ՔԿՀ-ն հերքում, իսկ փաստաբանը պնդում է Մարտիրոս Հակոբյանի հացադուլի հանգամանքը
Երեկ մամուլում լուրեր տարածվեցին, որ «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Մարտիրոս Հակոբյանը (Դեդը) մարտի 12-ից հացադուլ է հայտարարել՝ կեցության պատշաճ պայմաններ ապահովելու պահանջով։
Սակայն այս տեղեկատվությունը «Հետք»-ի հետ զրույցում հերքեցին թե՜ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական վարչության հանրային կապերի բաժնի պետ Գոռ Ղլեչյանը, թե մարդու իրավունքների պաշտպան գրասենյակը։
ՄԻՊ-ից ասացին՝ գրասենյակի աշխատակազմի ներկայացուցիչները մարտի 13-ին հերթական այցելելությունն են կատարել ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» ՔԿՀ, այցի ընթացքում առանձնազրույց են ունեցել նաև Մարտիրոս Հակոբյանի հետ, վերջինս իրենց այցելության պահին հացադուլ հայտարարած չի եղել: Զանգվածային լրատվության միջոցներով շրջանառված տեղեկությունն այն մասին, որ Հակոբյանը գտնվում է հացադուլի մեջ, չի հաստատվել նաև ՔԿՀ արված մեր հարցման արդյունքում:
«Հետք»-ի հետ զրույցում Մարտիրոս Հակոբյանի փաստաբան Երվան Վարոսյանը նշեց, որ երեկ է այցելել պատժախցում գտնվող իր պաշտպանյալին, ով հաղորդել է, որ մարտի 12-ից գտնվում է հացադուլում: « Ես չգիտեմ՝ իրենք ինչ տեղեկատվության են տիրապետում, բայց երեկ Մարտիրոս Հակոբյանը ինձ տեղեկացրել է, որ ամսի 12-ից հացադուլի մեջ է։ Մարտիրոս Հակոբյանին իմանալով՝ գիտեմ, որ եթե ասում է՝ ուրեմն, այդպես է։ Նրան նաև տեղափոխել են պատժախուց այն պատճառով, որ շատ «համառ» պահանջել է ապահովել իր իրավունքները»,- պարզաբանեց փաստաբանը։
Վարոսյանի փոխանցմամբ՝ Մարտիրոս Հակոբյանը պատժախցում է այն պատճառով, որ օրեր առաջ մասնաշենք տեղափոխված կալանավորներից մեկը, դժգոհելով իր մեկուսարանի պայմաններից, աղմուկ է բարձրացրել` խանգարելով այլ կալանավորների անդորրը։ Հակոբյանը ստեղծված իրավիճակից բողոքել է ՔԿՀ-ի աշխատակիցներին` հայտնելով, որ բարձրացրած աղմուկի պատճառով չի կարողանում քնել և քրեկատարողական հիմնարկի աշխատակազմից պահանջել է ապահովել պայմաններ։
Սակայն, ինչպես փաստաբան է ասում, քրեակատարողական հիմնարակի վարչակազմը, իր պաշտպանյալի հորդորին ի հակառակ, նրան տեղափոխել է պատժախուց։
Հիշեցնենք, որ Մարտիրոս Հակոբյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից):

Мартирос Акопян проводит голодовку? УИУ опровергает, адвокат настаивает
Вчера в прессе появилось сообщение о том, что член группы “Сасна црер” Мартирос Акопян (Дед) с 12 марта проводит голодовку с требованием обеспечить надлежащие условия содержания.
Между тем в беседе с Hetq.am и начальник пресс-службы управления уголовно-исполнительных учреждений Гор Глечян, и офис Защитника прав человека опровергли эту информацию.
Представители офиса омбудсмена отметили, что 13 марта побывали в УИУ “Армавир”, где встретились с Мартиросом Акопяном, который в момент их прихода не проводил голодовку.
В беседе с нами адвокат Акопяна Ерванд Варосян рассказал, что вчера посетил находящегося в карцере своего подзащитного, который сообщил, что с 12 марта проводит голодовку. “Я не знаю, какой информацией они располагают, но вчера Мартирос Акопян сообщил мне, что с 12 марта проводит голодовку. Зная Акопяна, я уверен, что если он говорит, значит так оно и есть”,- отметил адвокат.
По словам Варосяна, его подзащитный оказался в карцере из-за того, что несколько дней назад пожаловался сотрудникам УИУ на то, что из-за поднятого ночью одним из заключенных шума не смог уснуть, и потребовал обеспечить надлежащие условия.
Однако тюремная администрация вместо того, чтобы решить проблему, перевела Мартироса Акопяна в карцер.
Напомним, что М.Акопяну выдвинуто обвинение по п.1 ч.1 ст.219 (захват группой лиц зданий, строений, средств транспорта, коммуникаций или связи) и ч.3 ст.235 УК РА (незаконное приобретение, реализация, хранение, транспортировка или ношение организованной группой оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и взрывных устройств).