«Մեր քաղաքացիները դժգոհ են կոռուպցիոն միջավայրից, որը կա Հայաստանում»
«Թրանսփարենսի Ինթրնեշնլ» հակակոռուպցիոն ՀԿ-ն վերջերս հրապարակեց կոռուպցիայի ընկալման համաթվի արդյունքները, ըստ որի` նախորդ տարվա համեմատ տեղաշարժ չկա եւ արդյունքը նույնն է: Ինչու՞ բարելավում չկա, երբ կառավարության մակարդակով նույնիսկ կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհուրդ է ստեղծվել Հայաստանում:
Երկու հանգամանք կա, որ իրարից պետք է տարանջատենք: Մի բան է կոռուպցիայի իրական վիճակը, մի բան է` կոռուպցիայի ընկալումները: Մենք 18 տեսչական մարմինների արգելել ենք 2 տարի ստուգումներ իրականացնել շուրջ 50.000 օբյեկտներում, եւ դա, բնականաբար բերել, է կոռուպցիայի կտրուկ նվազմանը: Բոլոր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ փոքր ու միջին բիզնեսով զբաղվողների մոտ կոռուպցիոն ռիսկերը փաստացի նվազել են:
Երկրորդ հանգամանքը` հարցումներն են բնակչության շրջանում, թե ինչպիսին է կոռուպցիայի ընկալումը, իսկ այդ ընկալման ինդիկատորը չի փոխվել, այսինքն` մեր հասարակությունը, մեր քաղաքացիները դժգոհ են կոռուպցիոն միջավայրից, որը կա Հայաստանում: Դա նշանակում է, որ կոռուպցիայի նվազման առումով լուրջ անելիքներ ունենք, եւ իրական պատկերը հանրությանը ներկայացնելու առումով նույնպես:
Բնակչության շրջանում կարծիք կա, որ կոռուպցիան ավելի շատ է ոստիկանությունում, դատարաններում եւ այլ ուժային մարմիններում:
Չէ, այդպես չէ: Բնակչությունն առաջին հերթին ընդգծում է երկու ոլորտ` առողջապահությունը եւ կրթությունը: Ինչու՞: Որովհետեւ բնակչության մի փոքր մասն է, որ առնչվում է դատարանների ու ոստիկանության հետ, հիմնական մասսան առնչվում է կրթական եւ առողջապահության ոլորտի հետ, եւ այդ տեսակետինց, երբ կոռուպցիայի մասին դատողությունները կազմվում են, միշտ այդ երկու ոլորտներն ունեն մեծ տեսակարար կշիռ: Մնացած ոլորտներն արդեն լուրերի տարածմամբ է պայմանավորված: Ասում են` ես երբեք դատարանների հետ չեմ առնչվել, բայց ես գիտեմ, որ դատական համակարգում կոռուպցիա կա, ես գիտեմ, որ ոստիկանությունում կոռուպցիա կա: Դա հենց տարբերությունն է փաստացի կոռուպցիայի եւ կոռուպցիայի ընկալումների: Այդ տեսանյունից զանգվածային լրատվության միջոցներն էլ լուրջ անելիք ունեն օբյեկտիվ պատկերը ներկայացնելու առումով, որպեսզի քաղաքացիներն էլ պատկերացում կազմեն, թե ինչպիսին է իրավիճակը: 18 տեսչական մարմին, եթե դադարել է ստուգումներ իրականացնել, դա չի կարող կոռուպցիայի փաստացի վիճակի վրա:

“Наши граждане недовольны коррупционной средой, существующей в Армении”
Антикоррупционная общественная организация “Транспаренси Интернешнл” недавно опубликовала индекс восприятия коррупции, согласно которому результаты остались теми же, что и в прошлом году. Почему нет прогресса, если в Армении на уровне правительства создан даже совет по борьбе с коррупцией?
Есть два обстоятельства, которые следует разграничивать. Одно дело реальное состояние коррупции, другое дело восприятие коррупции. Мы запретили 18 инспекционным органам в течение двух лет проводить проверки почти на 50.000 объектах, и это, разумеется, привело к резкому сокращению коррупции. Все изучения показывают, что у лиц, занимающихся малым и средним бизнесом, коррупционные риски фактически сократились.
Второе обстоятельство – опросы среди населения относительно восприятия коррупции, между тем индикатор этого восприятия не изменился. То есть наше общество, наши граждане недовольны коррупционной средой, которая существует в Армении. Это означает, что в плане сокращения коррупции нам предстоит предпринять серьезные шаги, в том числе в направлении представления общественности реальной картины.
В обществе бытует мнение, что коррупция больше распространена в полиции, судах, других силовых структурах.
Нет, это не так. Население в первую очередь выделяет две сферы – здравоохранение и образование. Почему? Потому что лишь небольшей части общества приходится иметь дело с судами и полицией, основная часть соприкасается со сферами образования и здравоохранения. В этом плане, когда о коррупции высказываются суждения, наибольший удельный вес имеют именно эти две сферы. Остальные сферы обусловлены уже распространением сведений. Часто говорят: я никогда не имел дела с судами, но я знаю, что в судебной системе есть коррупция, я знаю, что в полиции есть коррупция. Именно в этом заключается разница между фактической коррупцией и ее восприятием. С этой точки зрения средствам массовой информации многое предстоит сделать в плане представления объективной ситуации, потому что граждане тоже должны иметь представление о том, какова ситуация. Если 18 инспекционных органов перестали проводить проверки, то это не может не повлиять на фактический уровень коррупции.