108 անօթևան՝ Հայաստանի միակ կացարանում
Ձմռան այս ամիսներին հանրապետությունում ցրտահարությունից մահացության մի քանի դեպք է գրանցվել։ Համաձայն մամուլի հրապարակումների՝ ցրտահարությունից մահացածներն անօթևաններ են եղել։
Հայաստանում այժմ անօթևանների խնամքի մեկ ժամանակավոր կացարան կա՝ «Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» հայ-դանիական բարեգործական հիմնադրամի կացարանը։ Դեռևս 2013 թվականի դեկտեմբերի վերջին Հաղթանակ գյուղի (4-րդ գյուղ) անօթևանների կացարանը տեղափոխվել էր Վարդաշեն և միավորվել «Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» հայ-դանիական բարեգործական հիմնադրամի կացարանի հետ:
Այս պահին այդ կացարանում բնակվում է 108 անօթևան։ Նրանց մեծամասնությունը անաշխատունակ անձինք և մեծահասակներ են։ Այս անօթևաններից շատերը ընտանիք չունեն, ոմանք այնտեղ բնակվում են իրենց ծնողների հետ։
«Ընտանիք չունեմ։ Բախտի բերմամբ, թե պատահմամբ էստեղ եմ հիմա հայտնվել»,-ասում է կացարանի 38-ամյա բնակիչ Գարեգին Կալաջյանը։ Նա կացարանում բնակվում է մոր՝ Աղավնիի հետ։
Այս կացարան է տեղափոխվել դեռևս 2013-ին, երբ Հաղթանակ գյուղի անօթևանների կացարանը տեղափոխվել է Վարդաշեն։ Մայրը չի աշխատում, իսկ նա երբեմն փոքր դերակատարմամբ նկարահանվում է ֆիլմերում, թեև նրանով քիչ գումար է վաստակում՝ 1000-5000 դրամ։ Երբեմն էլ որպես բնորդ աշխատում է Նկարիչների տանը։
«Ունեմ ընտրած աղջիկ։ Աչքերը չի տեսնում։ Ուղղակի ուզում էի խնդրեմ, եթե հնարավորություն կա, գոնե որևէ մի բարերար, որևէ մեկը տեսնի, կարողանա մի փոքրիկ անկյուն հատկացնել ինձ, կարողանամ գնամ, իր հետ ապրեմ»,-ասում է նա, այնուհետ զրույցի ընթացքում շարունակում. «Պատսպարվելու տեղ չունեմ։ Դուրսը պետք ա մնայի, ես էլ չեմ ուզի, որովհետև մամաս մենակ ա։ Ես իրա համար եմ ապրում, ամեն ինչ անում եմ, որ ինքը ուրախանա իմ համար»։
Զրույցի վերջում Գարիկը դիմում է ԱՄՆ-ում բնակվող հարազատներին, խնդրելով՝ օգնել, դուրս գալ այս կացարանից։ Նրա խոսքով՝ նա և մայրը մնացել են անտեր-անտիրական, ինքն էլ չի ցանկանում այս կացարանում ապրել, հանուն մոր է տեղափոխվել և հանուն նրան էլ շարունակում է այնտեղ մնալ։
Հասմիկ Դավեյանը կացարանում բնակվում է 18-ամյա աղջկա՝ Անի Դավեյանի հետ։ Տկն Հասմիկի խոսքով՝ ամուսինը «Արաբո» ջոկատում կռված ազատամարտիկ է եղել, նրա մահից հետո բնակարանի խնդիրներ են ունեցել, նա և աղջիկը դուրսն են մնացել։ Հասմիկի ցանկությունը ևս մի բնակարանն է, որտեղ կկարողանա աղջկա հետ ապրել, աշխատել:
«Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» բարեգործական հիմնադրամի տնօրեն Շավարշ Խաչատրյանի դիտարկմամբ ֆինանսավորման խնդիր չունեն, քանի որ կացարանի գոյության ապահովումն իրականացնում են համագործակցելով Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության հետ, որով պետության կողմից համաֆինանսավորվում են՝ 56 միլիոն դրամի չափով։ Այսինքն՝ պետությունը հոգում է կացարանում գտնվող անօթևանների սննդի, աշխատողների աշխատավարձերի և էլեկտրաէներգիայի հարցերը, իսկ մնացածը ծախսերն ու ծառայությունների ապահովումն իրականացվում է դանիական կողմի միջոցներով։
Այս պահին կացարանում բնակվում է 108 անօթևան, թեև տնօրենի փոխանցմամբ՝ պետությունը 100-ի խնամք է նախատեսել, մինչդեռ ընդգծում է, որ եթե 150 անօթևանի խնամքի անհրաժեշտություն լինի, բոլորին էլ կպահեն։
«Մենք չպետք է թողնենք մեր բնակչությանը մնան դրսում և ցրտահարվեն։ Եվ դրա համար մենք լրացուցիչ միջոցներ ենք ձեռնարկել՝ նոր մահճակալներ և անկողիններ ենք ձեռք բերել և ներկա դրությամբ ունենք 108 հոգի, բայց մենք պետք է պահեինք 100 հոգի։ Այսինքն՝ մնացածին մենք պահում ենք մեր հաշվին, դանիական մեր գործընկերների հաշվին։ Հայաստանում չպետք է լինի մի անօթևան, ով այս ձմռան ցրտին փողոցում պետք է հայտնվի»,-ասում է Շավարշ Խաչատրյանը։
Շ.Խաչատրյանը հիշում է, որ այս տարվա պես, մեկ էլ երկու տարի առաջ է անօթևանների հոսքը դեպի կացարան մեծ քանակությամբ եղել։ Այդ հոսքը տնօրենը պայմանավորում է սաստիկ ցրտով։
