Բաց նամակ ՀՀ վարչապետին
«Հետքը» մի քանի հրապարակումներով անդրադարձել է գեներալ Հայկազ Բաղմանյանի եւ «Մարտունու պանրագործարան» ԲԲԸ-ի դատական վեճին, որը շարունակվում է մոտ 3 տարի:
Գեներալը որդու' «Պավել եւ ընկերներ» ՍՊԸ-ի սեփականատեր Պավել Բաղմանյանի միջոցով եւ դատարանների օգնությամբ փորձում է վերցնել ընկերության հողատարածքի մի մասը:
Այս վեճում լուրջ դերակատարում ունի նաեւ ՀՀ կառավարությունը: Պանրագործարանին սեփականության իրավունքով պատկանող հողատարածքի մի մասը Կառավարության որոշմամբ հատկացվել է Մարտունու քաղաքապետարանին, ինչի մասին ընկերության տնօրենն իմացել է վերջերս: Դատարաններում գործի արդարացի լուծում չստանալուց հետո պանրագործարանի տնօրեն Թաթուլ Բաղդասարյանը բաց նամակով դիմում է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին: Ստորեւ ներկայացնում ենք բաց նամակը:
Հարգելի պարոն վարչապետ, համոզվելով, որ «Մարտունու պանրագործարան» ԲԲԸ-ի 1997 թ. սեփականաշնորհման պայմանագրով ձեռք բերած ողջ անշարժ գույքը Կառավարության որոշումով ընկերությունից գաղտնի Մարտունի քաղաքային համայնքին փոխանցելու անօրինական, հակասահմանադրական քայլի մասին իմ բազմաթիվ դիմումները Կառավարության եւ այլ չինովնիկների կողմից ենթարկվում են «բլոկադայի», ստիպված հարցի լուծման ակնկալիքով բաց նամակով դիմում եմ Ձեզ եւ խնդրում իբրեւ Կառավարության ղեկավար ի պաշտոնե ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ Կառավարության 26.01.2006 թ. թիվ 135-Ն որոշումով ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանած գույքի անօրինական, սեփականատիրոջից գաղտնի ձեւով Մարտունի քաղաքային համայնքին փոխանցելու գործընթացի մասնակիցներին ի հայտ բերելու, նրանց պատժելու, իմ բազմաթիվ դիմումները փաստացի անհետեւանք թողնելու, ինչպես նաեւ գույքը օրինական սեփականատիրոջը վերադարձնելու համար: Հուսով եմ, որ այս բաց նամակը կնպաստի հարցի լուծմանը:

Hetq has covered the ongoing 3 year trial pitting General Haygaz Baghmanyan against the Martouni Cheese Factory.
The General is trying to obtain a piece of the factory’s land via the courts and his son Pavel (who owns Pavel and Friends Ltd.) The RA government is also involved since it has allocated a piece of the factory’s land to the Martouni Municipality. Tatul Baghdasaryan, the director of the factory, only learned of this fact recently. Having failed to arrive at a just resolution in the courts, Mr. Baghdasaryan has sent the following letter to RA Prime Minister Tigran Sargsyan.
Dear Prime Minister,
Taking into account that the government and other bureaucrats have disregarded my many petitions regarding the illegal and secret allocation of Martouni Chess Factory real estate to the Martouni Municipality, I am forced to write to you personally in the hope of a resolution to the matter and request that you, as the head of government, take all necessary measures to expose those behind this illegal transfer of factory real estate, registered as factory property according to Government Decision 135 and dated January 1, 2006. I also request that these individuals be punished and that our real estate be returned. I hope that this open letter will assist in resolving the matter at hand.