Բեռլինում հարձակման զոհ է դարձել առնվազն 12 մարդ
Առնվազն 12 մարդ է սպանվել, ևս 48-ը վիրավորվել են, երբ երկուշաբթի երեկոյան մի բեռնատար մեքենա սլացել է Արևմտյան Բեռլինի ամանորյա տոնավաճառներից մեկում հավաքված մարդկանց ուղղությամբ:
Դեպքը տեղի է ունեցել տեղական ժամանակով 20:00-ից (Երևանի ժամանակով` 23:00) հետո: Ամանորյա տոնավաճառը տեղակայված է Վիլհելմ Կայսեր եկեղեցու մոտ, որն ավիրվել է Երկրորդ աշխարհամարտի ռմբակոծություններից: Դեպքի վայրը մոտ է նաև Բեռլինի կենդանաբանական այգուն և համարվում է քաղաքի հիմնական զբոսաշրջային վայրերից մեկը:
Բեռնատարը, ականատեսների վկայությամբ, շարժվելիս է եղել 40 կմ/ժ արագությամբ: Դեպքը նման չէ եղել պատահական վթարի, թեև երկրի իշխանությունը դեռևս չի որակում այն որպես ահաբեկչություն: «Չեմ ուզում գործածել «հարձակում» բառը այս պահին, թեև շատ բաներ են վկայում այդ մասին:- Deutsche Welle-ի փոխանցմամբ` ասել է ներքին գործերի նախարար Թոմաս դե Մայզերեն, - Բառերի ընտրությունը հոգեբանական ազդեցություն ունի ամբողջ երկրում, և մենք ցանկանում ենք լինել շատ, շատ զգույշ և գործել ըստ հետաքննության իրական արդյունքների, ոչ թե ենթադրություններով»:
Երկու ուղևորներից մեկը սպանվել է տեղում` վթարի հետևանքով, մյուսը փախուստի է դիմել, սակայն ձերբակալվել է ոստիկանների կողմից դեպքի վայրից մոտ 2 կմ հեռու: Ոստիկանությունը հաստատել է, որ մահացած ուղևորը եղել է Լեհաստանի քաղաքացի: Բեռնատարը պատկանել է լեհական մի ընկերության, որի սեփականատեր Արիել Զուրավսկին տեղական TVN 24 հեռուստաընկերության հետ զրույցում հաղորդել է, որ մեքենան վարել է իր զարմիկը, սակայն հավատում է, որ նա չէ ահաբեկչության հեղինակը և հնարավոր է` մեքենան առևանգել են: Զուրավսկու խոսքով` վարորդի հետ կապը կորցրել են 16:00-ի սահմաններում` այն բանից հետո, երբ նա Լեհաստանից շարժվել է դեպի Գերմանիա:
Ձերբակալված ուղևորի մասին պաշտոնական մանրամասներ չկան, թեև տեղական մի քանի տեղեկատվամիջոցներ, անվտանգության ուժերի իրենց աղբյուրներին հղում անելով, գրել են, որ նա ներգաղթյալ է Պակիստանից կամ Աֆղանստանից և Գերմանիա է ժամանել փետրվարին:
Telegraph-ը հաղորդում է, որ Գերմանիայում առկա է եղել մտահոգությունը, որ երկրի ավանդական ամանորյա տոնավաճառները կարող են թիրախ դառնալ ահաբեկիչների համար: Հղում անելով տեղական Die Welt թերթին` լրատվամիջոցը գրում է, որ գերմանական հատուկ ծառայությունները որոշ տեղեկություններ են ունեցել վերահաս ահաբեկչության մասին:
Դեպքը ամենամեծն է Գերմանիայում վերջին մեկ տասնամյակի ընթացքում: Այն հիշեցնում է հուլիսին Ֆրանսիայի Նիս քաղաքում տեղի ունեցած ահաբեկչությունը, որին զոհ գնացին 84 մարդիկ: Հիշեցնենք, որ Թունիսում ծնված մի մարդ վարել էր 19 տոննա քաշ ունեցող բեռնատարը ծովափին հավաքված և Բաստիլի օրվա հրավառությունը դիտող մարդկանց ուղղությամբ:
Թեև որևէ խմբավորում դեռևս չի ստանձնել բեռլինյան իրադարձության պատասխանատվությունը, լրատվամիջոցները մեջբերում են եվրոպական երկրներում ահաբեկչություններ անելու «Իսլամական պետություն» խմբավորման կոչը իր հետևորդներին: Հիշատակվում է նաև Գերմանիայի իշխանությունների միգրացիոն քաղաքականության քննադատությունը, ըստ որի` վերջին երկու տարում Գերմանիայի կողմից ավելի քան 1 մլն փախստականների ընդունումը կարող է նաև անվտանգության համար ռիսկեր ներկայացնել: Նախատեսվում է, որ կանցլեր Անգելա Մերկելի այս քաղաքականությունը կենտրոնական թեմա կլինի 2017թ-ի դաշնային ընտրությունների ժամանակ: Մինչ այդ, ենթադրվում է, որ կվերանայվեն անվտանգության միջոցառումները Գերմանիայի ամանորյա տոնավաճառներում, ինչպես նաև հարցը, թե արդյոք դրանք կշարունակեն գործել ընդհանրապես:

В Берлине жертвами нападения стали более десятка человек
По меньшей мере 12 человек были убиты и 48 ранены после того, как в понедельник вечером грузовой автомобиль въехал в толпу людей на рождественской ярмарке.
Это произошло после 20:00 (23:00 по ереванскому времени). Рождественская ярмарка расположена возле церкви кайзера Вильгельма, недалеко от берлинского зоопарка и считается одним из основных туристических мест города.
По свидетельству очевидцев грузовик ехал со скоростью 40 км/ч. Произошедшее не напоминало случайную аварию, хотя власти страны пока не говорят о теракте.
“В данный момент я не хочу использовать слово “нападение”, хотя об этом свидетельствует очень многое,- сказал по сообщению Deutsche Welle министр внутрених дел Томас де Мезьер. – Выбор слов оказывает психологическое воздействие на всю страну, а мы хотим быть очень и очень осторожны и действовать в соответствии с объективными результатами следствия, а не предположениями”.
Вследствие аварии один из двух пассажиров погиб на месте, второй скрылся, но был задержан полицейскими в двух километрах от места происшествия. Полиция подтвердила, что умершим пассажиром был гражданин Польши. Грузовик принадлежал польской компании, собственик которой Ариэль Зуравски в интервью телекомпании TVN 24 сообщил, что за рулем автомобиля находился его племянник. Но он, по словам Зуравски, не является автором терактом, вполне возможно, что грузовик был похищен. Зуравскии также сказал, что связь с водителем прервалась около 16:00, после того, как он направился из Польши в Германию.
Официальных данных о задержанном пассажире нет, хотя несколько местных СМИ, ссылаясь на свои источники в силах безопасности, сообщили, что он иммигрант из Пакистана или Афганистана, в Германию приехал в феврале.
Как сообщает Telegraph, в Германии высказывалась обеспокоенность по поводу того, что традиционные рождественские ярмарки могут стать мишенью для террористов. Ссылаясь на местную газету Die Welt, СМИ пишет что немецкие спецслужбы располагали сведениями о готовящемся теракте.
Этот случай самый крупный в Германии за последнее десятилетие. Он напоминает теракт, совершенный в июле во французской Ницце, когда погибли 84 человека. Напомним, что уроженец Туниса направил 19-тонный грузовик в толпу людей, собравшихся на пляже смотреть фейерверк в честь Дня Бастилии.
И хотя ни одна группировка пока не взяла на себя ответственность за то, что произошло в Берлине, пресса цитирует призыв “Исламского государства” к своим последователям совершать теракты в европейских странах.
Упоминается также критика миграционной политики властей Германии, согласно которой за последние два года Германия приняла более 1 млн беженцев, что может создать также риски безопасности. Предусматривается, что на предстоящих в 2017 г. федеральных выборах эта политика канцлера Ангелы Меркель станет центральной темой. А пока предполагается, что в Германии будут пересмотрены меры безопасности на рождественских ярмарках, более того, их дальнейшая деятельность может оказаться под вопросом.