Թե ինչպես է «գործիքը» սկսում գործիք փնտրել
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ներկայիս վիճակը, քաղաքական դաշտում որոշակի ինքնուրույնություն հանդես բերելու նկատելի համառությունը նրան դրել է այն մեծ ու համեղ պատառի կարգավիճակում, որին փորձում են տիրանալ բոլոր առանցքային խաղացողներն ու բեւեռները:
Պատճառը պարզ է` ԲՀԿ-ի ցանկացած կողմնորոշում` իշխանության մեջ մնալու կամ դրանից դուրս գալու եւ այլ առանցք ձեւավորելու հետ կապված, հանգեցնելու է քաղաքական դաշտի լրջագույն վերադասավորումների: Իշխանության մեջ նրա մնալու դեպքում` հիմնականում ընդդիմադիր դաշտում, որտեղ գտնվող ուժերը պետք է մտածեն իշխանության միասնական ու բավականին ազդեցիկ թիմին համարժեք հակակշիռ ստեղծելու մասին, իշխանությունից դուրս գալու դեպքում` թե իշխանական եւ թե ընդդիմադիր հատվածներում հավասարապես:
Շատ լավ հասկանալով, թե ինքն ինչպիսի արժեք է ձեռք բերում այս հավակնությունների ու հաշվարկների տիրույթում, ԲՀԿ-ն սկսում է խաղալ, ձգձգել այդ խաղը՝ թե իր շուրջը սկսված աճուրդում իր գինը բարձրացնելու, թե դրա միջոցով հանրապետության նախագահից հնարավորինս շատ զիջումներ կորզելու, իր դերակատարությունն իշխանությունում մեծացնելու համար: Չի բացառվում, իհարկե, որ այս ամենն, ի վերջո, մեծագույն ֆարս է` պսեւդո (կեղծ)-ընդդիմություն ստեղծելու պրոյեկտ, որի իմաստը իբրեւ ընդդիմություն, ԲՀԿ-ի գեներացման միջոցով դեմ տրամադրված կամ այլընտրանք փնտրող էլեկտորատի ձայները յուրացնելն է: Ամեն դեպքում, այս բոլորը միանգամայն տեղավորվում է քաղաքականության տրամաբանության մեջ:
Նույն տրամաբանությանն են, իհարկե, ենթարկվում նաեւ Հայ ազգային կոնգրեսի կողմից ԲՀԿ-ի նկատմամբ արվող ռեւերանսները, որոնք արդեն սկսել են բացահայտ բնույթ կրել: Դեռ անցած տարվա վերջերին, երբ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր կոալիցիոն գործընկերներից պահանջեց հստակեցնել իրենց դիրքորոշումը գալիք նախագահական ընտրությունում իր թեկնածությունը պաշտպանելու հարցում, ինչով եւ սկսվեց ՀՀԿ-ԲՀԿ այս ներքին դիմակայությունը, ՀԱԿ-ը նրբորեն ակնարկեց, որ եթե ԲՀԿ-ն հստակ սահմանազատվի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանից, դեմ չէին լինի նրա հետ տանդեմ կազմել: Այս միտքը հնչեցվում էր ներիշխանական ինտրիգի յուրաքանչյուր սրման ժամանակ:
Բայց ահա ՀԱԿ-ի վերջին հանրահավաքում Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն արդեն ԲՀԿ-ին շատ հստակ առաջարկություն արեց. հայտարարիր Ռոբերտ Քոչարյանից եւ մարտի 1-ի ողբերգությունից տարանջատվելու, ինչպես նաեւ արդար ընտրություններ անցկացնելու ցանկության մասին, եւ ՀԱԿ-ը պատրաստ է համագործակցության: Ավելին, ԲՀԿ-ին առանձնացնելով որպես քաղաքական երրորդ բեւեռ ձեւավորելու պոտենցիալ ունեցող ուժ՝ ըստ էության ՀԱԿ-ը նույնիսկ փաստացի առաջին անգամ ընդունեց իր երկրորդայնությունը եւ ԲՀԿ-ի գերազանցությունը, որովհետեւ մինչ այդ Տեր-Պետրոսյանը պնդում էր, թե քանի դեռ կա Հայ ազգային կոնգրեսը, որեւէ երրորդ բեւեռ ուղղակի չի կարող լինել: Սա կարելի է համարել ակնհայտ ու ցուցադրական զիջում ԲՀԿ-ին, ինչն առաջնորդությունը նրան զիջելով գայթակղելու տպավորություն էր թողնում:
