«Վալլեքսը» պարզաբանում է
Hetq.am ինտերնետային կայքում 04.12.2011 թ. տեղակայվել է «Բացառիկ գերակա շահը դատարկում է սահմանամերձ գոտիները» վերնագրով տեղեկատվություն, որում կա հղում «Ար» հեռուստաընկերության «Ազդարար» լրատվական ծրագրի դեկտեմբերի 2-ի թողարկման շրջանակներում «Հանքավանում կշահագործվի նոր հանք» խորագրով ռեպորտաժի տեսանյութին, և տրվում է հետևյալ մեկնաբանությունը. ««Vallex»-ի հագուստով տղաները մսաղացով կանցկացնեն Հանքավանի սարերը` փոխելով գետերի հուները, Կոտայքի մարզի առողջարանային վայրերը կվերածեն աղետյալ գոտու»:
«Ար» հեռուստաընկերության «Ազդարար» լրատվական ծրագրի դեկտեմբերի 2-ի թողարկման շրջանակներում «Հանքավանում կշահագործվի նոր հանք» խորագրով ռեպորտաժում (հեղ.՝ Մկրտիչ Իսրայելյան) ցուցադրվել են երկրաբանահետախուզական աշխատանքների կադրեր, որոնցում ներգրավված աշխատակիցներից մեկը լրագրողին ներկայանում է «Vallex Mining» գրառմամբ արտահագուստով: Նույն ռեպորտաժի շրջանակներում «Vallex Mining» գրառմամբ արտահագուստով անձը հայտարարում է, որ «Վալլեքս Մայնինգ» ընկերությունը չի ներկայացնում, նշվում է նաև, որ ռեպորտաժի հեղինակին ՀՀ բնապահպանության նախարարությունից տեղեկացրել են, որ տվյալ տարածքում աշխատանքներ է իրականացնում այլ ընկերություն: Չնայած դրան՝ վերոհիշյալ ռեպորտաժը պատճառ է դարձել տարբեր թյուրըմբռնումների, որոնց հետագա տարածումը կանխելու համար սույնով տեղեկացնում ենք.
«Վալլեքս» խմբի որևէ ընկերություն, ներառյալ՝ «Վալլեքս Մայնինգ» ՍՊ ընկերությունը չի իրականացնում ընդերքի շահագործմանն առնչվող որևէ գործունեություն ՀՀ Կոտայքի մարզում ընդհանրապես և մասնավորապես՝ ՀՀ Կոտայքի մարզի Հանքավան գյուղի վարչական տարածքներում: «Վալլեքս Մայնինգ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության ֆիրմային ատրիբուտներով արտահագուստի օգտագործումն այլ ընկերության աշխատողների կողմից «Վալլեքս Մայնինգ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության մտավոր սեփականության և գույքային-հեղինակային իրավունքների խախտում է: «Վալլեքս» խմբի ընկերությունները հետամուտ կլինեն վերոնշյալ ռեպորտաժում արձանագրված փաստի պատշաճ հետաքննությանը, իրավախախտման հայտնաբերման դեպքում դրա հետևանքների վերացմանը:

ООО “Валекс” разъясняет
04.12.2011 на интернет-сайте Hetq.am была размешена информация под заголовком “Из-за превалирующего интереса приграничная зона опустошается”, в которой содержалась ссылка на репортаж об эксплуатации нового месторождения в Анкаване, показанный 2 декабря в информационной программе “Аздарар” телекомпании “Ар”. В репортаже звучал следующий колмментарий: “Парни в форменной одежде компании “Vallex“ излопатят все горы Анкавана, изменят русла рек и превратят курортные места Котайкской области в зону стихийного бедствия”.
В рамках этого же репортажа (автор Мкртич Исраелян) были показаны кадры геолого-разведочных работ, один из участников которых был одет в спецодежду с надписью “Vallex Mining”, а другой участник в аналогичной одежде заявил, что не представляет эту компанию. Отмечалось также, что в Министерстве экологии РА автору репортажа сообщили, что работы на указанной территории проводит другая компания. Несмотря на это, вышеупомянутый репортаж вызвал недоразумения, с целью пресечения которых мы сообщаем следующее.
Ни одна компания группы “Валлекс”, включая ООО “Валлекс Майнинг”, не осуществляет в Котайкской области вообще и на административной территории села Анкаван в частности какую-либо деятельность по эксплуатьации недр. Использование работниками другой компании спецодежды с атрибутикой ООО “Валлекс Майнинг” является нарушением прав на интеллектуальную собственность и имущественно-авторского права ООО “Валлекс Майнинг”. Руководство компаний группы “Валлекс” будет добиваться надлежащего изучения факта, зарегистрированного в вышеупомянутом репортаже, а в случае выявления правонарушений – устранения их последствий.