«Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ընկերությանը պայթուցիկ նյութերի ներմուծման թույլտվություն է տրվել
Կառավարությունը այսօր չքննարկվող կարգով հավանության արժանացրեց էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Աշոտ Մանուկյանի ոորոշման նախագիծը, որով կթույլատրվի «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ին մինչև 2017 թվականի դեկտեմբերի 31-ը Հայաստան ներմուծել ռազմական նշանակության արտադրանք չհամարվող պայթուցիկ նյութեր և պայթեցման սարքավորումներ:
Որոշման նախագծում մի շարք նախարարությունների և պետական կառույցների հանձնարարվել է սահմանված կարգով ապահովել ընկերության կողմից ներմուծվող պայթուցիկ նյութերի և պայթեցման սարքավորումների ստացման, փոխադրման, պահեստավորման, պահպանության և անվտանգության պայմանների նկատմամբ վերահսկողությունը:
«Պայթուցիկ նյութերի և պայթեցման սարքավորումների ներկրումը նպատակ ունի ապահովելու ընդերքօգտագործման ոլորտում իրականացվող աշխատանքների կատարումը»,- նշված է որոշման նախագծում։
Նշենք, որ «Գեոպրոմայնինգ գոլդ» ՍՊԸ-ն շահագործում է Սոթքի ոսկու հանքավայրը և Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը: Այս ընկերությունը հանդիսասում է նաև Գլաձորի հանքավայրը շահագործել պատրաստվող «Վայք ռեսուրս» ՍՊԸ-ի 75% բաժնետոմսերի սեփականատերը։
Այս ընկերությանը կառավարությունը նաև արտոնություն էր տվել 2010-ին, 2013-ին, բացի այդ վերահսկիչ պալատը 2010-ին առաջարկել էր «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ»-ին զրկել լիցենզիայից։

Компания “Геопромайнинг голд” получила разрешение на ввоз взрывчатых веществ
Правительство на сегодняшнем заседании одобрило проект решения министра энергетики и природных ресурсов Ашота Манукяна, которым ООО “Геопромайнинг голд” дается разрешение на ввоз в Армению до 31 декабря 2017 г. не считающихся военной продукцией взрывчатых веществ и оборудования для взрывных работ.
В проекте решения ряду министерств и госструктур поручено в установленном порядке обеспечить контроль за условиями получения, перевозки, складирования, охраны и безопасности импортируемых взрывчатых веществ и оборудования для взрывных работ.
“Целью ввоза взрывчатых веществ и оборудования для взрывных работ является выполнение работ в сфере недропользования”,- говорится в проекте решения.
Отметим, что ООО “Геопромайнинг голд” эксплуатирует Соткское золотоносное месторождение и Агаракский медно-молибденвый комбинат. Компания также является собственником 75% акций ООО” Вайк ресурс”, собирающегося эксплуатировать Гладзорское местрождение.
В 2010 и 2013 гг. правительство предоставило “Геопромайнинг голд” льготы. А Контрольная палата в 2010 г. предложила лишить компанию лицензии.