ՀԱԿ-ը ԲՀԿ-ի հետ ոչ մի ընդհանրություն` ոչ քաղաքական, ոչ գաղափարական, ոչ էլ մոտիվացիոն, իհարկե, չունի, եւ դա բացառում է նրանց միջեւ երկարաժամկետ որեւէ գործընթաց: Տեր-Պետրոսյանն այլեւս չի էլ թաքցնում, որ ԲՀԿ-ին դիտարկում է ընդամենը որպես միջոց, խողովակ՝ իշխանությունը ներսից քանդելու համար: «Ցանկացած գերխնդրի, տվյալ պարագայում բռնապետությունը թոթափելու նպատակի շուրջ զանազան ուժերի, անգամ երբեմնի անհաշտ հակառակորդների համագործակցությունը ոչ միայն սովորական երեւույթ է, այլեւ անհրաժեշտ քաղաքական վարքագիծ: Վկա՝ բոլոր հեղափոխություններն ու ազգային-ազատագրական շարժումները, որոնք հաջողության չէին կարող հասնել առանց այլազան քաղաքական ուժերի համատեղ պայքարի»,- հայտարարում է Տեր-Պետրոսյանը:
Այս ամենն, իհարկե, հասկանալի է եւ բացատրելի քաղաքական նպատակների համատեքստում, որոնց ՀԱԿ-ը կարծես թե չի դավաճանում: Այսինքն՝ չշեղվելով նպատակից, նա պարզապես առաջարկում է ընտրել այլ մեթոդաբանություն եւ այլ գործիքակազմ: Եվ հենց այստեղ էլ բախվում ենք ամենաառանցքային հարցին. արդյո՞ք նպատակին հասնելու բոլոր միջոցներն են արդարացված, առավելեւս այս դեպքում, երբ խոսքը ոչ թե առանձին քաղաքական միավորի` Կոնգրեսի, այլ ավելի լայն` համաժողովրդական շարժման սկզբունքայնության, հետեւողականության եւ արդյունավետության հեռանկարի մասին է:
Ոչ այս հարցադրումը, ոչ էլ առհասարակ համաժողովրդական շարժումը զուտ քաղաքականության ոլորտից չեն: Ավելին, դրանք առաջին հերթին բարոյական կատեգորիաներ են: Հետեւաբար ԲՀԿ-ի, այսինքն՝ իշխանության մի մասի հետ հանուն նույն իշխանության հեռացման համագործակցության խնդիրը բացառապես քաղաքական կոնտեքստով ներկայացնելը ոչ միայն պարզունակ, այլեւ մանիպուլյացիոն ենթատեքստ ունեցող մոտեցում է:
Նախ` խոսքը ոչ թե այլազան ոժերի, այլ իշխանության մաս կազմող մի կուսակցության հետ գործակցության մասին է, որը հավասարապես եղել է ՀԱԿ-ի քննադատությունների ու մեղադրանքների թիրախը: Սա ոչ թե «իմ թշնամու թշնամին իմ բարեկամն է» հայտնի սկզբունքի կիրառում է, այլ, ըստ էության, բովանդակային առումով «թշնամուն» կամ նրա մի մասին բարեկամ ճանաչելու մոտեցում: Հնարավո՞ր է, արդյոք, համագործակցել մի ուժի հետ, որին հեռացնելու խնդիրը եղել եւ համարվում է Կոնգրեսի գոյության ողջ իմաստը:
Երբ ԲՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ ոչ միայն մարտավարական խնդիր լուծելու` քաղաքական ուժերի դասավորությունը փոխելու (ինչը քաղաքական կատեգորիա է), այլ սահմանադրական կարգի վերականգնման եւ ժողովրդի շահերից բխող անհրաժեշտ բարեփոխումների իրականացման (որն արդեն բարոյական ու հանրային պատասխանատվության դաշտից է) խնդիր է դրվում ու նպատակ հռչակվում, երբ Ծառուկյան Գագիկի աջակցությունը ստանալու համար օլիգարխիան իրեն արմատական համարող ուժի ղեկավարի կողմից դադարում է երկրի հիմքերը քայքայող, վերացման ենթակա «դասակարգ» համարվելուց եւ վերածվում պոտենցիալ գործընկերոջ, ի հայտ է գալիս Կոնգրեսի եւ անձամբ Տեր-Պետրոսյանի սկզբունքայնության եւ նրանց իրական մտադրությունների նկատմամբ հավատի հարցը:
