Բնապահպանն ահազանգում է. Արծվանիկի պոչամբարի աղտոտված պարզվածքը կրկին լցվել է Նորաշենիկ գետ (տեսանյութ)
Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի Արծվանիկի պոչամբարի աղտոտված պարզվածքը այսօր դարձյալ լցվել է Նորաշենիկ գետ: Այս մասին ահազանգ է ստացել Կապանի «Կայուն զարգացում» ՀԿ-ի նախագահ Արմեն Փարսադանյանը: Նա նշում է, որ խնդիրը սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիայի գերազանցումն է պարզվածքում, ինչը վնաս է հասցնում շրջակա միջավայրին: Սակայն ՍԹԿ-ն չափելու համար պետք է հետազոտություն կատարի բնապահպանական տեսչության Սյունիքի բաժինը:
Ա. Փարսադանյանը նշում է, որ այսօրվա վթարի մասին ևս տեղեկացրել է տեսչությանը: Խնդիրը ժամանակին բարձացվել է ԶՊՄԿ-ի վարչական գծով տնօրեն Վահե Հակոբյանի մոտ, ով այժմ Սյունիքի մարզպետն է: Ըստ Փարսադանյանի՝ վերջինս պատասխանել էր, թե ինչ գիտեք, որ վթար է, կամ սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան գերազանցվել է:
Վերջին 4 տարիների ընթացքում Արմեն Փարսադանյանը բազմիցս է արձագանքել այս խնդրի մասին, սակայն այն որևէ լուծում չի ստացել: Նա նշում է, որ ԶՊՄԿ-ն իրավունք ունի պարզվածքը թաց թողնել գետ, բայց դա չպետք է գերազանցի ՍԹԿ-ն: «Անզեն աչքով էլ կարող ես տեսնել ջրի ֆիզիկական հատկության փոխվելը»,- ասում է բնապահպանը, ապա շարունակում, որ այսօր, երբ գնացել էր գետ թափվող պարզվածքը նկարելու, 2-3 րոպեից ավելի հնարավոր չէր մնալ տարածքում: Վարորդի մոտ, ըստ նրա, գլխացավ ու սրտխառնոց էր առաջացել:
Նման վթարները, բնապահպանի կարծիքով, ազդեցություն են ունենում նաև շրջակա հողերի վրա: Օրինակ՝ Սյունիք գյուղական համայնքում աճեցրած բանջարեղենը կամ միրգը Կապանի շուկայում խուսափում են գնել, հարցնում են՝ «սովխոզի՞ց» է, ուրեմն չենք ուզում: Պատճառը, ըստ տեղաբնակների, ծանր մետաղներն են:
Ա. Փարսադանյանի կարծիքով՝ այս տարիներին ընկերության ղեկավարությունը որևէ քայլ չձեռնարկեց վթարները վերացնելու ուղղությամբ: «Դա արհամարհանք է բնակիչների հանդեպ»,- ավելացնում է նա:
Բնապահպանական տեսչության Սյունիքի բաժնի պետ Լևոն Պետրոսյանը «Հետքի» հետ հեռախոսազրույցում ասաց, որ մեր զանգելու պահին գտնվում է դեպքի վայրում, ուսումնասիրում են վթարը և առայժմ որևէ բան չեն կարող ասել: Սակայն դժվարացավ նշել հետազոտության պատասխանի ժամկետը:
Հարցին, թե վերջին 4 տարվա ընթացքում տեսչությունը ԶՊՄԿ-ին քանի անգամ է տուգանել, Լ. Պետրոսյանը պատասխանեց, որ հիմա չի կարող խոսել:

Эколог сигнализирует: отходы из Арцваникского хвостохранилища вновь попали в реку Норашеник (видео)
Грязные отходы из Арцваникского хвостохранилища Зангезурского медно-молибденового комбината сегодня вновь попали в реку Норашеник. Об этом сообщил председатель капанской общественной организации “Стабильное развитие” Армен Парсаданян. По словам эколога, проблема заключается в превышении в осветленной воде предельно допустимой концентрации (ПДК), что наносит ущерб окружающей среде.
Для определения ПДК сюникский отдел Экологической инспекции должен провести исследование.
А.Парсаданян проинформировал инспекцию о сегодняшней аварии. О прозошедшем поставили в известность и директора по административной линии ЗММК Ваге Акопяна, который в настоящее время является губернатором Сюника. Акопян спросил: почему вы решили, что это авария или что ПДК превышен?
Последние четыре года Парсаданян неоднократно сигнализировал об этой проблеме, однако она так и не получила решения. ЗММК имеет право сливать осветленную воду из хвостохранилища в реку, но ПДК в ней не должен быть превышен. “Даже невооруженным глазом мжно увидеть, что физические свойства воды изменились”,- отметил эколог, добавив, что долго оставаться на этой территории было невозможно.
По словам руководителя ОО, подобные аварии оказывают воздействие и на расположенные по соседству сельскохозяйственные земли. Так, овощи или фрукты, выращенные в сельской общине Сюник, на рынке Капана люди избегают покупать. Причина в наличии в этих продуктах тяжелых металлов.
За эти годы администрация компании ничего не предприняла для устранения аварий. “Это презрительное отношение к жителям”,- отметил руководитель “Стабильного развития”.
Начальник сюникского отделения Экологической инспекции Левон Петросян в телефонном разговоре с Hetq.am сообщил, что находится на месте происшествия, где изучает обстоятельства аварии, но пока ничего конкретного сказать не может.