ՄԻԵԴ-ը կառավարությունից պահանջել է Հովհաննես Հարությունյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց
Փաստաբան Հայարփի Սարգսյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ երեկ ստացել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումը, որի համաձայն՝ Հայաստանի կառավարությանը պահանջ է ներկայացվել «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց և համապատասխան բուժում իրականացնել։
Փաստաբանն ընդգծեց, որ իր՝ Հովհաննես Հարությունյանին քաղաքացիական հիվանդանոց տեղափոխելու բազմաթիվ միջնորդությունները մերժվել են, սակայն այս անգամ արդեն ՄԻԵԴ-ն է Հայաստանին պարտավորեցրել այն ապահովել։
Թե երբ Հովհաննեսին կտեղափոխեն քաղաքացիական հիվանդանոց Հայարփի Սարգսյանը այս պահին հստակ ասել չի կարող։ Սակայն հավելեց, որ երեկ Հովհաննես Հարությունյանին տեղափոխել են «Աստղիկ» բժշկական կենտրոն, կատարել համակարգչային տոմոգրաֆիա և ռենտգեն հետազոտություններ, ապա նորից հետ տարել «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։
Հիշեցնենք, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, քննության առնելով «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Հովհաննես Հարությունյանի գործով գանգատը, դեռևս փետրվարի 3-ին Հայաստանի կառավարությունից պահանջել է կարճ ժամկետում տրամադրել Հարությունյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ բժշկական բոլոր փաստաթղթերը:
Հավելենք, որ Հովհաննես Հարությունյանի առողջական վիճակի վերաբերյալ հակասական դիտարկումներ են հնչում պաշտպանի և բժիշկների կողմից։ Փաստաբանը պահանջում է Հովհաննեսին տեղափոխել քաղաքացիական հիվանդանոց՝ մասնագիտացված բուժման նպատակով, իսկ բժիշկները հավաստում են, որ Հովհանեսին առողջության վերականգման համար անհրաժեշտ է ժամանակ։
Իսկ Հովհաննես Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 219 րդ հոդված 3-րդ մաս 1-ին կետով (մի խումբ անձանց կողմից շենքեր, շինություններ, տրանսպորտի, հաղորդակցության կամ կապի միջոցներ զավթելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը կազմակերպված խմբի կողմից):

ЕСПЧ потребовал от правительства РА перевести Ованнеса Арутюняна в гражданскую больницу
Адвокат Айарпи Саркисян сообщила Hetq.am, что вчера получила решение Европейского суда по правам человека, которым правительству Армении выдвинуто требование перевести члена группы “Сасна црер” Ованнеса Арутюняна в гражданскую больницу и обеспечить для него соответствующее лечение.
По словам адвоката, многочисленные ходатайства о переводе ее подзащитного в гражданскую больницу отклонялись, однако на этот раз Евросуд обязал Армении удовлетворить это требование.
Айарпи Саркисян пока не знает, когда Ованнес Арутюнян будет переведен в гражданскую больницу. Вместе с тем она сообщила, что вчера ее подзащитный был доставлен в медцентр “Астхик”, где ему сделали компьютерную томографию и рентгент-исследование, после чего он вновь был доставлен в уголовно-исполнительное учреждение “Нубарашен”.
Напомним, что Европейский суд по по правам человека, рассмотрев жалобу по делу члена группы”Сасна црер” Ованнеса Арутюняна, еще 3 февраля потребовал от правительства Армении в короткий срок предоставить все медицинские документы о состоянии его здоровья.
Как мы уже сообщали, адвокат и врачи высказывают противоречивые суждения о состоянии здоровья Ованнеса Арутюняна. Адвокат требует перевести своего подзащитного в гражданскую больницу для получения специализированного лечения, а врачи утверждают, что для восстановления здоровья О.Арутюняна требуется время.
Ованнесу Арутюняну выдвинуто обвинение по п.1 ч.3 ст.219 УК РА (захват группой лиц зданий, строений, средств транспорта, коммуникаций или связи) и ч.3 ст.235 УК РА (незаконная реализация, хранение, транспортировка или ношение группой лиц оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств).