Մի փայտը բոց չի տա, կծխա ու կհանգի, կամ ինչո՞ւ ջավախքցիները միասնական չեն
Մի քանի օր առաջ Երևանում տեղի ունեցավ Ջավախքին և Վահագնին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցում էին Արցախյան ազատամարտի հերոսներ, գեներալներ, պատմաբաններ, արվեստագետներ, պատգամավորներ, երիտասարդներ և մեծահասակներ:
Ջավախքցիների համար սա շատ ողջունելի և ընդունելի քայլ էր, որովհետև նման ազգային դեմքեր արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումն ի նպաստ Ջավախքի և Ջավախքի ժողովրդի: Ավելացնեմ նաև, որ այս դեմքերը առաջին անգամ չէ, որ արտահայտում են նույն դիրքորոշումը Ջավախքի հարցում:
Բայց բոլորս էլ շատ լավ գիտակցում ենք, որ մինչև խոսքը վերածվի գործի, դեռ կա շատ դժվար ու տքնաջան աշխատանք, և կա նաև մեկ այլ խանգարող հանգամանք, այն է` ջավախքցիները միասնական չեն ու յուրաքանչյուր պայմանում միասնական չեն էլ լինի, որովհետև ջավախքյան կառույցներն իրարից տարբեր են` թե' մտածելակերպով, թե' գաղափարական ուղղվածությամբ և թե ապրելակերպով:
Հիմա տեսեք. երբ ինչ-որ տեղ բարձրացվում է Ջավախքի և Ջավախքի հայորդիների հարցը, ինչ-որ մի այլ ջավախքցի սկսում է քննադատել դա կամ գովաբանել թուրքամետ Վրաստանի իշխանություններին: Նման դեպքը կարելի է վերագրել նախանձի, պատվերի կամ մոլորվածության, չնայած բնական է, նման բացասական քննադատություններ պիտի լինեն, որովհետև նույնիսկ մարդկության ամենաուժեղ գաղափարի դեմ` խոսքը կրոնների մասին է, նույնպես կան բացասական քննադատություններ:
Ո՞րն է Ջավախքի միասնության խնդիրը: Ինչո՞ւ մենք միասնական չենք: Սկսենք մեր Հայաստանի Հանրապետությունից. Հայաստանում ապրում են հազարավոր ջավախքցիներ, բայց նրանք միասնական չեն, որովհետև մասնատված են Հայաստանի կուսակցությունների ու կազմակերպությունների միջև, և ամենքը դավանում և պաշտպանում է տվյալ կուսակցության, կամ կազմակերպության գաղափարը: Սա հասկանալի է միայն այն դեպքում, երբ այդ պայքարը կատարվում է Հայաստանի ներքաղաքական դաշտում, բայց, ցավոք, այդ ամենը ջավախքցիների համար վերածվել է թշնամական պայքարի հենց Ջավախքի հարցում. սա սխալ է, նման ձևով մենք երբեք Ջավախքի որևէ հարց չենք լուծի:
Ջավախքում նույնպես նույն իրավիճակն է, դրան գումարած դավաճանների ու վրացական ուժային կառույցների տեռորը: Իսկ Ռուսաստանի Դաշնությունում էլ կենցաղային խնդիրներ են, որոնք բացասական լիցքեր են հաղորդում ջավախքցիների միասնության համար:
Ելնելով Հայաստանի ներկա աշխարհագրական դիրքից և ներքին ու արտաքին խնդիրներից` Երևանը երբեք չի կարող միայնակ լուծել Ջավախքի խնդիրները: Ջավախքցիները նույնպես չեն կարող` ելնելով վերը նշված խնդիրներից: Անհատական ոչ մի կուսակցություն կամ կազմակերպություն նույնպես ի վիճակի չէ լուծել Ջավախքի ժողովրդի խնդիրները, որովհետև մի փայտը բոց չի տա, կծխա ու կհանգի: Դիվանագիտական ու քաղաքական գործընթացներով լուծումը նույնպես անհիմն է, որովհետև վերջին 10 տարիները ուղիղ հակառակ արդյունք գրանցեցին ջավախքցիների համար:
Եվրամիության, ՄԱԿ-ի, մարդու իրավունքների վերաբերյալ օրենքներով նույնպես անօգուտ է պայքարել, որովհետև Եվրոպան թուրքամետ Սահակաշվիլուց ավելի շատ օգուտ ունի, քան ջավախքցու իրավունքներից:
Մնում է միայն մի ելք, այսինքն` ջավախքցիներին թողել են միայն մի ելք, որը կհամախմբի ու կմիավորի ջավախքցիներին ու լուծում կտա Ջավախքի բոլոր խնդիրներին. դա զինված պայքարն է: Եվ սա փաստ է, որովհետև Կովկասում թե' Արցախը, թե' Օսիան, և թե' Աբխազիան իրենց իրավունքները կարողացան պահպանել միայն պատերազմի գնով: Այսինքն` մարդկային ապրելու իրավունքները միայն զենքով կարելի է պահպանել և վերջ…

Из одной ветки костер не разгорится, или почему джавахкцы разобщены
Несколько дней назад в Ереване состоялось мероприятие, посвященное Джавахку и Ваагну Чахаляну, в котором приняли участие герои Арцахской войны, генералы, историки, деятели искусства, депутаты, представители молодежи, пожилые люди.
Для джавахкцев это был необходимый и достойный всяческого поощрения шаг, благодаря которому собравшиеся выразили свою поддержку Джавахку и джавахкцам.
Однако все мы хорошо понимаем, что для претворения слов в дела нужна тяжелая и кропотливая работа. Есть еще одно мешающее обстоятельство – разобщенность джавахкцев, отсутствие у них единства, что обусловлено различием позиций и идеологических направленностей джавахкских структур.
Когда где-то поднимается вопрос о Джавахке и его деятелях, некоторые джавахкцы начинают выступать с критикой или восхвалять протурецки настроенные власти Грузии. Такое поведение можно объяснить завистью, выполнением заказа или заблуждением.
Возникает вопрос: в чем проблема разобщенности в Джавахке, почему мы не едины? Начнем с Республики Армения. В Армении живут тысячи джавахкцев, но они не объединены, потому что входят в различные партии и организации страны, и каждый защищает идеи своей организации или партии. К этому можно относиться с пониманием до тех пор, пока борьба ведется во внутриполитическом поле Армении. К сожалению, для джавахкцев эта борьба приобретает враждебный характер именно в вопросе Джавахка, но это неправильно, поскольку так мы ни одну проблему Джавахка не решим.
Аналогичная ситуация и в Джавахке, прибавьте к этому террор предателей и грузинских силовых структур. А в России на единстве джавахкцев негативно сказываются бытовые проблемы.
С учетом нынешней геополитической ситуации, а также внутренних и внешних проблем Армении Ереван не сможет в одиночку решить проблемы Джавахка. Исходя из вышеперечисленных факторов, этого не смогут сделать также джавахкцы. Проблемы народа Джавахка не сможет решить и та или иная партия или организация, поскольку из одной ветки костер не разгорится – он будет тлеть и потухнет.
Вести борьбу по правилам ЕС, ООН, на основе прав человека бесполезно, так как Европе выгоден протурецкий Саакашвили, а не права джавахкцев.
Джавахкцкам остается только один выход, который объединит их и позволит решить все проблемы своего края. Это вооруженная борьба. И это факт, поскольку на Кавказе и Арцах, и Осетия, и Абхазия сумели защитить свои права только путем войны. То есть право человека на жизнь можно защитить только оружием. И больше ничем.