Արայիկ Պապիկյան. «Ներսես Պողոսյանի վիճակը չափազանց վատ է»
«Ես շատ անհանգիստ եմ, Ներսեսը շատ վատ էր, նույնիսկ չափազանց վատ, հևալով էր խոսում, լյարդի, երիկամների շրջանի, գլխի ցավերից էր բողոքում»,- «Հետքին» ահազանգեց շուրջ 8 ամիս կալանքի տակ գտնվող, 6 օր հացադուլի ու ջրադուլի մեջ գտնվող Ներսես Պողոսյանի փաստաբան Արայիկ Պապիկյանը, որը քիչ առաջ է դուրս եկել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից:
Պաշտպանը հորդորել է Ներսեսին դադարեցնել հացադուլը, սակայն նա չի համաձայնել․ «Խնդրեցի, ասեցի, իրավական ընթացակարգերը ժամանակ են պահանջում, դադարեցնի հացադուլը, բայց չստացվեց»: Առանձնազրույցի ժամանակ ՔԿՀ-ի բժիշկն է մոտեցել: Նա ասել է, որ տևական ժամանակ պառկած է մնալով պառկելախոցեր են առաջանում, նշել է, որ Ներսեսն այդ վտանգի տակ է հիմա։
Արայիկ Պապիկյանը փոխանցեց, որ Ներսեսի պահանջը նույնն է՝ կալանքի որոշումների վերանայում, այս հարցին դատարանների արդարացի մոտեցում:
«Ես կամակորություն չեմ անում, արդարացի պահանջ եմ ներկայացնում: Պատրաստ եմ հացադուլն ու ջրադուլը դադարեցնեմ, միայն, թե կալանքի հետ կապված արդարացի վարվեն դատարանները»,-փաստաբանին փոխանցել է Ներսես Պողոսյանը:
Արայիկ Պապիկյանը նշեց, որ կալանքի հատկապես վերջին երկու երկարացումներն օրենքի կոպիտ խախտումներով են ընթացել։
Մասնավորապես, փաստաբանի փոխանցմամբ, կալանքի երկարացումը կատարվել է գրության հիման վրա, պատշաճ միջնորդություն չի ներկայացվել: Այնինչ դատարանի կողմից որպես հիմք ընդունվել է հենց գրությունը: Հենց դեկտեմբերի 15-ին Ներսես Պողոսյանը հացադուլ է հայտարարել, որից դուրս է եկել հունվարի 13-ին: Սակայն Վերաքննիչ բողոքի ժամանակ, ինչպես պաշտպանն է պատմում, դատարանը մինչև խորհրդակցական սենյակ գնալն ասել է՝ քանի որ Ներսես Պողոսյանը լավ վիճակում չէ, նրան տեղափոխեն «Նուբարաշեն» ՔԿՀ, փաստաբանը կստանա որոշումը:
«Այսինքն՝ դեռ որոշումը չկայացրած ասվեց, որ միևնույնն է՝ Ներսեսը մնալու է կալանքի տակ»,-ասաց Արայիկ Պապիկյանը՝ ընդգծելով. «Չնայած նրան, որ կար անձնական երաշխավորություն ԱԺ պատգամավորից, մշակութային գործիչների ու քաղաքացիների շուրջ 500 ստորագրություն, կալանքը չփոխվեց»:
Նույն օրն արդեն՝ հունվարի 27-ին Ներսես Պողոսյանը հացադուլ ու ջրադուլ է հայտարարել, հրաժարվել բժշկական օգնությունից:
Ներսես Պողոսյանի կինը՝ Լիա Պողոսյանը հորդորում է պետական համապատասան կառույցներին վերանայել ամուսնու կալանքի հարցը: «Նա քննությունից խուսափող չի, բայց գոնե հիմա կալանքը փոխարինեն»,-ասում է Լիան:
Ներսեսի կինը նշեց, որ որ օրեր առաջ է հանդիպել Գլխավոր դատախազի տեղակալին, որը խոստացել է վերանայել կալանքի հիմքերը:
Ներսեսը ընտանիքի միակ կերակրողն է: Լիան ասում է, որ ինքը և 3 անչափահաս տղաները արդեն 8 ամիս է ապրում են հարազատների օգնությամբ: Երիտասարդ կինը նոր է աշխատանք գտել:
«6 տարեկան զույգ տղաներս չգիտեն, թե իրականում որտեղ է հայրը, գիտեն, թե Ռուսաստանում է, իսկ մեծ որդիս, որը 11 տարեկան է, մի անգամ է տեսակցության գնացել, շատ ծանր է տանում»,-ասաց Լիան:
Հիշեցնենք, որ Ներսես Պողոսյանը անցյալ տարվա մայիսի 31-ից ազատազրկման վայրում է: Նա մեղադրվում է Ժիրայր Սեֆիլյանի գործով՝ ապօրինի կերպով հրազեն, բացի ողորկափող հրազենից և դրա փամփուշտներից, ռազմամթերք, ակոսափող հրազենի փամփուշտներ, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու մեջ, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից: Պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով:

Араик Папикян: “Нерсес Погосян чувствует себя крайне плохо”
“Я очень беспокоюсь за Нерсеса, он чувствует себя плохо, можно даже сказать, крайне плохо. Разговаривает с трудом, жалуется на боли в печени, почках, головные боли”, – рассказал в беседе с Hetq.am адвокат Нерсеса Погосяна Араик Папикян. Нерсес почти 8 месяцев находится под арестом, а шесть дней назад объявил сухую голодовку.
Адвокат попросил Нерсеса прекратить голодовку, но тот не согласился. “Я объяснил ему, что правовые процедуры требуют времени, что он должен прекратить голодать, но ничего не вышло”,- сказал Папикян. Во время беседы подошел врач уголвно-исполнительного учреждения, который предупредил, что из-за длительного лежания у Нерсеса могут образоваться пролежни, и сейчас такая угроза уже существует.
По словам адвоката, требование его подзащитного остается прежним: пересмотр решений об аресте, справедливый подход судов к этому вопросу.
“Это не каприз, я выдвигаю справедливое требование. Я готов прекратить сухую голодовку, если суды будут справедливо подходить к вопросу заключения под стражу”,- сказал адвокату Нерсес Погосян.
Папикян считает, что в частности последние два решения о продлении ареста его подзащитному были приняты с грубыми нарушениями закона.
“Несмотря на наличие письменного ручательства депутата Национального Собрания, около 500 подписей деятелей культуры и граждан, арест остался в силе”,- отметил адвокат.
В тот же день, 27 января, Нерсес Погосян объявил сухую голодовку, отказавшись от медицинской пеомощи. Его жена Лия Погосян призвала соответствующие государственные органы пересмотреть вопрос ареста ее мужа. “Он не из тех, кто может уклониться от следствия, так хотя бы сейчас замените арест на другую меру пресечения”,- отметила Лия.
Несколько дней назад она встретилась с заместителем генпрокурора, который пообещал пересмотреть основания для ареста.
Нерсес – единственный кормилец в семье. Уже восемь месяцев семья, в которой трое несовершеннолетних мальчиков, живут благодаря помощи родственников. Молодая женщина совсем недавно устроилась на работу.
Напомним, что Нерсес Погосян находится под арестом с 31 мая прошлого года. В рамках дела Жирайра Сефиляна он обвиняется в незаконном приобретении, реализации, хранении, транспортировке оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ. Нерсесу Погосяну грозит от трех до восьми лет лишения свободы.