовления – 11.11.16 г., срок хранения – 30 дней.
Состав: куриное мясо, мясо крупного рогатого скота, свинина, свиной жир, растительный белок, крахмал, соевый белок, пищевая соль, специи, нитрат натрия, а также 15 пищевых добавок.
Этот образец по показателям безопасности соответствует требованиям нормативных документов и пригоден к употреблению в пищу.
Образец N4
“Докторская” колбаса, классическая компании “Бари самараци”. Дата изготовления – 15.11.16 г., срок хранения – 30 дней.
Состав: говядина, полужирная свинина, куриное филе, молоко, пищевая соль, специи, смесь фосфатов, а также пищевая добавка E250.
Этот образец не соответствует требования нормативных документов. Количество МАФАМ в нем превышает норму в 1,4 раза. Данный образец“Докторской” колбас не пригоден к употреблению в пищу.
Образец N5
Колбаса “Докторская” (“Гандзасар”) компании “Атенк”. Дата изготовления - 15.11.16 г.,срок хранения – 30 дней.
Состав: замороженная говядина, куриное филе, пищевая соль, нитрат натрия, растительный и животный белок, крахмал, натуральные специи, а также три пищевые добавки- E450, E451, E120.