Էլեոնորա Մանանդյան. «Եթե բունտ չկա, շատ տխուր է»
Նա, ով բացում է դպրոցի դուռը, փակում է բանտինը: Այսպես է կարծում ֆրանսիացի հայտնի գրող Վիկտոր Հյուգոն: Աշխարհը ցնցած ուսանողական շարժումները ցույց են տալիս, որ համալսարանի դուռը բացողը կարող է բացել նաև բանտինը: Ձերբակալվելու չափ ակտիվ լինելը, Երևանի պետական համալսարանի ուսխորհրդի առաջին նախագահ Էլեոնորա Մանանդյանի կարծիքով, վատ չէ…
Ուսանողական ակտիվությունը շատ կարևոր է: Եթե երիտասարդության մեջ չկա պոռթկում, ուրեմն հասարակությունը հիվանդ է: Երիտասարդները պետք է լինեն ծայրահեղ: Դա նրանց էությունն է. կիրքը պետք է այնքան եռա, որ բունտ դառնա: Եթե բունտ չկա, շատ տխուր է : Բունտը նորի շունչն է:
Ինչո՞ւ ԵՊՀ պաշտոնական կայքում ձեր անունը նշված չէ ուսխորհրդի նախագահների ցանկում:
Դե դա նորմալ է(ծիծաղում է-Մ.Մ): ԵՊՀ ադմինիստրացիան, մանավանդ այսօրվա ադմինիստրացիան միշտ խնդիր ունի առավել ակտիվ մարդկանց, մանավանդ իմ քաղաքական կողմնորոշումների հետ, որոնք այն ժամանակ էլ էին ընդդիմադիր, հիմա էլ: Այդ առումով ես դրա վրա չեմ զարմանում:
Այսինքն` կարելի է ենթադրել, որ այսօրվա ուսխորհուրդը ստեղծողները իսկապես «բունտ» բարձրացնող երիտասարդներ են եղել:
ԵՊՀ ուսխորհուրդի հիմքում լավ մարդկանց մի մեծ թիմ է եղել : Այդ խմբի անդամները տարբեր քաղաքական հայացքներ ունեին, բայց որոշակի ձևով համահունչ էին: 1994թ. էր, բոլորս հավատում էինք, որ մենք ենք մեր երկիր կառուցողները: Բայց այդ լավ հարաբերությունները փչացան 1996թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ, երբ ուսխորհուրդը պառակտվեց. մի մասը գործող իշխանությունների էին պաշտպանում, մյուս մասը ընդդիմություն էր:
Ճի՞շտ եք համարում ուսանողի մուտքը քաղաքականություն: Մի քանի օր առաջ Մոսկվայի պետական համալսարանի ուսանողները բողոքի ակցիա էին կազմակերպեկ ընդդեմ ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի «Համառուսաստանյան ժողովրդական ճակատի», տասը ուսանող էլ ձերբակալվեց:
Անկախ ամեն ինչից մենք բոլորս քաղաքականության գործոններ ենք: Չկա այնպիսի մարդ, որ կարող է ասել` ինքը քաղաքականությունից դուրս է: Հարցն այն է, որ հաճախ մենք քաղաքականությունը ճիշտ չենք ընկալում: Ես ինքս 1996թ. շատ ակտիվ մասնակցում էի քաղաքական գործընթացներին. Վազգեն Մանուկյանի վստահված անձն էի և գրեթե բոլոր ցույցերին ելույթ էին ունենում: Չէ՞ որ յուրաքանչյուր ուսանող վաղվա թե' տնտեսական, թե' սոցիալական, թե' քաղաքական դաշտի մասնիկն է: Այլ բան է, որ ուսանողը չպետք է մտածի կուսակցական հստակ շահերի պաշտպանության մասին: Որովհետև ինքը դեռ այդքան հասունացած չէ և դառնում է օգտագործման առարկա, լծակ, խաղալիք:
Իսկ այսօրվա հայ ուսանողները քաղաքական դաշտում փոխելու բան չունե՞ն, այդ պատճառո՞վ պայքար չկա:
Չէ', պարզապես այսօրվա ուսանողական խորհուրդը ադմինիստրատիվ կառույց է դարձել և եթե այդպիսին է, նմանվում է կոմսոմոլին: Կոմսոմոլը ենթարկվեց պետությանը, լճացավ պետության հետ միասին, և այդ լճացմանը ենթակա են բոլոր ուսանողական խորհուրդները: Դրանց անդամները հստակ կարիերիզմով տարված երիտասարդներ են, ովքեր գծում են իրենց ճանապարհը և հաշվարկում են միջոցները քաղաքական դաշտում դիրքի հասնելու համար: Իսկ ուսանողը նա է, ով կարող է մի քանի օր հաց չուտել, միայն թե պայքարի, մենք այդպես էլ ապրում էինք: Սա է ամենակարևորը, որ անկում ապրեց:
Եվ ինչո՞ւ անկում ապրեց:
Կարծում եմ իշխանության ահավոր ճնշումների պատճառով: Ես չեմ ասում, որ մեր թվերին ճնշումներ չկային: Հիշում եմ 1996-ին մի ցույց էինք կազմակերպել, նույն օրը ինձ հեռացրին աշխատանքից: Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել,գիտեի, որ մի շարք դռներ փակվել են իմ առաջ, քանի որ իրենց ընկալումներով` ես դարձա «անկառավարելի սուբյեկտ»: Բայց այժմյան իշխանությունների ճնշումները ավելի ուժեղ են և վտանգավոր . թուլանում է ապագայի տեսլականը և առաջ է գալիս ամենավտանգավոր զգացողությունը` հուսահատությունը: Երբ գիտես` ինչ-որ բան վատ է, ասում ես` ոչինչ, ոչինչ, կպայքարենք, կանցնի, բայց երբ հիասթափված ես, աշխարհը գլխիդ քանդվի, կմտածես`դե, ի~նչ անեմ:
Փաստորեն «բունտի պատրաստ երիտասարդներ չունենք:
Ուսխորհուրդներում` միանշանակ ոչ: Ես շատ լավ երիտասարդների գիտեմ, որ ընդգրկված են ուսանողական կառույցներում: Այնպես չէ, որ ուսանողական խորհրդի անդամները, նախագահները լավը չեն, չէ’, բայց պայքարի տարրեր չունեն, կիրք չունեն. ուսանողը պետք է փորձի աընդհատ ինչ-որ բան փնտրել, փնտրելու համար էներգիա է պետք, էներգիան պետք է ուղղված լինի նաև պոռթկմանը: Նույնիսկ եթե մենք ապրեինք փայլուն երկրում, ոչ մի խնդիր չունենայինք, ես էլի կասեի, որ ուսանողությունը պիտի բունտ ունենա: Որովհետև ամենալավ վիճակն անգամ փտում է, եթե չկա շարժում: Պատկերացրե’ք ամենագեղեցիկ լիճը. եթե չկա ստորգետնյա ջրերի շարժում, ինքը դառնում է ճահիճ: Շատ երկրներ անկում ապրեցին հենց այն պատճառով, որ ուսանողության մեջ այդ կիրքը մարել էր: Եվրոպան արդեն սկսում է մտածել` ոնց անի, որ գոնե արհեստական ցույցեր լինեն: Եվ եվրոպական շատ երկրներում այդ ուսանողական շարժումներն ստեղծովի են, արհեստական:
Չիլիում, 2006թ. ուսանողական ցույցի մասնակիցների պահանջներից մեկը անվճար երթևեկության հաստատումն էր ուսանողական քարտերով: Գիտեմ, որ նման շարժման փորձ Ձեր ուսխորհուրդն էլ է ունեցել:
Իննսունվեց թվականին երկիրը ահավոր աղքատ էր: Այդ ժամանակ կար հանրապետական ուսանողական խորհուրդ, ճնշող մեծամասնությունը իշխանամետ էր, բայց մենք կարողանում էինք նստել և հստակ ծրագրեր մշակել: Ուսանողական տոմսով անվճար երթևեկելու խնդիրը հստակ դրված էր: Եվ մասամբ լուծվեց: Հիշում եմ` կարողացանք հասնել նրան, ուսանողները կտրոններ էին ստանում` մետրոյից հիսուն տոկոս զեղչով օգտվելու համար: Այսօրվա ուսանողն էլ այդ խնդիրը ունի: Ուզում եմ պարզապես շեշտել, որ շարժման կոռեկտությունը անպայման հանգեցնում է խնդրի լուծման: Անկախ քո տարիքից դու պետք է իրավացի լինես: Հակառակ դեպքում քեզ կճնշեն և չես կարողանա հակառակվել:
2011 թ. Հարավային Կորեայի ուսանողները շարժում էին բարձրացրել իրենց ստացած կրթության և աշխատաշուկայի պահանջների անհամապատասխանության պատճառով: Մեր ուսանողները մրցունա՞կ են աշխատաշուկայում թե՞ ծուլանում են պայքարել կրթության որակի բարձրացման համար:
Մեր մասնագետները միջազգային շուկայում բավականին պահանջված են, օրինակ` մեր ծրագրավորողները: Բայց ցանկացած միջազգային կազմակերպությունում հայ և արտասահմանից հրավիրված փորձագետների աշխատավարձերի տարբերությունը հարյուրապատիկ է, չնայած որ նրանք երկուսն էլ աշխատում են նույն կազմակերպությունում, ունեն նույն պատրաստվածությունն ու կատարում են նույն ֆունկցիաները: Էս ամենը գաղութային քաղաքականություն է հիշեցնում, երբ արտասահմանյան ընկերությունները այստեղից վերցնում են էժան աշխատուժ, իսկ իրենց մասնագետներին ավելի բարձր են վարձատրում: 21-րդ դարի միջազգային քաղաքականության հիմքը գաղութն է:Մի քանի ուժեղ երկրներ տարբեր երկրներում իրենց գաղութներն են ձևավորում: Այդ պատճառով ակտիվ, դժգոհող ուսանողության մեծ մասը դուրս է գնում: Բայց ես, միևնույն է, մեղադրում եմ, որ նրանք ոչ մի ձևով չեն կարողանում ինքնաիրացվել: Պետք է անպայման պայքարել և փոխել:
Հունաստանում էր 2011թ. սեպտեմբերին. կրթության ֆինանսավորման կրճատումներից դժգոհող ուսանողները պարզապես թույլ չտվեցին, որ ներքին գործերի նախարարը մինչև վերջ դիտի Վուդի Ալենի նոր ֆիլմը կինոթատրոնում և «դու փչացրիր մեր կյանքը» վանկարկումներով դուրս հանեցին դահլիճից… Նմանօրինակ փորձ Հայաստանում չի՞ եղել:
Կա… 1996թ. երեք օրում երեք հազար հոգով ցույց կազմակերպեցինք նախագահի նստավայրի մոտ: Ուզում էին կրճատել ուսանողների կրթաթոշակները: Մենք էլ որոշեցինք պայքարել: Հիշում եմ գիշեր-ցերեկ նստած էինք փողոցում: Էդ ժամանակ Երևանում շատ տուրիստներ կային: Մի քանի արտասահմանցի մեզ խնդրեցին, որ տեղափոխվենք մի մայթից մյուս մայթ, բայց մենք, միգուցե ծայրահեղ էինք, չտեղափոխվեցինք հենց այն պատճառով, որ մեզ այդպիսի բան են ասել: Ի վերջո հասանք նրան, որ մեր բոլոր պահանջները բավարարվեցին… Վախը մեծերի կատեգորիա է: Երիտասարդությունը պետք է վախ չունենա, որովհետև կորցնելու բան չունի: Ես բունտի կոչ չեմ անում, ո’չ, դա ծիծաղելի է: Մենք պետք պարզապես էներգիայի աղբյուր լինենք, որոշում կայացնենք, որ մենք մեր երկիրը պետք է զարգացնենք:
Սոցիլական ցանցերում միավորվելու եղանակը արդյունավետ համարո՞ւմ եք:
Բացարձակ ոչ: Ես բոլոր սոցիալական կայքերին դեմ եմ, ոչ մեկում չկամ: Բոլորին ասում եմ դուրս գալ, որովհետև ահավոր էներգաքամ է: Պարզապես էներգետիկ վամպիր է: Յուրքանաչյուր մարդ, նույնիսկ ամենապասիվը, բունտի տարրեր ունի: Ինքը պիտի ինչ-որ ձևով դա արտահայտի, մտածում է ինչ անի, գնում է Ֆեյսբուքում գրում է դժգոհությունը ու վերջ, բավարարվում է դրանով, մտածում է` ամեն ինչ արեց: Ստացվում է` մենք վիրտուալ պայքարում ենք, իսկ ռեալ կյանքում`ոչ: Համաշխարհային քաղաքականության տեսանկյունից շատ ձեռնտու էր բեմ հանել սոցիալական կայքերը, որպեսզի հնարավոր պոռթկումները իջեցնեն վիրտուալ դաշտ:

Элеонора Манандян: "Если нет бунтарства, это очень печально"
Тот, кто открывает школьную дверь, закрывает тюремную, сказал выдающийся французский писатель Виктор Гюго. Потрясшие мир студенческие движения показали, что тот, кто открывает университетскую дверь, может открыть и тюремную. Быть активным до такой степени, чтоб тебя задержали, не так плохо, считает первый председатель студенческого совета Ереванского государственного университета Элеонора Манандян.
