Ոստիկանության վաշտի ավագը մեղադրվում է յուրացում կատարելու մեջ
Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է ոստիկանության վաշտի ավագի կողմից յուրացում կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Պարզվել է, որ ՀՀ ոստիկանության պետական պահպանության գլխավոր վարչության հետախույզ-պահնորդական շնաբուծության բաժնի ոստիկանության վաշտի ավագ Ա. Գեւորգյանը 2011թ. հունվարից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ոստիկանության հիշյալ բաժնի ծառայողներին ամրակցված ավտոմեքենաները վառելիքով ապահովելու նպատակով, կնքված պայմանագրերի հիման վրա, առեւտրային կազմակերպություններից ստացել է 38.280 լիտր բենզին, իսկ ոստիկանության տնտեսական վարչության ավտոտնտեսությունից` 7.830 լիտր բենզին:
Քննությամբ ձեռք բերված տվյալների համաձայն` Ա. Գեւորգյանը մուտքագրել, հաշվառել եւ կազմակերպել է վառելիքի բաշխումը, որի ընթացքում, պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով, հատուկ մատյանի լրացման կարգը խախտելով, կատարել է իրեն վստահված 1 894 800 դրամ ընդհանուր արժողությամբ գույքի` 5.020 լիտր բենզինի լիցքավորման կտրոնների յուրացում եւ 2011թ. հունվարից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում դրանք իրացրել է: Բենզինի լիցքավորման կտրոնները տարբեր անձանց իրացնելու արդյունքում ստացած գումարները նա օգտագործել է անձնական կարիքների համար:
Քրեական գործն ուղարկվել է Երեւան քաղաքի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար: Նախաքննության ընթացքում` 2011թ. նոյեմբերի 18-ին, Ա. Գեւորգյանը հանցագործությամբ պատճառած 1 894 800 դրամ գույքային վնասը վերականգնել է լիովին: Այս մասին հայտնում է գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:

Senior Policeman Accused of Squandering
The preliminary investigation of the criminal case initiated against the senior policeman of the police company for squandering was completed in the RA Special Investigation Service. The prosecutor who had supervised the preliminary investigation of the criminal case confirmed the bill of indictment.
The preliminary investigation revealed that the senior policeman of the Guard-dogs Breeding Division of the State Protection General Department of the RA Police A. Gevorgyan from January to September 2011 had got 32.280 liters of gasoline based on the contacts in order to provide the employees of the mentioned police division with gasoline. He had also got 7.830 liters of gasoline from the Economic Department of the RA Police.
According to the investigation A. Gevorgyan had recorded and organized the distribution of the fuel and squandered 5.020 liters of gasoline receipts in the amount of 1 894 800 drams by using his official position and breaking the procedure of filling in the record book. He had sold the gasoline receipts to different persons and used the sum of money for his personal needs.
A. Gevorgyan was charged according to the RA Criminal Code Article 179, part 2, points 1 and 3. The criminal case was sent to the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts.
Prosecutor General's Office reports that during the preliminary investigation on November 18, 2011, 1 894 800 drams of property damage caused by A. Gevorgyan was recovered.