Սառեցված թռչնամսի գործով ՊԵԿ-ը դեռ քրեական գործ չի հարուցել
Պաստառների անվան տակ սառեցված թռչնամիս ներկրելու դեպքի առթիվ Պետական եկամուտների կոմիտեն դեռևս քրեական գործ չի հարուցել:
Հիշեցնենք, հունվարի 30-ին ՊԵԿ-ը հայտարարեց, որ որոշ տնտեսվարողներ, օգտվելով ԵԱՏՄ երկրներից ապրանքների ներմուծման գործընթացի ազատականացումից, սահմանին տարբեր հնարքներով փորձում են շրջանցել մաքսային հսկողությունը: Մասնավորապես հաղորդվել էր, որ ՀՀ քաղաքացին Ռուսաստանի Դաշնության Վերին Լարս մաքսակետում հայտարարագրել է 22,5 տոննա «պաստառ»։ Բագրատաշենի մաքսակետում ՊԵԿ-ի նախաբացթողումային հսկողության վարչության աշխատակիցները, «Rapiskan» ռենտգեն համակարգով զննելով բեռը, բացահայտել էին, որ քաղաքացին իրականում շինարարական պաստառի փոխարեն փորձել է սառեցված թռչնամիս ներկրել։
«Փաստի առթիվ ՀՀ մաքսային օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի հատկանիշներով կազմվել է մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ արձանագրություն և իրականացվում է վարչական վարույթ: Հանցագործության հատկանիշներ հայտնաբերելու դեպքում կհարուցվի քրեական գործ»,- «Հետք»-ի հարցմանը այսօր պատասխանել է ՊԵԿ-ը:
Ընթերցողներին հիշեցնենք` պետական եկամուտների կոմիտեի հաղորդագրության հետ ուղարկված լուսանկարից երևում էր, որ սառեցված թռչնամիսը «Mountaire farms» ընկերության արտադրանքն է: Գրել էինք նաև, որ «Mountaire farms»-ի ապրանքատեսակները` սառեցված թռչնամիսը, մինչ այժմ Հայաստանում սերտիֆիկացրել է ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին առնչվող «Ալեքս-Գրիգ» ընկերությունը:
ՊԵԿ ուղարկված մեր հարցին` արդյոք պարզվել է, թե ով է հաղորդագրության մեջ նշված ՀՀ քաղաքացին և ում համար էր Հայաստան բերում սառեցված թռչնամիսը, ստացել ենք հետևյալ պատասխանը.
«22.500 կգ քաշով սառեցված հավի բուդը ՌԴ-ից ՀՀ տեղափոխած քաղաքացին հանդիսանում է միջազգային բեռնափոխադրումների իրականացմամբ զբաղվող «Սոյուզտռանսավտո» ՍՊ ընկերության աշխատակից, «Դաֆ» մակնիշի, 005AA85 պետհամարանիշի ավտոմեքենայի վարորդ Սարգիս Սարգսյանը, իսկ ՀՀ-ում ստացողը՝ «Զուսյա» ՍՊ ընկերությունը»:
Ավելի պարզ` ՊԵԿ-ը չի անդրադարձել «Mountaire farms» ընկերության և «Ալեքս-Գրիգ»-ի առնչությանը, ոչ հերքել է, ոչ հաստատել` նշելով, թե ապրանքը բերվում էր «Զուսյա» ՍՊԸ-ի անվամբ: ՊԵԿ-ի սկսած վարչական վարույթի բացահայտումներն այսքանով ավարտվում են, համենայնդեպս մեզ այսքանն են հաղորդել:
Ընկերությունների գրանցման պետական ռեգիստրի տվյալներով` «Զուսյա» ՍՊԸ-ի հիմնադիրը, երեկվա դրությամբ` նաև միակ բաժնետերն ու տնօրենը, Գևորգ Վահանի Սեդրակյանն էր: Այսօր, սակայն, ընկերության բաժնեմասերն ամբողջությամբ գրանցվել են Գագիկ Սալիկոյի Զոհրաբյանի անվամբ:
Այժմյան բաժնետիրոջ` Գագիկ Զոհրաբյանի ռեգիստրի տվյալներում գրանցված է մի էլեկտրոնային հասցե, որ այս պատմությունը կապում է ՊԵԿ-ի վերջերս կատարած մեկ այլ բացահայտման հետ:
