Մարիամը ցույց էր տալիս սպիները և ասում, որ հրաշքով է փրկվել ամուսնուց ու սկեսուրից (լուսանկարներ)
Այսօր գլխավոր դատախազության մոտ էին հավաքվել մի խումբ մարդիկ, ովքեր պահանջում էին արդար դատաքննության անցկացնել «Հետք»-ի «Սահմռկեցուցիչ պատմություն. արժանի հատուցումը բացառվո՞ւմ է» և «Առաջին զոհը (Սահմռկեցուցիչ պատմություն-2)» հոդվածների տուժածների և մեղադրյալների գործով: Ակցիայի մասնակիցներին էին միացել նաև զոհերից մեկը՝ Մարիամ Գևորգյանը, և նրա հայրը՝ Համազասպ Գևորգյանը (1-ին լուսանկարում):
Նրանք ևս մեկ անգամ նշեցին, որ գնալու են բոլոր ատյաններով, մինչև մեղավորներն արդարացիորեն դատվեն: Մարիամը ներկաներին ցույց էր տալիս իր մարմնի սպիները՝ նշելով, որ պարզապես հրաշքով է փրկվել ամուսնուց ու սկեսուրից: Նա ասում էր, որ եթե անգամ փողոցային ամենավերջին աղջիկը լիներ իր փոխարեն, ոչ ոք իրավունք չուներ նման կերպ վարվել նրա հետ:
«Յուրաքանչյուր կնոջ պարտականությունն է մասնակցել նման ակցիայի, եթե տեսնում է, որ որևէ կնոջ իրավունքներ ոտնահարվում են: Մեր պարտականությունն է, որ ձեռք ձեռքի տանք և պաշտպանենք մերոնց»,- ասում է ակցիայի մասնակից Անաշեն Նավասարդյանը:
Ակցիայի մասնակիցները պարզել էին տարբեր պաստառներ՝ կոչ անելով վերջ տալ կանանց նկատմամբ կիրառվող բռնություններին:
Ցույցին էր միացել նաև Տիգրան Խզմալյանը, ով նշեց, որ այստեղ չէ որպես «Սարդարապատ» նախաձեռնության ներկայացուցիչ, այլ ՀՀ քաղաքացի, և այստեղ իրենք պայքարում են մարդու իրավունքների համար: Նա ասեց որ այս պայքարը միայն կանանց համար չէ, այլ բոլոր մերժվածների, թույլերի, որոնց պետք է պաշտպանել: Իսկ կանայք թեև Հայաստանում մեծամասնություն են, բայց իշխանությունը տղամարդկանց ձեռքում է:
«Ես դրանց տղամարդ էլ չէի անվանի, դրանք գիշատիչներ են, որոնք սեռ չունեն, ազգություն չունեն: Արդարությունը կարելի է սպասել արդար մարդկանցից: Սա դիմադրություն է, սա ճնշում է, ցույց է՝ ցույց տալու համար, որ մենք չենք լռում, մենք ամեն ինչ տեսնում ենք, ամեն ինչ հիշում ենք, ամեն ինչ լսում ենք»,- հավելեց Տ. Խզմալյանը:
«Կանաց Ռեսուրսային Կենտրոնի» ղեկավար Լառա Ահարոնյանը նշեց, որ իրենք չեն ընդունում այն փաստը, որ համաներման արդյունքում ազատ է արձակվել այս գործով գլխավոր մեղադրյալներից մեկը՝ Դավիթ Զիրոյանը: Պետք է և նա, և նրա մայրը՝ Հայկանուշ Միքայելյանը, ստանան արժանի պատիժ, որպեսզի այլևս ոչ ոք նրանց զոհը չդառնա:
Լ. Ահարոնյանը հավելեց, որ իրենք շարունակելու են պայքարը մինչև գործով տուժողները հասնեն իրենց ցանկալի արդյունքին: "Մարիամը չպետք է իրեն մենակ զգա: Բացի դրանից՝ սա ոչ թե մեկ անձի, այլ ամբողջ հասարակության խնդիրն է, որովհետև այժմ միայն Մարիամն է իր մեջ ուժ գտել խոսելու, բայց բռնության ենթարկվող կանայք բազմաթիվ են:"
Ընդդեմ Կանանց Նկատմամբ Բռնության Կոալիցիան դեպքի առթիվ նամակ է ուղարկել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ՀՀ Գլխավոր Դատախազ Աղվան Հովսեփյանին՝ նշելով, որ դատախազությունը պարտավոր է առավելագույն զգոնությամբ վերահսկել նախաքննության ընթացքը ՝ կոռուպցիոն ռիսկը կանխելու և օրինականության սկզբունքը պահպանելու համար:
Նամակում ուշադրություն է հրավիրվում այն անարդարությանը, որ քննիչ Արթուր Ավետյանը սեպտեմբերի 19-ին համաներման հիմքով դադարեցրել է Դավիթ Զիրոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը, իսկ վերջինի մոր՝ Հայկանուշ Միքայելյանին հանձնելու միջնորդությունը թեև Ռուսաստանի իրավապահները բավարարել են, սակայն գործի էտապավորումը տևում է արդեն 6 ամիս:

