Սուրեն Կարայան. «Շատ ուրախալի և ոգևորիչ է, որ կա արդյունաբերության 12%-անոց աճ»
Կառավարության այսօրվա նիստից հետո տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը լրագրողներին հայտնեց, որ 2017-ի հունվարի տվյալները շատ ոգևորիչ են, քանի որ արձանագրվել է 35% արտահանման աճ՝ 2016-ի նույն ամսվա համեմատ. «Շատ ուրախալի և ոգևորիչ է, որ կա արդյունաբերության 12%-անոց աճ։ Այսինքն՝ այն ուղղությունները, որոնք որ մենք ձեզ հայտարարում էինք և այն նախադրյալները, որ ստեղծում էինք, հիմա արդեն թվերով այդ ցուցանիշները արտահայտվում են»։
Նախարարի փոխանցմամբ՝ իրենց կանխատեսումներով մինչ տարեվերջ առնվազն 6-7% արդյունաբերության, 20-30 % արտահանման աճ կարձանագրվի։ Նախարարը վստահեցրեց, որ առնվազն այն 3.2%, որը «դրել են պետական բյուջեի հիմքում», կապահովեն։
Կարայանը կարծում է, որ ներդրողների համար երկրի նախընտրական վիճակը խոչընդոտ չի հանդիսանալու, անգամ նկատում է ներդրումների ակտիվություն, նաև որպես փաստ ընդգծում է կառավարությունում այսօր ներկայացված ներդրումային ծրագրերը։

Сурен Караян: “Очень радует и воодушевляет, что есть 12-процентный рост промышленности”
По завершении сегодняшнего заседания правительства РА министр экономического развития и инвестиций Сурен Караян сообщил журналистам, что данные за январь 2017 г. очень воодушевляют, так как по сравнению с тем же пеиодом 2016 г. зарегистрирован рост объемов экспорта на 35%. “Очень радует и воодушевляет, что есть 12-процентный рост промышленности. То есть те направления, о которых мы вам говорили, и те предпосылки, которые создавали, сегодня уже выражаются в таких цифрах”,- добавил министр. Он заверил, что заложенные в госбюджет 3,2% обязательно будут обеспечены.
По словам Караяна, предвыборная ситуация в стране не станет препятствием для инвесторов, наоборот, в вопросе осуществления инвестиций наблюдается активность. В доказательство сказанного министр сослался на представленные сегодня в правительстве инвестиционные программы.