Գագիկ Զոհրաբյանի` ռեգիստրում գրանցված էլեկտրոնային հասցեն` [email protected]-ը տանում է «Լիգա Տրանս» ՍՊԸ-ի ֆեյսբուքյան էջ: Իսկ այս ՍՊԸ-ի հիմնադիրը` Գագիկ Ավդալյանը, վերջերս ներգրավված է եղել ՊԵԿ-ի` փաստաթղթերի կեղծմամբ հարկերից խուսափելու մեկ այլ խոշոր բացահայտման մեջ:
Մասնավորապես, անցած տարվա հոկտեմբերին պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ իրավախախտման հետաքրքիր սխեմա է բացահայտել, ըստ որի, տնտեսվարողն արհեստականորեն նվազեցնելով իրացման արժեքները, խուսափել է խոշոր չափի հարկային պարտավորությունների կատարումից:
Ըստ հաղորդագրության` իրավախախտը` Գագիկ Ավդալյանը, նախկինում աշխատել է ՊԵԿ համակարգում. «Ինչը ենթադրում է, որ նա, օգտագործելով գիտելիքները և տիրապետելով ՊԵԿ աշխատանքների կազմակերպման առանձնահատկություններին, կարողացել է հմտորեն ծրագրել օրենքը շրջանցելու մի շարք եղանակներ՝ հարկերից խուսափելու նպատակով»: Գ. Ավդալյանի մի քանի ընկերություններում ՊԵԿ-ը խախտումներ էր բացահայտել:
Ինչ ընկերություն է «Զուսյա»-ն: Կոնտակտային որևէ տվյալ առայժմ չենք կարողացել պարզել, որովհետև այն Հայաստանում գրեթե պատմություն չունի: Այս ընկերությունը ՊԵԿ-ի հարկ վճարողների բազայում «նոր գրանցված» կարգավիճակ ունի, իսկ գրանցման ամսաթիվը 2017թ. հունվարի 18-ն է: Այսինքն` դեռ մեկ ամիս չկա, ինչ գրանցվել է «Զուսյա»-ն, սակայն 22 տոննա թռչնամիս է ներկրել: Շեշտենք` ըստ ՊԵԿ-ի:
Փորձեցինք Հայաստանի տարբեր սուպերմարկետներում պարզել` արդյոք վաճառում են «Mountaire farms» ընկերության սառեցված հավի միսը: ՊԵԿ-ի պատասխանում նշված էր, որ ներկրվել է մասանվորապես սառեցված «հավի բուդ»: Երևանի տարածքում մեր այցելած մի քանի սուպերմարկետներից միայն ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի «Երևան Սիթի» սուպերմարկետներում էր վաճառվում «Mountaire Farms»-ի սառեցված հավի բուդ: Սառեվցած մսերի տուփերի վրա, որպես ներկրող, սակայն, նշված է ոչ թե «Զուսյա» ՍՊԸ-ն, այլ հենց «Ալեքս-Գրիգ»-ը: Սառեցված մսերի տուփերի վրա չկա հայերեն մակնշում:
| «Mountaire Farms»-ի սառեցված հավի բուդը. «Երևան Սիթի» | Ներմուծողը «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ-ն է |
Սառնարանի համամապատասխան բաժնի վրա փակցված է պիտակ` հետևյալ գրառմամբ. «Հավի բուդ Մունտարի արտադրված է Բրազիլիա պահպանել -2C -18C-ում արտադրության և պիտանելիության ժամկետը փաթեթավորման վրա Ներմուծող «Ալեքս Գրիգ» ՍՊԸ»:

КГД пока не возбудил уголовное дело по факту ввоза замороженного куриного мяса
Комитет госдоходов пока не возбудил уголовное дело по факту ввоза замороженного куриного мяса под видом строительного баннера.
30 января КГД заявил о том, что некоторые хозяйствующие субъекты, пользуясь либерализацией процесса импорта товаров из стран Евразийского экономического союза, прибегают к различным уловкам, чтобы обойти таможенный контроль на границе.