Студенческая активность очень важна. Если молодежь не бунтует, значит общество больно. Молодые должны быть экстремалами, это их сущность. Страсти должны кипеть так, чтобы перейти в бунт. Если нет бунтарства, это очень печально. Бунтарство – дыхание нового.
Почему в списке председателей студсоветов, размещенном на официальном сайте ЕГУ, ваше имя не указано?
Ну, это нормально (смеется. – М.М.). Администрация ЕГУ, особенно сегодняшняя, всегда имела проблемы с наиболее активными людьми, а тем более с имещими такую политическую ориентацию, как я, которые и тогда, и сейчас были и являются оппозиционерами. В этом плане я не удивляюсь подобному отношению.
То есть можно предположить, что те молодые люди, которые создали сегодняшний студсовет, действительно были "бунтовщиками".
Студсовет ЕГУ создала большая команда хороших людей. Члены этой группы придерживались различных, но в каком-то смысле созвучных политических взглядов. Шел 1994 год. Все мы верили, что именно мы строим нашу страну. Но эти хорошие отношения испортились во время президентских выборов 1996 г., когда студсовет раскололся: часть поддержала действующие власти, часть – оппозицию.
Вы считаете правильным участие студентов в политике? Несколько дней назад студенты Московского государственного университета организовали акцию протеста против Общероссийского народного фронта премьер-министра РФ Владимира Путина. 10 студентов были задержаны.
Безотносительно ко всему все мы – факторы политики. Нет такого человека, который мог бы сказать, что он вне политики. Вопрос в том, что очень часто мы неправильно воспринимаем политику. В 1996 году я сама очень активно участвовала в политических процессах. Была доверенным лицом Вазгена Манукяна, выступала почти на всех митингах. Ведь каждый студент – частица будущего экономического, социального или политического поля. Другое дело, что студент не должен думать о защите партийных интересов. Потому что он, будучи еще незрелой личностью, становится игрушкой в руках других.
А разве сегодняшним армянским студентам нечего менять в политическом поле, и поэтому нет борьбы?
Нет, просто сегодняшний студсовет превратился в административную структуру, и в качестве таковой напоминает комсомол. Комсомол подчинялся государству, вместе с государством пережил застой. В такой ситуации могут оказаться и все студсоветы. Их члены – охваченные карьеризмом молодые люди, которые планируют свой путь и рассчитывают средства для того, чтобы занять положение в политическом поле. А студент – тот, кто может несколько дней не есть, лишь бы вести борьбу. Мы так и жили. И это самое главное, что переживает упадок.
А по какой причине?
