Աշոտ Արսենյանը 210 մլն դրամ նվիրատվություն է ստացել կնոջից
2003 թվականից պատգամավոր Աշոտ Արսենյանը խորհրդարանական այս ընտրություններում արդեն չորրորդ անգամ պայքարելու է՝ պատգամավոր դառնալու համար։ Արսենյանը առաջադրված է Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզից։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով նրա ներկայացրած հայտարարագրից կարելի է ենթադրել, որ պատգամավորը հարուստ և միլիոնատեր թեկնածուներից է։
Աշոտ Արսենյանը 2016թ. փետրվարի 2-ից մինչև 2017թ. փետրվարի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում ստացել է ավելի քան 1,6 միլիարդ դրամ (3, 4 միլիոն դոլար) և գրեթե 48 հազար դոլար եկամուտ։
Պատգամավորի ստացած առանձին եկամտային միջոցներին ծանոթանալիս պարզվում է, որ Արսենյանը 207 միլիոն դրամից ավելի փոխառություն ստացել է որդուց՝ Վահագն Արսենյանից, բացի դա 210 միլիոն դրամ նվիրատվություն ստացել է կնոջից՝ Գայանե Մկրտչյանից։ Վերջինս համաձայն պետական ռեգիստրի տվյալների՝ նախկինում Արսենյանի հետ բաժնեմաս է ունեցել «Փրայմ պրոդուկթս» ընկերությունում։ Փաստորեն պատգամավորի նախորդ տարվա եկամուտների մեկ քառորդը ապահովել են նրա մտերիմները։
Բացի նախորդ տարի ստացած եկամուտներից, Աշոտ Արսենյանը հայտարարագրել է 253 միլիոն դրամ և 4 միլիոն դոլար։ Այսինքն՝ եթե հավատանք այս թվերին, Արսենյանը ունի 4, 5 միլիոն դոլար դրամական միջոց։
Պատգամավորին է պատկանում «Ջերմուկ գրուպ»-ի 77.37 % և «Ջերմուկ Հիդրոտեխ» ընկերության 50 % բաժնեմասերը։
ՀՀԿ-ական պատգամավորը հայտարարագրել է 4 անշարժ գույք՝ 2 բնակարան՝ մեկը Երևանի կենտրոնում, մյուսը՝ Ջերմուկում, ինչպես նաև Գնդեվազ գյուղում ունի մեկ շինություն և հողամաս։

Ашот Арсенян получил в дар от жены 210 млн драмов
Для получившего депутатский мандат в 2003 г. Ашота Арсеняна предстоящие выборы в Национальное Собрание станут четвертыми по счету. Арсенян выдвинут кандидатом в депутаты от Сюникской и Вайоцдзорской областей.
Судя по представленной в Центризбирком декларации, Ашот Арсенян входит в число кандидатов-миллионеров.
Его доход в период со 2 февраля 2016 г. по 2 февраля 2017 г. составил более 1,6 млрд драмов (3,4 млн долларов) и почти 48 тыс. долларов.
Изучение отдельных денежных средств депутата-республиканца показало, что Арсенян получил займ в размере чуть больше 207 млн драмов от своего сына, Ваагна Арсеняна, и 210 млн драмов в дар от жены, Гаяне Мкртчян. Последняя, согласно данным госреестра, вместе с мужем имела долю в компании “Прайм продуктс”. Получается, что четверть прошлогодних доходов депутата обеспечили его близкие.
Ашот Арсенян задекларировал также 253 млн драмов и 4 млн долларов. Если верить этим цифрам, то его денежные средства составляют 4,5 млн долларов.
Кандидату в депутаты принадлежат 77.37% акций компании “Джермук Групп” и 50% акций компании “Джермук Гидротех”.
Депутат-республиканец задекларировал также 4 единицы недвижимости: 2 квартиры, одна из которых в центре Еревана, другая в Джермуке, строение и земельный участок в селе Гндеваз.