«Դավիթին բանտից ազատել են, գնում ենք տուն բերենք»
Խաղաղապահ զորքերի նախկին ծառայող, մեկ տարի չորս ամիս անազատության մեջ գտնվող Դավիթ Հակոբյանի մայրը՝ Գայանե Կիրակոսյանը հեռախոսով մեզ հայտնեց, որ Հանրապետության նախագահի ներման հրամանագրով տղային ազատում են, իրենք էլ գնում են դիմավորելու:
Դավիթի ծնողներին հանդիպեցի «Արմավիր» ՔԿՀ-ի նախասրահում: Սպասում էին որդու ազատմանը: Մինչ Դավիթը կերևար բանտի ծանր, երկաթե դռների ճաղերից, նրա ծնողները պատմեցին, որ Պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանից են տեղեկացել Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանի ներման մասին:
Շուտով Դավիթը դժվար քայլերով անցավ բանտի ու ազատության շեմը՝ ցույց տալով ազատականը (ձախ ոտքը շարժում էր մեծ դժվարությամբ): Բոլոր աշխատակիցները աչքալուսանք էին տալիս: Եվս մի քանի պաշտոնական թղթեր լրացնելուց հետո, Դավիթ Հակոբյանը ծնողների հետ ուղևորվեց հայրենի Մայիսյան գյուղ:
«Գոմ էր սարքում, տունն էր մեծացնում, ամեն ինչ կիսատ մնաց: Ես առողջ երեխա տվեցի պետությանը, գերազանցիկի կրծքանշանով եկել է բանակից, սովորել թիկնապահական քոլեջում ծառայության անցել խաղաղապահ զորքերում, անգամ դեպքից 10 օր առաջ բուժզննում էր անցել, ոչ մի հիվանդություն չի ունեցել»,-ասաց Գայանե Կիրակոսյանը:
Նշենք, որ Դավիթ Հակոբյանը կարող էր վաղուց լինել ազատության մեջ և ավելի շուտ սկսեր զբաղվել իր բուժման հարցերով: «Արմավիր» ՔԿՀ վարչական հանձնաժողովի կողմից թեև 3 անգամ նա ներկայացվել է պայմանական վաղաժամկետ ազատման, սակայն անկախ հանձնաժողովը մերժել է ազատել:
Նոյեմբերի 14-ին «Հետքն» անդրադարձել էր խաղաղապահ զորքերի զինծառայող Դավիթ Հակոբյանի պատմությանը՝ «Զինծառայողին Գերմանիա բուժման ուղարկելու փոխարեն «ուղարկել» են բանտ» հրապարակմամբ, որին արձագանքել էին քաղաքացիներ, պաշտոնյաներ: Զինծառայողի մորը նոյեմբերի 19-ին ընդունել էր պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը՝ խոստանալով աջակցել որդու բուժման հարցում:
Արմավիրի Մայիսյան գյուղի 27-ամյա բնակիչ, նախկին զինծառայող Դավիթ Հակոբյանը մոտ 5 տարի փորձում է վերականգնել զինծառայության ժամանակ կորցրած առողջությունը: Սակայն, ինչպես Դավթի ծնողներն են պնդում, Գերմանիայում բուժում ստանալու՝ ՊՆ-ի խոստումները չեն իրականացել, փոխարենը 2015թ. օգոստոսից որդին հայտնվել էր կալանավայրում: Առաջին կարգի հաշմանդամ Դավիթ Հակոբյանը մեղավոր էր ճանաչվել ահաբեկչության մասին կեղծ ահազանգ կատարելու մեջ (ՔՕ 259 հոդված) ու դատապարտվել 1 տարի 6 ամսվա ազատազրկման: Իսկ կեղծ զանգերի պատճառն իր վրա ուշադրություն սևեռելն էր եղել, ինչպես զինծառայողը հայտարարել էր դատարանում:
Ամեն ինչ սկսվել է 2012թ.-ին, երբ Խաղաղապահ զորքերում ծառայության ժամանակ հերթական պարապմունքին Դավիթը ցավեր է զգացել որովայնի շրջանում: Վիճակը կտրուկ վատացել է, նրան տեղափոխել են «Մուրացան» հոսպիտալ, որտեղ և վիրաբույժ Գագիկ Թունյանը վիրահատել է Դավիթ Հակոբյանին: Վիրահատությունն անհաջող է անցել: Ըստ էպիկրիզի՝ աղիքի խոցն է կարվել աղեոլորքից հետո: 2-րդ վիրահատության անհրաժեշտություն է զգացվել: 8 ժամվա տարբերությամբ այն արվել է, որից հետո երիտասարդն ընկել է կոմայի մեջ: 10 օր անց արթնացել է՝ ձախակողմյան հատվածը պարալիզացված: Էպիկրիզում նշված է, որ վիրահատության ժամանակ երիտասարդը ինսուլտ է ստացել: Դավթի ծնողները, սակայն,  մասնագետներ են հրավիրել, որոնք ասել են՝ ինսուլտ չկա, այլ կպել են նյարդերին, ասել են, որ դա հնարավոր է բուժել: ՊՆ-ում էլ տարիներ շարունակ հորդորել են չբողոքել բժշկի դեմ՝ խոստանալով բուժում արտերկրում: Բուժումն այդպես էլ իրականություն չի դարձել:
Հակոբյանները շնորհակալություն հայտնեցին իրենց աջակցողներին. «Պետությունը գիտակցեց, որ Դավիթին օր առաջ պետք է բուժել, ոչ թե պահել բանտում: Մենք շնորհակալ ենք երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանից, պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանից, բոլոր այն մարդկանցից, որոնք օգնեցին Դավիթին դուրս գալ»,-ասաց նախկին զինծառայողի մայրը՝ խնդրելով լուծել նաև որդու բուժման հարցերն արտերկրում:

“Давида освободили. Едем за ним…”
Гаяне Киракосян, мать бывшего военнослужащего миротворческих войск Давида Акопяна, который провел в тюрьме четыре месяца, сообщила нам по телефону, что президент РА подписал указ о помиловании сына, они едут его встречать.
С родителями Давида мы встретились в фойе уголовно-исполнительного учреждения “Армавир”. Они ждали освобождения сына. Родители рассказали, что об указе Сержа Саргсяна узнали от министра обороны Вигена Саркисяна.
А вскоре показался Давид. С трудом передвигаясь, он переступил порог, отделявший несвободу от свободы. Его поздравляли все работники учреждения. Заполнив еще несколько бумаг, Давид вместе с родителями отправился в родное село Маисян.
“Он строил хлев, собирался расширить дом… Ничего не смог закончить. Я отдала государству здорового сына, который вернулся из армии со значком отличника службы. Учился в колледже телохранителей, потом пошел служить в миротворческие войска. За 10 дней до случившегося он прошел медкомиссию, у него ничего не обнаружили…” – рассказала Гаяне Киракосян.
Отметим, что Давид давно мог выйти на свободу и раньше начать лечение. Администрация УИУ “Армавир” трижды представляла его к условно-досрочному освобождению, однако независимая комиссия каждый раз отказывала.
В опубликованной 14 ноября статье “Вместо лечения в Германии военнослужащего отправили в тюрьму” Hetq.am рассказал историю военнослужащего миротворческих войск Давида Акопяна. На статью откликнулись не только граждане, но и должностные лица. 19 ноября мать Давида принял министр обороны Виген Саркисян, который пообещал помочь с лечением сына.
27-летний житель села Маисян Армавирской области, бывший военнослужащий Давид Акопян почти пять лет пытается восстановить здоровье, утраченное во время службы в армии. Как утверждают его родители, Минобороны не выполнило своего обещания отправить сына на лечение в Германию. Вместо этого в августе 2015 г. Давид оказался в тюрьме. Инвалида первой группы признали виновным в совершении ложного звонка о теракте и приговорили к полутора годам лишения свободы. Между тем, как заявил в суде сам Давид, причина ложных звонков заключалась в стремлении обратить внимание на свои проблемы.
Все началось в 2012 г., когда во время очередного занятия в миротворческих войсках Давид почувствовал острую боль в области живота. Военнослужащего доставили в госпиталь “Мурацан”, где его прооперировал хирург Гагик Тунян. Потом возникла необходимость во второй операции, которая была сделана через восемь часов. После этого молодой человек оказался в коме. Он пришел в себе спустя десять дней и почувствовал, что левая сторона парализована. В эпикризе написано, что во время операции Давид получил инсульт. Родители пригласили специалистов, которые сказали, что инсульта не было, задеты нервы, что можно вылечить. Несколько лет в Министерстве обороны просили родителей не подавать жалобу на врача, обещая отправить Давида на лечение в Германию. Это обещание так и не было выполнено.
Акопяны благодарят всех, кто оказал им содействие. “Государство осознало, что Давида нужно не в тюрьме держать, а как можно раньше начать его лечить. Мы благодарны президенту страны Сержу Саргсяну, министру обороны Вигену Саркисяну, всем тем людям, которые помогли Давиду выйти отсюда”,- отметила мать бывшего военнослужащего, попросив также решить вопрос его лечения за рубежом”.