Թե ինչպես Չարենցի «N.S.-ի հիշատակին»-ը Մորդովիայից հասավ Հայաստան
Այնպես էր ստացվել, որ ինձ մոտ էին հավաքվել 1965-ից հետո Մորդովիայի ճամբարներում հայ քաղբանտարկյալների կողմից բաժանորդագրված ու պահպանված թերթեր, ամսագրեր ու հանդեսներ, նաև մի քանի գիրք:
Ես ձեռնարկեցի գաղութին խիստ անհարիր մի աշխատանք. հայկական գրադարանի ստեղծումը: Այդ գործում ինձ օգնեց Անդրանիկ Մարգարյանը: Մի քանի ամիս ամեն օր աշխատանքից հետո և կիրակի օրերին սուզվում էինք մեր ձեռքի տակ եղած գրականության մեջ, ընտրում ամենաարժեքավորները: Մենք, կարելի է ասել, մատենագիտական լուրջ աշխատանք արեցինք: Ստեղծվեց ըստ ոլորտներրի դասակարգված մեր «ճամբարային գրադարանը», որի նյութերից մեկի հետ ես «անձնական մտերմություն» ունեի և գուցե ոչ օբյեկտիվորեն այն համարում էի մեր ամենաարժեքավոր գրադարանային միավորը: Դա Համո Սահյանի խմբագրած վերջին «Գրական թերթն» էր, որտեղ Չարենցի ծննդյան 70-ամյակի կապակցությամբ` 1967թ. հունվարի 13-ին, տպագրված էր նկարչուհի Ռեգինա Ղազարյանի փրկած չարենցյան մասնունքներից «N.S.-ի հիշատակին» անտիպ պոեմից մի հատված:
Բայց «բանտային գրադարանն» էլ բանտարկյալի պես ստիպված էր ենթարկվել ամեն տեսակ ալեբախումների ու հարկադրանքի:
Մեզ հերթական անգամ անսպասելի տեղափոխեցին: Մորդովիայից Ուրալ մեկնելիս մեզ հետ տարանք մեր գրադարանի մի մասը: Իսկ երբ հինգ ամիս անց ինձ Պերմից նորից բերեցին Մորդովիա, ես կարողացա իմ տարածից միայն որոշ բաներ հետ բերել: Իմ գրադարանն էլ ինձ հետ տարուբերվում ու մաշվում էր:
Երկու տարի անց, բուռն իրադարձություններից հետո, ինձ տարան հիվանդանոց, հետո Երևանի բանտ, հետո` կրկին Ուրալ` Պերմ: Մեկնելիս ես չհասցրի իրերս վերցնել, և իմ գրադարանը մնաց Մորդովիայում:
Այդ ընթացքում մորդովական մի ճամբարից իմ ճամբար էին տեղափոխել Պարույր Հայրիկյանին, և այն ամենը, ինչ թողել էի, տվել էին նրան: Բայց որոշ ժամանակ անց Պարույրին այդտեղից նույնպես տեղափոխել էին, այս անգամ` դեպի Պերմ: Այդ ժամանակ էր, որ նրանից ստացա այս նամակը. «Քո արխիվի մի մասը ես վերցրի ինձ հետ, իսկ մնացածը ստիպված եղա թողնել: Եթե այնտեղ որևէ արժեքավոր բան կար, ներիր: Ես ամենը նայեցի, բայց բոլորը վերցնելն ուժերիցս վեր էր և վերցրի միայն այն, ինչ թվաց հատուկ արժեքավոր: Նույնիսկ ստիպված եղա իմ գրքերի մի մասը թողնել…»:
Հատուկ արժեքավոր իրերս ստացա աքսորավայրում: Պարույրը ոչինչ չգիտեր իմ «չարենցյան մաքառումների» մասին, բայց ուրախությամբ տեսա, որ նրա ընտրած իրերի մեջ էր «N.S.»-ը` ինձ անկումից փրկած, ինձ հետ կալանավայրից կալանավայր, աքսորավայրից աքսորավայր դեգերած « N.S.»-ը:
Պատժիս սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո, ես` «առանձնապես վտանգավոր պետական հանցագործս», Չարենցի կամ, թող Չարենցը ների, ի'մ «N.S.»-ի հետ միասին վերադարձա Հայաստան: Առաջին իսկ հարմար պահին պոեմը տպագրության հանձնեցի «Անկախություն» թերթում: Իսկ 2008թ. Չարենցի տուն-թանգարանում մեր գրականության «էյֆելյան աշտարակին» նվիրված միջոցառման ժամանակ Անահիտ Չարենցի զարմացած, հուզված, հիացական հայացքի առաջ պատմեցի այս պատմությունը ու թերթը նվիրեցի տուն-թանգարանին:
Ինձ հետ ու ինձ պես օտար ափերում թափառած իմ «N.S.»-ը գտավ իր վերջին հանգրվանը: Ուրախությամբ պետք է նշեմ, որ Չարենցի այս պոեմը ամբողջական` «Որպես գորշ դեղին տերևներ» վերնագրով տպագրվեց նրա ստեղծագործությունների «Նորահայտ էջեր» գրքում` գրականագետ Դավիթ Գասպարյանի աշխատասիրությամբ:

My “N.S.”, having roamed about with me and like me in foreign lands, found its eventual shelter