Ի վերջո, ո՞րն է նրանց նպատակը. ավազակապետությունը քարուքանդ անելով, ԲՀԿ-ին ու օլիգարխիային որպես գործիք օգտագործելով միայն՝ իշխանության գա՞լը, թե՞ հասարակական, քաղաքական այն ախտերի վերացումը, այն խնդիրների լուծումը, որոնք դրվել էին շարժման մեկնարկի սկզբին եւ որոնք մարդկանց երեք-4 տարի շարունակ հավատ են ներշնչել տերպետրոսյանական խոսքի ու գործողությունների նկատմամբ, նրանցից ոմանց դրդել անգամ ինքնազոհողությունների:
Այս համատեքստում ՀԱԿ-ը միայն քաղաքական ուժերի հետ հարաբերություններ ճշտելու խնդիր չէ, որ ունի: Այլ առաջին հերթին առերեսվելու այն հանրության հետ, որի անունից հանդես գալու իրավունք էր վերապահել իրեն: Հակառակ դեպքում ստացվում է, որ իրենց «գործիք» հռչակողները իրենց մասնավոր, խմբակային հավակնությունների բավարարման համար գործիք են դարձնում թե հանրության չարդարացող սպասելիքներն ու հավատը, թե իրենց անսկզբունքայնությունն ու անհետեւողականությունը:

О том, как “инструмент” начинает искать другой инструмент
Нынешнее положение партии “Процветающая Армения”, упорство в проявлении определенной самостоятельности в политическом поле превратили ее в большой лакомый кусок, который пытаются отхватить все ключевые игроки и полюса. Причина ясна: любая ориентация “Процветающей Армении”, связанная с тем, чтобы остаться во власти, выйти из нее или сформировать другой стержень, приведет к серьезному перераскладу сил в политическом поле.
Хорошо понимая, какую ценность она представляет, партия “Процветающая Армения” начинает играть, затягивать игру с целью как набить себе цену на начавшихся вокруг себя торгах, так и посредством таких шагов добиться от президента страны максимальных уступок, увеличить свою роль во власти. Не исключено, конечно, что все это, в конце концов, является величайшим фарсом – проектом по созданию псевдооппозиции, смысл которого состоит в том, чтобы посредством генерации “ПА” в оппозицию присвоить голоса оппозиционно настроенного или ищущего альтернативу электората. В любом случае все это укладывается в логику политику.
Той же логике соответствуют и откровенные реверансы, которые делает в сторону “Процветающей Армении“ Армянский национальный конгресс. Еще в конце прошлого года, когда президент Серж Саргсян потребовал от коалиционных партнеров уточнить свои позиции в вопросе поддержки его кандидатуры на предстоящих президентских выборах, с чего и началось это внутреннее противостояние РПА-“ПА”, конгресс тонко намекнул на то, что если “ПА” четко дистанцируется от второго президента Роберта Кочаряна, они не будут против создания с ней тандема.
