Պատգամավոր-թեկնածուները խորհրդարանում միլիարդներ են կուտակել
Երկու օրից կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների թեկնածուները կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովին են ներկայացրել ինչպես իրենց գույքն ու եկամուտները, այնպես էլ դրամական միջոցները: Թեև չենք կարող ասել, թե նրանց դրամական միջոցների որ մասն է իրականում հայտարարագրված, սակայն միայն ներկայացվածը փաստում է, որ ամեն 3-րդ թեկնածուն միլիոնատեր է:
Ամենաշատ դրամական կարողությունը կուտակել են իշխող Հանրապետական կուսակցության անդամները: Հանրապետական 213 թեկնածուների դրամական միջոցների գումարը կազմում է 22.1 մլրդ դրամ: Այս կուսակցությանը հաջորդում են «Ծառուկյան» կուսակցությունների դաշինքը և Դաշնակցությունը:
Հիմնականում Հանրապետականից և «Ծառուկյան» դաշինքից են նաև միլիարդատեր թեկնածուները: Մյուս երկու թեկնածուները ՀՅԴ և «Հայկական վերածնունդ» կուսակցություններից են:
Թեկնածություն է առաջադրել նաև գործող պատգամավորների մեծ մասը: Նրանք հայտարարագրեր էին ներկայացրել նաև խորհրդարանական նախորդ ընտրություններից առաջ` 2012թ-ին: Նրանցից շատերը դրանից հետո նույնիսկ ելույթ չեն ունեցել Ազգային ժողովում, իսկ դրամական միջոցները շարունակել են աճել: Նույն թեկնածուի` այս և նախորդ ընտրությունների հայտարարագրերի համեմատությունը ցույց է տալիս, որ պատգամավորների մեծամասնության կարողությունը աճել է տասնյակ միլիոնավոր դրամներով: Ընդ որում, այս ցուցանիշը չի ներառում նրանց անշարժ և շարժական գույքն ու ընկերությունների բաժնեմասերը: Մի քանի պատգամավորների դրամական միջոցների տարբերությունը վերջին 5 տարիներին կազմել է նույնիսկ միլիարդներ: Ընդամենը մի քանի դեպքերում է թեկնածուների դրամական միջոցների նվազում գրանցվել:

Баллотирующиеся в парламент действующие депутаты накопили миллиарды драмов
Участвующие в парламентских выборах 2 апреля кандидаты в депутаты представили в Центризбирком декларации об имуществе, доходах и денежных средствах. И хотя мы не можем сказать, какая часть их капитала на самом деле задекларирована, даже то, что представлено в декларациях, свидетельствует, что каждый третий из них является миллиардером.
Самое большое состояние имеют члены правящей Республиканской партии Армении. Общая сумма денежных средств 213 кандидатов-республиканцев составляет 22,1 млрд драмов. За РПА следуют предвыборный блок “Царукян” и АРФ Дашнакцутюн.
Кандидаты-миллиардеры представляют в основном Республиканскую партию и блок “Царукян”. Остальные два кандидата – представители АРФ Дашнакцутюн и партии “Армянское возрождение”.
Многие из этих кандидатов в депутаты ни разу не выступали в Национальном Собрании, однако это не помешало тому, чтобы их денежные средства продолжали расти. Анализ деклараций одних и тех же кандидатов, представленных во время этих и предыдущих выборов, показывает, что состояние большинства из них увеличилось на десятки миллиардов драмов. Причем этот показатель не включает их движимое и недвижимое имущество и акции компаний. Разница в денежных средствах нескольких депутатов за последние пять лет исчисляется миллиардами. И лишь у некоторых кандидатов имело место сокращение денежных средств.