В частности, сообщалось, что гражданин Республики Армения задекларировал на российском таможенном пункте в Верхнем Ларсе 22,5 тонны строительного баннера. Груз находился во фрежераторе. На Баграташенском таможенном пункте сотрудники управления контроля КГД, досмотрев груз с помощью рентген-системы «Rapiskan», обнаружили, что на самом деле вместо строительного баннера гражданин пытался провезти замороженное мясо птицы.
“По данному факту составлен протокол о нарушении таможенных правил по признакам ст.203 Таможенного кодекса, осуществляется административное производство. В случае выявления признаков преступления будет возбуждено уголовное дело”,- говорится в полученном сегодня ответе КГД на запрос Hetq.am.
Напомним читателям, что на приложенном к сообщению КГД снимке видно, что замороженное мясо птицы является продукцией компании «Mountaire farms». Мы также писали о том, что продукцию компании – замороженное мясо птицы – в Армении до сих пор сертифицировала компания “Алекс Григ”, имеющая отношение к депутату Национального Собрания Самвелу Алексаняну.
В ответ на наш вопрос: выяснилось ли, кто указанный в сообщении гражданин РА и для кого предназначалось доставленное в Армению замороженное мясо птицы? – мы получили следующий ответ: “Гражданином, доставившим замороженные куриные окорочка весом 22.500 кг из РФ в РА, является сотрудник занимающегося международными грузоперевозками ООО “Союзтрансавто”, водитель автомобиля “Даф” с номерным знаком 005AA85 Саркис Саркисян, а получателем в Армении – ООО “Зуся”.
Иными словами, КГД не коснулся причастности компаний «Mountaire farms» и “Алекс Григ”, не подтвердил и не опроверг это обстоятельство, отметив, что товар доставляется на имя ООО “Зуся”. Разоблачения в процессе административного производства, возбужденного Комитетом госдоходов, ограничиваются этим. Во всяком случае нам предоставили только эту информацию.
По данным госреестра компаний, учредителем, единственным акционером и директором ООО” Зуся” является Геворк Ваганович Седракян. Сегодня, однако, все акции компании были записаны на имя Гагика Саликоевича Зограбяна.
В содержавшихся в госреестре данных нынешнего акционера Гагика Зограбяна указан лишь один электронный адрес, связывающий эту историю с другим недавним разоблачением КГД.
Электронный адрес Г.Зограбяна - [email protected] - отсылает нас на фейсбуковскую страницу ООО “Лига Транс”, учредитель которого Гагик Авдалян был причастен к еще одному крупному разоблачению КГД – уклонению от уплаты налогов путем подделки документов.
Так, в октябре прошлого года Комитет госдоходов сообщил, что раскрыта интересная схема правонарушения, по которой хозяйствующий субъект, искусственно занижая объемы реализации, избежал выполнения налоговых обязательств в крупном размере.
Согласно сообщению, правонарушитель, Гагик Авдалян, в прошлом работал в системе КГД. “А это предполагает, что он, используя свои знания и владея особенностями организации работ КГД, сумел рядом способов обойти закон с целью уклонения от уплаты налогов”. Нарушения были выявлены в нескольких компаниях Г.Авдаляна.
Что из себя представляет компания “Зуся”? Нам пока не удалось найти какие-либо контактные данные, так как в Армении эта компания почти не имеет истории. В базе налоплательщиков Комитета госдоходв “Зуся” имеет статус “недавно зарегистрированной компании“, а датой ее регистрации указано 18 января 2017 г. То есть компания зарегистрирована меньше месяца назад, но уже импортировала 22 тонны куриного мяса. Подчеркнем, согласно КГД.
Мы попытались выяснить в различных супермаркетах Армении, продается ли у них замороженное куриное мясо компании «Mountaire farms». В ответе КГД указывалось, что импортированы, в частности, замороженные куриные окорочка. В тех ереванских супермаркетах, в которых мы побывали, замороженные куриные окорочка «Mountaire Farms» продавались только в супермаркете “Ереван Сити”, принадлежащем депутату парламента Самвелу Алексаняну. На упаковке замороженной курятины отсутствовала маркировка на армянском языке.
На витрине соответствующего отсека холодильника была прикреплена следующая надпись: “Куриные окорочка производства Мунтари, Бразилия. Хранить при температуре -2C -18C. Дата производства и срок годности см. на упаковке. Импортер ООО “Алекс Григ”.