Ոստիկանները նստացույցի մասնակիցներին կոչ են անում մաքուր պահել Ազատության հարապարակի տարածքը
«Ցեղակրոն» կուսակցության նախագահ Շանթ Հարությունյանի որդին՝ Շահեն Հարությունյանը, քիչ առաջ իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում կատարեց՝ հայտնելով, որ ոստիկանները նստացույցի մասնակիցներին 15 րոպե ժամանակ են տվել՝ Ազատության հրապարակը լքելու համար։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 27-ից մի խումբ երիտասարդներ Ազատության հրապարակում նստացույց են անում՝ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին հուլիսյան իրադարձությունների ժամանկ հաց բերած Արթուր Սարգսյանի խափանման միջոց կալանքը փոխելու պահանջով։ Երեկ «Հետք»-ի հետ զրույցում Շահեն Հարությունյանը հայտնել էր, որ արդեն երկրորդ օրն է' ոստիկանները սպառնում են նստացույցի մասնակիցներին՝ արգելելով մասնակցել նստացույցին կամ գալ Ազատության հրապարակ։
Ինչպս տեղեկացանք, ավելի ուշ ոստիկանները մոտեցել են նստացույցի մասնակիցներին՝ հորդորելով հավաքել Ազատության հրապարակում թափթփված իրերը, քանի որ հաճելի չէ պատմամշակութային հուշարձանի նման թափթփված վիճակը։ Շահենը ոստիկանների հետ արդեն հասցրել էր զրուցել, ասում է՝ մոտեցել էին՝ հորդորելով մաքուր պահել տարածքը, քանի որ բողոքներ են ունեցել բնակիչներից, չնայած նա չի հավատում բողոքների իսկությանը։ «Ասացին՝ որ առավոտները արթնանում եք, հավաքեք, երեկոյան նորից այդ ծածկոցները բերենք։ Պարոն Օսիպյանի հետ եմ խոսել, ասաց, որ նստացույցի դեմ որեւէ բան չունենք, արեք, ուզում եք ողջ գիշեր մնացեք, բայց կոկիկ։ էն, ինչը մենք պետք է անենք, ասում են»,-ասաց Շահենը։
Այս գիշեր Ազատության հրապարակում 36 մարդ է գիշերել։ Երեկոյան նաեւ նրանց է այցելել դերասան Հրանտ Թոխատյանը' տաք հագուստներ բերելով եւ Շահենի ֆեյսբուքյան էջ միացված ուղիղ եթերի միջոցով կոչ անելով միանալ երիտասարդների պայքարին։

Полицейские призвали участников сидячего пикета содержать в чистоте площадь Свободы
Сын председателя партии “Цехакрон” Шанта Арутюняна Шаген Арутюнян немногим ранее сообщил на своей страничке в Фейсбуке о том, что полицейские дали участникам сидячего пикета 15 минут на то, чтобы покинуть площадь Свободы.
Напомним, что группа молодых людей с 27 февраля проводит на площади Свободы в Ереване сидячий пикет с требованием изменить избранную в отношении Артура Саркисяна меру пресечения в виде ареста. Во время событий в июле прошлого года в Ереване Артур доставил еду членам группы “Сасна црер”, захватившей территорию полка Патрульно-постовой службы.
Вчера Шаген Арутюнян сообщил Hetq.am, что сотрудники полиции уже второй день угрожают им, запрещая участвовать в акции и даже приходить на площадь.
Позже нам стало известно, что полицейские подошли к участникам пикета и предложили собрать разбросанные вещи, привести территорию в порядок. Шаген, который общался с полицейскими, рассказал, что они призывали соблюдать чистоту, сказали, что жильцов соседних домов жалуются. Однако молодой человек не верит в наличие жалоб. “Я разговаривал с господином Осипяном, который сказал, что ничего против сидячего пикета они не имеют, но только территория должна содержаться в чистоте”,- сказал Шаген.
Минувшую ночь на площади Свободы провели 36 человек. Вечером к ним пришел актер Грант Тохатян, который принес теплые вещи и в прямом эфире с фейсбуковской странички Шагена призвал присоединиться к борьбе молодых активистов.