Այս տարի սպասվում է ցուրտ ձմեռ
Առաջիկա 5 օրերի ընթացքում սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Վաղը հարավային շրջաններում` Սյունիքում, Վայոց Ձորում հնարավոր է թույլ ձյուն, նույն տեղումները հաջորդ օրը սպասվում են նաև Տավուշում և Լոռիում: Այնուհետև կգերակշռի առանց տեղումների եղանակ: Առաջիկա 5 օրերը կլինեն տաք:
Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ԱԻՆ հայպետհիդրոմետի օպերատիվ հիդրօդերևութաբանության կենտրոնի պետ Զարուհի Պետրոսյանը:
Վերջինս տեղեկացրեց, որ նոյեմբերին Արարատյան դաշտավայրում, Երևանում օդի միջին ամսական ջերամստիճանը 2 աստիճանով ցածր է եղել նորմայից, մնացած շրջաններում` 3-4 աստիճանով: Գեղարքունիքում տեղումները եղել են նորմայից ավելի, իսկ մյուս շրջաններում` նորմայից պակաս և կազմել են նորմայի 70-80%-ը: Ամսական միջին ջերմաստիճանը Երևանում դեկտեմբերին սովորաբար լինում է 0.5 աստիճան, հունվարին` -3 -ից մինչև -5 աստիճան, փետրվարին` -2 աստիճան:
Այսօր Երևանում օդի ջերմաստիճանը կազմել է 7-8 աստիճան ցուրտ: Առաջիկա գիշերը հանրապետությունում սպասվում է ամպամածության ավելացում:
Զ. Պետրոսյանը նշեց, որ դեկտեմբերի 4-ից հետո սպասվում է օդի ջերմաստիճանի բարձրացում, ամսի 5-ին և 6-ին առավելագույն ջերմաստիճանն ակնկալվում է 7 աստիճան, նվազագույնը` 3-4 աստիճան: Այդ օրերին Տավուշում առավելագույն ջերաստիճանը կարող է հասնել 9-12 աստիճանի, Սյունիքում` 5-10 աստիճանի:
Սակայն Զ. Պետրոսյանի խոսքերով` այս տարի ձմեռը կանխատեսվում է «նորմայից ցածր, միջին ցրտության ձմեռ», այն դեպքում, երբ նախորդ տարվա ձմեռը եղել է շատ ավելի տաք: Ջերմաստիճանը նորմայից ցածր կլինի 1-3 աստիճանով: Տեղումները նույնպես կլինեն նորմայից քիչ, սակայն, Զ. Պետրոսյանի խոսքերով, դա չի նշանակում, որ ձյուն չի լինելու: Արարատյան դաշտում և Երևանում կայուն ձնածածկ դեռևս չկա, առաջիկայում էլ չի սպասվում: Սովորաբար այն սպասվում է դեկտեմբերի երրորդ տասնօրյակում:
Զ. Պետրոսյանը նշեց, որ ձմռան առանձին օրերին կգրանցվի ցածր ջերմաստիճան` հատակապես հունվարին, որն ամենացուրտ ամիսն է: Իսկ ամանօրյա եղանակի կանախտեսումներ անելը դեռ վաղ է:
Զ. Պետրոսյանը նաև հավելեց, որ եղանակային պայմանները դեռևս գյուղատնտեսությանը վտանգ չեն սպառնում: Ցրտահարությունները վտանգավոր են, երբ ձմեռը տաք է: Մարտին, անգամ ապրիլի սկզբին չեն բացառվում «ցուրտ ներխուժումները», ինչը կարող է վնաս հասցնել: Սակայն գարնանային ցրտահարությունների մասին կանխատեսումներ անելը դեռևս վաղ է:

Зима в этом году ожидается холодной
В ближайшие пять дней в Армении ожидается погода без осадков. Завтра в Сюнике и Вайоц дзоре возможен слабый снег, такие же осадки ожидаются на следующий день в Тавуше и Лори. Ближайшие 5 дней будут теплыми. Сегодня на брифинге об этом сообщила начальник Центра оперативной гидрометеорологии службы “Армгидромет” МЧС РА Заруи Петросян.
В ноябре среднемесячная температура воздуха будет ниже нормы: в Араратской долине и Ереване – на 2 градуса, в остальных районах – на 3-4 градуса. В Ереване среднемесячная температура в декабре обычно составляет -0-5 градусов, в январе – -3-5 градусов, в феврале – -2 градуса.
Сегодня температура воздуха в Ереване составила 7-8 градусов мороза. Ближайшей ночью в республике ожидается увеличение облачности.
По словам З.Петросян, после 4 декабря ожидается повышение температуры: 5 и 6 декабря температура воздуха составит 7 градусов, минимальная – 3-4 градуса.
И все же в этом году зима прогнозируется “холоднее нормы”, тогда как прошлогодняя зима была очень теплой. Температура будет на 1-3 градуса ниже нормы. Осадков выпадет меньше нормы, однако это не означает, что снега не будет, говорит Заруи Петросян. В Араратской долине и Ереване устойчивого снежного покрова пока нет и в ближайшее время не ожидается. Обычно снег выпадает в третьей декаде декабря.
В отдельные зимние дни, особенно в январе, будет зарегистрирована низкая температура, сообщила З.Петросян. В то же время она отметила, что погодные условия пока не представляют опасности для сельского хозяйства.