Эта мысль звучала во время каждого обострения внутривластной интриги. А на последнем митинге АНК Левон Тер-Петросян уже сделал “Процветающей Армении” конкретное предложение: объяви о дистанцировании от Роберта Кочаряна и трагедии “1 марта”, а также о желании провести справедливые выборы, и АНК будет готов к сотрудничеству. Более того, выделяя “ПА” как силу, имеющую потенциал для формирования третьего политического полюса, АНК фактически впервые признал свою второстепенность и приоритет “ПА” – до этого Тер-Петросян утверждал, что пока есть Армянский национальный конгресс, третьего полюса быть не может. Это можно считать очевидной и демонстративной уступкой “ПА”, ч то оставляет впечатление соблазнения данной политической силы посредством уступки ей лидерства.
АНК, конечно, не имеет с партией “Процветающая Армения” никаких общностей – ни политических, ни идейных, ни мотивационных, и это исключает какой-либо долгосрочный процесс между ними. Тер-Петросян уже и не скрывает, что рассматривает “ПА” всего лишь как средство развала власти изнутри. “Сотрудничество различных сил, порой непримиримых противников, вокруг любой сверхзадачи, в данном случае – свержения диктатуры, является не только обычным явлением, но и необходимым политическим поведениемОб этом свидетельствуют все революции и национально-освободительные движения, которые не смогли бы добиться успеха без совместной борьбы различных политческих сил”,- заявил Тер-Петросян.
Все это, конечно, понятно и объяснимо в контексте политических целей, которым АНК, казалось, не изменяет. То есть не отклоняясь от цели, конгресс просто предлагает выбрать другую методологию и другой инструментарий. И именно здесь мы сталкиваемся с самым ключевым вопросом: все ли средства оправданны для дотижения цели, особенно в том случае, когда речь идет не об отдельной политической единице – АНК, а о перспективе принципиальности, последовательности и эффективности общенародного движения?
Ни данный вопрос, ни в целом общенародное движение нельзя причислить к сфере политики. Более того, это в первую очередь нравственные категории. Следовательно представление вопроса о сотрудничестве с “ПА”, то есть с частью власти, ради удаления той же власти исключительно в политическом контексте является подходом, имеющим не только примитивный, но и манипуляционный контекст.
Во-первых, речь идет о сотрудничестве не с различными силами, а с составляющей часть власти партией, которая в равной степени была объектом критики и обвинений АНК. Это не применение известногог принципа “враг моего врага – мой друг”, а, по сути, подход, состоящий в том, чтобы признать другом “врага” или его часть. Можно ли сотрудничать с силой, задача по отстранению от власти которой была смыслом всего существования конгресса?
Когда посредством сотрудничества с “ПА” ставится цель не только решить тактическую задачу по изменению расклада политических сил (что является политической категорией), но и восстановить конституционный порядок и осуществить вытекающие из интересов народа необходимые реформы (что уже относится к полю нравственности и общественной ответственности), когда с целью заручиться содействием Гагика Царукяна руководитель считающей себя радикальной силы перестает считать олигархию “классом”, расшатывающим основы страны и подлежащим устранению, встает вопрос о доверии к принципиальности и реальным намерениям Конгресса и лично Тер-Петросяна.
В конце концов, в чем состоит их цель – в развале бандократии, приходе к власти посредством использования “ПА” и олигархии в качестве инструментов или в устранении тех общественных и политических пороков, в решении тех задач, которые ставились в начальный период формирования движения и которые на протяжении 3-4 лет внушали людям доверие к тер-петросяновским словам и действиям, заставив некоторых из них даже пойти на самопожертвование?
В этом контексте перед АНК стоит проблема не только уточнения своих отношений с политическими силами. В первую очередь конгресс должен объясниться с общественностью, право выступать от имени которой он оставил за собой. В противном случае получается, что те, кто провозгласил себя “инструментом”, ради удовлетворения своих частных и групповых интересов, превращают в инструмент как не оправдавшие себя ожидания и веру общества, так и свою беспринципность и непоследовательность.