Думаю, из-за чудовищного давления со стороны властей. Я не говорю, что в наше время давления не было. Помню, в 1996 году мы организовали акцию протеста, и в тот же день меня уволили с работы. Иначе и быть не могло. Я знала, что какие-то двери для меня закроются, поскольку я, по их мнению, стала "неуправляемым субъектом". Но давление, которое оказывают сегодняшние власти, еще сильнее и опаснее: ослабляется видение будущего, и на первый план выдвигается самое опасное чувство – безнадежность. Когда знаешь, что что-то не так, говоришь: ничего, будем бороться, преодолеем. Но когда ты разочарован, то даже если весь мир перевернется, ты думаешь: а что я могу сделать...
Фактически у нас нет готовой к "бунту"молодежи.
В студсоветах однозначно нет. Я знаю очень хороших молодых людей, которые входят в студенческие структуры. Нельзя сказать, что члены или председатели студсоветов плохие, просто у них нет элементов борьбы, нет энтузиазма. Студент должен быть в постоянном поиске, а для этого нужна энергия, которая должна быть направлена и на бунт. Даже в самой благополучной ситуации отсутствие движения приводит к гниению. В Европе уже начинают думать о том, чтобы организовать искусственные митинги. Во многих европейских странах студенческие движения носят искусственный характер.
Одним из требований участников студенческих манифестаций в 2006 году в Чили было введение бесплатного студенческого проезда в транспорте. Знаю, что попытку организовать такое движение предпринял и ваш студсовет.
В 96-ом году страна была очень бедной. Тогда существовал Республиканский студенческий совет, подавляющее большинство членов которого было настроено провластно. Однако нам удалось разработать конкретные программы. Был четко поставлен вопрос о проезде по студенческому билету. И этот вопрос частично решился. Я помню, что мы сумели добиться того, чтобы студентам выдавали талоны на пользование метрополитеном с 50-процентной скидой. Хочу подчеркнуть, что корректность движения обязательно приводит к решению проблемы. Независимо от возраста, ты должен быть прав, в противном случае на тебя будет оказано давление, которому ты не сможешь противостоять.
В 2011 г. южнокорейские студенты инициировали движение из-за несоответствия получаемого ими образования требованиям рынка труда. Наши студенты конкурентоспособны на рынке труда или им лень бороться за повышение качества образования?
Наши специалисты довольно востребованы на международном рынке. Например, наши программисты. Но в любой международной организации зарплата армянских специалистов в несколько сот раз меньше зарплаты специалистов, приглашенных из-за рубежа, хотя и те и другие работают в одной и той же организации, имеют одинаковый уровень подготовленности и выполняют одни и те же функции. Все это напоминает колониальную политику. В 21-ом веке основу международной политики составляет колониализм. Поэтому большая часть активной недовольной молодежи уезжает из страны. Но я их все равно обвиняю, поскольку они не хотят самореализоваться. Надо вести борьбу и добиваться перемен.
В сентябре 2011 г. греческие студенты, недовольные сокращением финансирования образования, не позволили министру внутренних дел досмотреть в кинотеатре новый фильм Вуди Алена. Скандируя "ты испортил нам жизнь", они заставили его покинуть кинотеатр. В Армении не было такой попытки?
Была. В 1996 году в течение трех дней с участием трех тысяч человек мы организовали манифестацию перед резиденцией президента. Тогда хотели сократить стипендии студентов. Помню, мы день и ночь оставались на улице. В конце концов добились того, что все наши требования были удовлетворены... Страх – категория для взрослых. Молодежь не должна испытывать страх, потому что ей нечего терять. Я не призываю к бунту, это смешно. Мы просто должны быть источником энергии, принимать решения, потому что мы должны развивать нашу страну.
Способ объединения в социальных сетях вы считаете эффективным?
Абсолютно нет. Я против всех социальных сетей, и сама нигде не состою. Я призываю всех выйти из этих сетей, поскольку они выжимают из человека энергию, это энергетические вампиры. В любом человеке, даже самом пассивном, имеются элементы бунтарства, которые он должен в какой-то форме проявлять. И он пишет в Фейсбук о своем недовольстве и этим ограничивается. Получается, что мы боремся виртуально, а не в реальной жизни. С точки зрения мировой политики создание социальных сетей было очень выгодно, поскольку позволило перевести потенциальные бунты в виртуальное поле.