It happened so that I had gathered some newspapers, magazines and journals, as well as several books subscribed and preserved by Armenian political prisoners in Mordovia after 1965.
I undertook an activity strictly indecent of the colony: creation of the Armenian library. In this job I was helped by Andranik Margaryan. Throughout a few months, including Sundays, we plunged into the literature at hand, selected the most valuable ones. We may say, we handled a serious bibliographic job. Our “camp library”, classified according to fields, was established, with one of the materials of which I had some “personal intimacy” and which, may be not objectively, was considered to be the most valuable library element. It was the last “Grakan Tert” edited by Hamo Sahyan, in which on the 70th anniversary of Charents, on January 13 1967, a fragment was published from an atypical poem “in memory of N.S.” from the Charents relics, saved by painter Regina Ghazaryan.
However, the “prison library” like prisoners had to undergo all kinds of collisions and enforcements. We were again unexpectedly taken to another place. Leaving Ural for Mordovia we took with us a part of our library. And when 5 months later I was again taken to Perm from Mordovia, I could bring back only a few things I had taken with me. My library together with me was swaying and getting worn out.
Two years later, after the stormy events I was taken to hospital, later to Yerevan prison, then again to Ural- Perm. While departing, I didn't manage to take my things with me, and my library was left in Mordovia.
At the time from a Mordovian camp Paruyr Hayrikyan had been transferred to mine, and everything I had left there was handed to him. But some time later Paruyr had been as well transferred from there, this time to Perm. It was then I got this letter from him: “I took some part of your archives with me, but I had to leave the rest. If there was something valuable there, forgive me. I looked through all of them, but it was beyond my strength to take them all, so I took only the ones which seemed specially valuable to me, I even had to leave some part of my books”.
I received my specially valuable things in my place of exile. Paruyr had no idea about my “Charents struggles”, but I was glad to see that among the ones he had chosen was “N.S.”- the “N.S.” that had saved me from falling down, that had wandered with me from a place of confinement to another one, from a place of exile to another one.
After serving my prison term, I- “a specially dangerous state criminal” together with Charents or let him forgive me, together with my “N.S.”, returned to Armenia. At my earliest convenience I had the poem printed in “Ankakhutyun” paper. And in 2008 in Charents House-Museum during an event devoted to Eiffel Tower of our literature I told this story and in front of astounded, deeply touched and admired Anahit Charents, presented the paper to the house-museum.
My “N.S.”, having roamed about with me and like me in foreign lands, found its eventual shelter.
I should mention happily that this poem of Charents, wholly- under the title “As gray yellow leaves” was printed in the book of his works “Norahayt Ejer ” due to diligence of a literary critic Davit Gasparyan.