Իսկ կացարանում, Շ․Խաչատրյանի հաղորդմամբ՝ մեծամասամբ գերակշռում են 50-ից բարձր տարիքային խմբի ներկայացուցիչները։ Նրանցից ոմանք երբեմն կարողանում են աշխատանք գտնել շինարարությունում, փռերում, ամռանը այգիներում։ Աշխատանքից հետո վերադառնում են կացարան։
Խաչատրյանը քաղաքացիների՝ «դեռևս անօթևաններ կան փողոցներում մնացած» մտահոգությանը հակադարձում է, որ ինքը ևս տեսնում է, թե մարդիկ ինչպես են աղբարկղերի միջից իրեր հանում, կամ փող մուրում, սակայն նրանք մեծամասամբ անօթևաններ չեն, ունեն բնակարան, ընտանիք և միայն սոցիալական վիճակից են նման քայլերի դիմում։

В единственном в Армении приюте для бездомных живут 108 человек
В настоящее время в стране действует всего один временный приют, который принадлежит армяно-датскому благотворительному фонду “Ганс-Кристиан Кофоед”. Здесь проживают 108 бездомных, большинство из которых нетрудоспособные и пожилые лица, многие бессемейные, кто-то живет здесь с родителями.
“У меня нет семьи. Здесь я оказался волею судьбы”,- говорит 38-летний Гарегин Каладжян. В приюте он живет с матерью, Агавни.
Гарегин перебрался сюда в 2013 г. Его мать не работает, а сам Гарегин иногда снимается в фильмах в массовке. Зарабатывает немного – 1000-5000 драмов, подрабатывает также нарурщиком в Доме художников.
“У меня есть девушка, она не видит. Я хотел бы попросить, если найдется какой-нибудь благотворитель, который сможет выделить мне угол, где я смог бы жить со своей девушкой…- сказал Гарегин. – Мне негде жить. Я должен был остаться на улице, но мне этого не хочется, так как мама останется одна. Я живу ради нее и делаю все, чтобы она радовалась за меня”.
В конце беседы Гарик обратился к родственникам в США с просьбой помочь покинуть приют.
Асмик Давеян живет в приюте с 18-летней дочерью Ани. По словам Асмик, во время Арцахской войны ее муж вовевал в отряде “Арабо”. После его смерти возникли проблемы с квартирой, и мать с дочерью остались на улице.
Асмик тоже хочется иметь свою квартиру, жить там с дочкой, работать.
Директор благотворительного фонда “Ганс-Кристиан Кофоед” Шаварш Хачатрян утверждает, что у них нет проблем с финансированием, поскольку деятельность приюта обеспечивается благодаря сотрудничеству с Министерством труда и по социальным вопросам РА, в рамках которого государство выделяет финансирование в размере 56 млн драмов. Государство решает вопросы питания, электроснабжения, зарплаты работников приюта, а остальные расходы оплачивает датская сторона.
В настоящий момент в приюте живут 108 бездомных, хотя, по словам директора, государство предусмотрело уход за 100 лицами. Но если возникнет необходимость в содержании даже 150 человек, проблем не будет, заверил Шаварш Хачатрян.
“Мы не должны позволить, чтобы наши граждане оставались на улице и замерзали. С этой целью мы уже приобрели дополнительные кровати и постельное белье. В настоящее время у нас находятся 108 человек, хотя приют рассчитан на 100 лиц. То есть восемь человек мы содержим за счет наших датских партнеров. В эту холодную зиму в Армении на улицах не должно быть ни одного бездомного”,- подчеркнул директор.
В приюте преобладают лица старше 50 лет. Некоторым из них удается находить работу на стройке, в пекарнях. После работы они возвращаются в приют.
В ответ на замечание о том, что на улице все еще можно встретить бездомных людей, Шаварш Хачатрян сказал, что он тоже видит, как люди копаются в мусорных баках, пытаясь найти нужные для себя вещи, или просят милостыню, но в большинстве своем они не бездомные. У этих людей есть жилье, есть семья, а на такие шаги они идут из-за тяжелого социального положения.