Мариам показывала шрамы и говорила, что чудом вырвалась из рук мужа и свекрови (фото)
Сегодня перед зданием Генпрокуратуры РА собралась группа активистов, которые требовали провести справедливый судебный процесс по делу, о котором “Hetq” рассказал в статьях “Чудовищная история: достойное наказание исключено?” и “Первая жертва“ (“Чудовищная история”-2). К участникам пикета присоединились одна из жертв – Мариам Геворкян и ее отец Амазасп Геворкян (1-е фото).
Они еще раз подчеркнули, что обратятся во все инстанции, чтобы виновные получили справедливое наказание. Мариам показывала собравшимся шрамы на теле, отмечая, что чудом вырвалась из рук свекрови и мужа. По ее словам, даже если бы на ее месте была самая последняя уличная девчонка, все равно никто не имел право так обращаться с ней.
“Участвовать в подобной акции обязана любая женщина, права которой нарушаются. Мы должны объединиться и защитить женщин”,- отметила участница пикета Анашен Навасардян.
К акции присоединился также Тигран Хзмалян, который сказал, что присутствует здесь не как член инициативы “Сардарапат”, а как гражданин Республики Армения, поскольку они ведут борьбу за права человека. Это борьба направлена не только на защиту прав женщин, но и на защиту всех слабых и отверженных, которых необходимо защитить, сказал Хзмалян.
Он также отметил: “Я не могу назвать их мужчинами, это хищники, не имеющие ни пола, ни национальности. Справедливости следует ждать от справедливых людей. Это сопротивление, оказание давления с тем, чтобы показать: мы не молчим, мы все видим, все помним, все слышим”.
По словам руководителя Ресурсного центра женщин Лары Агаронян, они не согласны с тем, что один из главных обвиняемых по данному делу – Давид Зироян был освобожден по амнистии. И он и его мать, Айкуш Микаелян, должны получить справедливое наказание, чтобы больше никто не стал их жертвой.
Л.Агаронян добавила, что они будут продолжать борьбу до тех пор, пока потерпевшие по делу не добьются желаемого для них результата. Мариам не должна чувствовать себя одинокой, ведь это проблема не одного человека, а всего общества. Сейчас только Мариам нашла в себе силы заговорить, между тем подвергающихся насилию женщин очень много.
Коалиция “Против насилия в отношении женщин” направила письмо президенту РА Сержу Саргсяну и генпрокурору Агвану Овсепяну, в котором отмечалось, что прокуратура должна с максимальной бдительностью осуществить надзор за ходом предварительного следствия, чтобы исключить коррупционные риски и сохранить принцип законности.
В письме обращается внимание на то обстоятельство, что следователь Артур Аветян, основываясь на решении об объявлении амнистии, 19 сентября прекратил уголовное преследование в отношении Давида Зирояна. В то же время российские правоохранители удовлетворили ходатайство о передаче Армении матери Зирояна, Айкануш Микаелян, однако процесс ее этапирования длится уже 6 месяцев.