«Նախկին վարչապետի ընդդիմադիր կարիերան ՀՀԿ-ական Հայաստանում կարող է ընդամենը մի քանի ժամվա կյանք ունենալ»
«Հետքի» հարցերին պատասխանում է կոնֆլիկտաբան Արսեն Խառատյանը
-Առնետավազք, իշխանական նավի խորտակում, ՀՀԿ-ի նոր իմիջի ձևավորում. վերջին օրերին այս և այլ ձևակերպումներով են բնութագրում Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի զարգացումները: Ձեր բնորոշումը ո՞րն է: Ի՞նչ ենթաշերտեր են թաքնված այդ գործընթացների տակ:
-Վստահ չեմ, թե Հովիկ Աբրահամյանի ՀՀԿ-ից դուրս գալը կարելի է առնետավազք որակել, ի վերջո, նավի խորտակման նախանշաններ, կարծես թե, դեռեւս չկան: Ակնհայտ է, սակայն, որ Սերժ Սարգսյանն արդեն մի քանի տարի է, ինչ փորձում է իր ղեկավարած կուսակցությունում փոխատեղումներ անել՝ մասնավորապես իր փեսայի՝ Միքայել Մինասյանի անմիջական շրջակայքում եղած անձանց եւ երիտհանրապետականներին անկյունաքարային պաշտոններում նշանակելով:
Այս տեսանկյունից հիմնական փորձաքարը ապրիլին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններն են լինելու, քանի որ մինչ այս ընտրակեղծիքների եւ ՀՀԿ-ի համար ցանկալի արդյունքներն ապահովելու համար հենց Հովիկ Աբրահամյանի կամ Սյունիքի նախկին մարզպետ Սուրիկ Խաչատրյանի նման «ուժեղներ»-ի դերակատարությունն անկյունաքարային է եղել: Այժմ եթե ընտրությունների են գնում առանց վերջինների ներգրավման, կարելի է ենթադրել՝ այնքան վստահություն ունեն, որ առանց իրենց հատուկ բիրտ ուժի կարողանալու են ընտրություն կազմակերպել, ինչը, սակայն, կարող է փոխվել:
-Վերջին ամիսներին մենք տեսանք իշխանության մեջ գտնվող օլիգարխ-պաշտոնյանների՝ իշխանությունից հեռացնելու կամ հեռանալու դեպքեր: Ինչի՞ն են ուղղված այդ քայլերը՝ ըստ Ձեզ:
-Դեռեւս վերջնականապես պարզ չէ՝ Հովիկ Աբրահամյանը ի՞նքն է հեռացել իշխանությունից, թե՞ նրան չեզոքացրել է Սերժ Սարգսյանը, սակայն երկու դեպքում էլ Աբրահամյանի՝ հանրության աչքերում ընդդիմադիր դառնալը չափազանց դժվար եմ պատկերացնում, եթե ոչ անհնարին: Սա մի կողմից չի ստացվի անկախությունից ի վեր քաղաքական բոլոր իշխանությունների հետ ունեցած հանցավոր անցյալի, մյուս կողմից՝ իր եւ իր ընտանիքի մասնավոր ունեցվածքի պատճառով: Եթե նշվածներին էլ գումարենք այս տարիների ընթացքում իր եւ իր մերձակայքի դեմ կուտակված կոմպրոմատի «փաթեթները», ապա նախկին վարչապետի ընդդիմադիր կարիերան ՀՀԿ-ական Հայաստանում կարող է ընդամենը մի քանի ժամվա կյանք ունենալ: Կարծում եմ՝ կհամաձայնեք, որ Հովիկ Աբրահամյանը ճաղավանդակների ետեւում քաղաքական պայքարից կխուսափի, սակայն նույնիսկ եթե սկզբունքորեն չբացառենք նման հնարավորությունը, ապա դժվար եմ պատկերացնում նրա քաղբանտարկյալ դառնալու հնարավորությունը Սասնա ծռերի ու Ժիրայր Սեֆիլյանի կողքին:
-Ապրիլյան ընտրություններն ի՞նչ հնարավոր փոփոխություններ կբերեն մեր երկրում:
-Այս պահին դժվար է որեւէ կոնկրետ կանխատեսում անել, քանի որ կարծես հիմնական զարգացումները դեռեւս առջեւում են: Նախընտրական գործընթացներում ԲՀԿ-ի հետ նորաթուխ «ընդդիմադիրների» ինչպիսի հնարավոր միավորում կլինի՝ կտեսնենք առաջիկայում, սակայն չեմ կարծում, որ այս խմբի հետ մեր ժողովուրդը լուրջ հույս է կապելու: Մյուս կողմից էլ ակնհայտ է, որ այս պահին իշխանությունից դուրս կամ դրա սատելիտը չհանդիսացող որեւէ առանձին ուժ՝ կուսակցություն, լուրջ արդյունքներ արձանագրելու հնարավորություն ունի: Ըստ իս, այս պահին ընդդիմադիր ձայների մեծ մասը ստանալու եւ առաջիկա խորհրդարանում ծանրակշիռ ներկայություն ունենալու իրական հավակնություն կարող է ունենալ «Ելք» դաշինքը, որը, սակայն, պետք է լուրջ ջանքեր գործադրի՝ ունեցած ռեսուրսները հնարավորինս ճշգրիտ կիրառելով՝ հանրային լայն կոնսոլիդացիա ապահովելու համար:
-Քաղաքացին ի՞նչ է շահելու այս գործընթացներից, առհասարակ, առաջիկա ընտրություններից:
-Անկախությունից ի վեր մեր հանրությունը կորցրել է ընտրությունների միջոցով փոփոխության հասնելու հույսը, ինչը հասկանալի է, քանի որ մինչ այս ընտրական գործընթացների արդյունքում նման փոփոխությունը հնարավոր չի եղել: Թե որքանով հնարավոր կլինի նման փոփոխությունը ապրիլյան ընտրությունների արդյունքում, դժվար է ասել, սակայն ո՞րն է դրա այլընտրանքը, բռնությո՞ւնը, ահաբեկչությո՞ւնը: Անձամբ ինձ համար վերջինները հեռանկար չունեն, ոչ միայն քանի որ ընդունելի չեն, այլեւ այն պատճառով, որ մարտի 1-ից հետո անպատիժ մնացած ու Եվրասիական միություն կոչվող ակումբում հայտնված Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը նման միջոցներով հեռացնելն այսօր հնարավոր չէ:
-Ո՞րն է այլընտրանքը:
-Ընտրություններին մասնակցելն ու ՀՀԿ-ին ոչ ասելը: Հնարավորինս պահպանել քաղաքացու ձայնն ու համատեղել ուժերը գործընթացի վերահսկողության շուրջ:
-Հակառակ դեպքում ի՞նչ կլինի:
-Այն, ինչ մինչ այս՝ մեր երկրի բնակչությունը կշարունակի համալրել սփյուռքի հայ համայնքների շարքերը, առավելապես Ռուսաստանում, շենացնել այդ երկրները, իսկ Հայաստանի գողապետերը՝ շարունակել թալանը՝ էլ ավելի խորացնելով պետության արդեն իսկ վտանգված գոյության հեռանկարը:

“Оппозиционная карьера бывшего премьера при власти республиканцев в Армении может продлиться всего несколько часов”
«Бегущие с корабля крысы», «тонущий корабль властей», «формирование нового имиджа Республиканской партии» – такими формулировками характеризуют в последние дни процессы, происходящие во внутриполитической жизни Армении. Какова Ваша характеристика? Какие подспудные слои скрываются за этими процессами?
Я не уверен, что выход Овика Абрамян из Республиканской партии Армении можно назвать бегством крыс. В конце концов, признаков ухода корабля под воду пока как будто нет. Очевидно, однако, что Серж Саргсян уже несколько лет пытается производить замены в руководимой им партии, в частности назначая на ключевые должности лиц из ближайшего окружения своего зятя Микаела Минасяна и молодых республиканцев.
С этой точки зрения предстоящие в апреле парламентские выборы станут пробным камнем, поскольку до сих пор для обеспечения избирательных фальсификаций и желаемых для РПА результатов выборов основную роль играли такие “сильные” кадры, как Овик Абрамян или бывший губернатор Сюника Сурик Хачатрян. И если сейчас власти идут на выборы без их участия, то можно предположить, что они слишком уверены в том, что и без этой грубой силы им удастся организовать выборы, но ситуация может сложиться совсем иначе.
В последние месяцы имели место случаи выхода из власти – принудительно или добровольно - некоторых крупных чиновников-олигархов. Какую цель, на ваш взгляд, преследуют эти шаги?
Пока неясно, Овик Абрамян ушел сам или его нейтрализовал Серж Саргсян. Однако в обоих случаях мне очень трудно и даже невозможно представить превращение Абрамяна в оппозиционера в глазах общественности. С одной стороны это невозможно из-за его общего со всеми политическими властями преступного прошлого на протяжении всего периода независимости, с другой – из-за огромного состояния, которое сколотили он и его семья. Если прибавить к этому накопленный за эти годы компромат на Абрамяна и близких ему лиц, то оппозиционная карьера бывшего премьера при республиканской власти в Армении может прдлиться всего несколько часов. Думаю, вы согласитесь с тем, что Овик Абрамян, оказавшись за решеткой, откажется от политической борьбы. Но даже если в принципе не исключить такую возможность, то мне представить, чтобы он стал политзаключенным, как члены “Сасна црер” или Жирайр Сефилян.
Какие изменения могут произойти в нашей стране после апрельских выборов?
Сейчас трудно давать конкретный прогноз, поскольку основные события, пожалуй, впереди. В ближайшее время мы увидим, каким будет потенциальное объединение “Процветающей Армении” с новоиспеченными “оппозиционерами”, но я не думаю, что наш народ связывает с этой группой серьезные надежды. С другой стороны очевидно, что на данный момент ни одна сила, партия, действующая вне власти или не являющаяся сателлитом властей, не может добиться серьезных результатов. Сейчас реальный шанс получить весомое присутствие в будущем парламенте, на мой взгляд, имеет блок “Выход” (“Елк”), который, однако, должен приложить серьезные усилия, чтобы путем правильного использования своих ресурсов обеспечить широкую общественную консолидацию.
Что выиграют граждане от этих процессов и в целом от предстоящих выборов?
В период независимости наша общественность потеряла надежду добиться перемен посредством выборов, что понятно, поскольку до сих пор осуществить какие-либо изменения в результате избирательных процессов было невозможно. Удастся ли добиться перемен в результате апрельских выборов, сказать трудно, но какой может быть альтернатива этому – насилие, террор? Лично для меня такие действия бесперспективны не только потому, что они неприемлемы, но и потому, что отстранить подобными способами власть Сержа Саргсяна, оставшуюся безнаказанной после событий 1 марта и очутившуюся в клубе под названием “Евразийский союз”, сегодня невозможно.
В чем может состоять альтернатива?
В том, чтобы участвовать в выборах и сказать “нет” РПА, максимально защитить голоса граждан и объединить усилия по обеспечению контроля за избирательным процессом.
Что в противном случае нас ожидает?
То же, что и до сих пор. Население страны будет продолжать пополнять армянские общины других стран, преимущественно России, способствуя их процветанию, а бандитские главари в Армении будут продолжать грабить страну, усиливая и без того уже нависшую над государством угрозу существования.