Փաստաբանը չի կարողացել տեսակցել «Հաց բերողին». նրան փորձել են խուզարկել
Փաստաբան Տիգրան Եգորյանին երեկ չի հաջողվել տեսակցել «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» գտնվող, 6 օր հացադուլի մեջ գտնվող, «Հաց բերող» անունը ստացած Արթուր Սարգսյանին: Փաստաբանը մեզ փոխանցեց, որ իրեն փորձել են խուզարկել մինչ Արթուր Սարգսյանի մոտ մտնելը, ինչը Տիգրան Եգորյանը թույլ չի տվել:
Փաստաբանը բողոքներ է պատրաստել՝ ուղղված տարբեր մարմիններին: Նաև ասաց, որ այսօր ևս ցանկանում է մեկ անգամ էլ փորձել տեսակցելու Արթուր Սարգսյանին: Դեռ երկու օր առաջ Տիգրան Եգորյանը, տեսակցելով «Հաց բերողին», «Ա1+»-ին հայտնել էր, որ նա չի կարողանում անկողնուց վեր կենալ:
«Եթե իր փաստաբանին չեն թողնում, ուրեմն Արթուրի վիճակը շատ լուրջ է»,-կարծիք հայտնեց Արթուրի եղբայրը՝ Արսեն Սարգսյանը:
Փետրվարի 14-ին մի խումբ փաստաբաններ հայտարարություն էին տարածել, որ հատկապես «Դատապարտյալների հիվանդանոցում» հաճախակի են դարձել փաստաբաններին խուզարկելու փորձերը: Երեկ էլ Ժիրայր Սեֆիլյանի փաստաբան Մուշեղ Շուշանյանը նույն պատճառով չի կարողացել տեսնել իր պաշտպանյալին «Արմավիր» ՔԿՀ-ում:
Հիշեցնենք, որ անցյալ տարվա հուլիսին ՊՊԾ գնդում «Սասնա Ծռերին» հաց հասցրած Արթուր Սարգսյանը առաջին անգամ ձերբակալվել էր հուլիսի 31-ին, ապա կալանավորվել: 6 ամիս անց՝ դեկտեմբերի 31-ին դատախազի որոշմամբ փոխվել էր նրա խափանման միջոցը. կիրառվել էր ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: Սակայն 40 օր անց՝ փետրվարի 9-ին նրան կրկին ձերբակալել ու կալանավորել են՝ նախաքննության մարմնի կանչով չներկայանալու հիմքով ու տեղափոխել «Դատապարտյալների հիվանդանոց», որտեղ մեկ օր անց՝ ի նշան կալանավորման դեմ բողոքի, հայտարարել է հացադուլ:
Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում է պատանդներ պահելուն, զենք-զինամթերք տեղափոխելուն ու պահելուն օժանդակելու մեջ: Արթուր Սարգսյանի մոտ առկա է զինծառայության ընթացքում ստացած Բեխտերևի հիվանդություն, նա տարել է նաև ողնաշարի վիրահատություն՝ C1 և C2 մասնահատումով և պրոթեզավորմամբ, ունի որովայնային գծային ճողվածք՝ բավականին մեծ չափի: 2-րդ խմբի հաշմանդամ է: Արցախյան պատերազմի ժամանակ սնունդ է մատակարարել ազատամարտիկներին ու ստացել վիրավորում: Ունի ֆիզիկական գործունեության սահմանափակումներ, հատուկ պայմանների կարիք: Նշենք, որ Բեխտերևի հիվանդությունը ներառված է պատժի կրման հետ անհամատեղելի հիվանդությունների ցանկում (Կառավարության 2006թ. 825-Ն որոշմամբ):

Адвокату не удалось увидеться с Доставщиком хлеба
Адвокату Тиграну Егоряну вчера не удалось увидеться с содержащимся в “Больнице для осужденных” своим подзащитным Артуром Саркисяном, известном как Доставщик хлеба. Последний уже шестой день проводит голодовку. По словам Егоряна, перед посещением Артура Саркисяна его пытались обыскать, однако адвокат не позволил это сделать.
Он направил жалобы в различные органы. Сегодня Тигран Егорян намерен предпринять еще одну попытку встречи с Артуром Саркисяном. Два дня назад после свидания со своим подзащитным адвокат сообщил “А1+”, что Артур Саркисян не может вставать с постели.
“Если к нему не пускают адвоката, значит, состояние Артура серьезное”,- отметил брат Доставщика хлеба Арсен Саркисян.
14 февраля группа адвокатов выступила с заявлением о том, что в уголовно-исполнительном учреждении“Больница для осужденных” участились попытки обыска адвокатов. Вчера по той же причине адвокат Мушег Шушанян не смог встретиться со своим подзащитным Жирайром Сефилян, который содержится в УИУ “Армавир”.
Напомним, что Артур Саркисян, доставивший еду членам группы “Сасна црер”, которая в июле прошлого года захватила территорию полка Патрульно-постовой службы в Ереване, 31 июля был задержан, а затем и арестован. Спустя шесть месяцев, 31 декабря, решением прокурора мера пресечения А.Саркисяну была изменена на подписку о невыезде. Однако спустя 40 дней, 9 февраля, его вновь задержали, а потом и арестовали из-за неявки по вызову следственного органа, после чего перевели в “Больницу для осужденных”, где через день Артур Саркисян в знак протеста объявил голодовку.
А.Саркисян обвиняется в удержании заложников, содействии в транспортировке и хранении оружия и боеприпасов. Артур имеет 2-ю группу инвалидности. Он страдает болезнью Бехтерева, грыжей белой линии живота, ему была проведена операция на позвоночнике с протезированием позвонков. Во время Арцахской войны Артур Саркисян доставлял еду ополченцам и был ранен. Из-за ограничений физической деятельности он нуждается в специальных условиях. Отметим, что болезнь Бехтерева включена в список заболеваний, несовместимых с несением наказания (решение Правительства РА 825-Ն, 2006 г.).