Վոլոդյա Ավետիսյան. «Մինչ մեռնելս պայքարելու եմ»
«Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից ժամեր առաջ դուրս եկած Վոլոդյա Ավետիսյանը ՔԿՀ-ից նախ գնաց կառավարության շենք, իր բողոքի ձայնը բարձրացրեց երկրում տիրող անօրինականությունների դեմ, ասաց, որ այնտեղ նստացույց է սկսելու, ապա գնաց Արարատ Խանդոյանի դատական նիստին, ժամեր անց կրկին վերադարձավ Հանրապետության հրապարակ։ Ավետիսյանը նստացույց սկսեց՝ «Պահանջում ենք նախագահի հրաժարականը», «Նախագահի գլխավորությամբ Հայաստանը բռնապետություն է», «Դատապարտյալների համար Քրեական օրենսգրքի 76 հոդվածը չի գործում», «Չլինենք արդար՝ չենք լինի հզոր» կոչերով։
Նստացույցի վայրում էին նաև Վոլոդյայի հարազատներն ու զինակից ընկերները։ «Հետք»-ի հետ զրույցում Վոլոդյան ասաց, որ իրեն նստացույց սկսել «ստիպել են» երկրում տիրող անօրինականությունները։ Ասում է, օրինակ, որ պետք է քրեակատարողական հիմնարկից դուրս գար 2015 թվականին, քանի որ օրինապահ, տույժ-տուգանք չունեցող դատապարտյալ էր, սակայն անօրինականությունների պատճառով ամեն երեք ամիսը մեկ իրեն վաղաժամ ազատ արձակելու պահանջները մերժվել են։ «Հիմա էսպիսի ահագին դատապարտյալներ ունենք, որ նստած են, բայց կարող են դուրսը լինեն, իրենց ընտանիքներին տիրություն անեն։ Բայց սա չկա այսօր։ Դրա համար որոշեցի, որ պետք է դուրս գամ ու անպայման վաղաժամկետ ազատ արձակման հարցը բարձրացնեմ, դրա համար նստացույց անեմ»։
Վոլոդյայի այս պահանջները ձևավորվել են սեփական փորձի հիման վրա։ Ասում է՝ այս պահին իր այս պահանջներին և նստացույցին միացել են նաև իր պայքարակից ընկերները, ովքեր դատվածության այս չորս տարիների ընթացքում իր հետ և իր համար պայքարել են։
Ավետիսյանը նստացույցը համարում է պայքարի արդյունավետ միջոց` ընդգծելով, որ եթե այն անարդյունք լիներ, իրեն չէին ձերբակալի։ Կարծում է՝ իշխանությունները վախենում են ցուցարարներից, փորձում են նրանց ճնշել։ «Մինչ մեռնելս պայքարելու եմ։ Նշանակություն չունի` նստացույց եմ անում տանը, թե դուրսը։ Ես մինչև վերջ պայքարելու եմ։ Գաղափարական պայքար եմ տանելու, ժողովրդի հետ աշխատելու եմ, որպեսզի այս իշխանությունները կա´մ դարձի գան, կա´մ հրաժարական տան, կա´մ ստիպենք` հրաժարական տան։ Սենց չի կարա երկար գնա»։
Ժամեր առաջ ազատ արձակված Ավետիսյանը մտավախություն չունի, որ կրկին կհայտնվի իրավապահների ուշադրության կենտրոնում կամ ոստիկանական բաժանմունքում. «Չեմ բացառում, որ ինձ մի ժամ հետո կձերբակալեն։ Էդ ամեն ինչը հաշվի առնելով` դուրս եմ եկել պայքարի, դրա համար պայքարեմ էլի, որ օրենք չկա էս երկրում, ինչ ուզում, անում է իշխանությունը»,- հավելեց նա։
Հիշեցնենք, որ Վոլոդյա Ավետիսյանը ձերբակալվել էր 2013-ի սեպտեմբերի 20-ին: Ըստ մեղադրական եզրակացության` նա ԼՂՀ պաշտպանության բանակի զորամասում ժամկետային զինվորական ծառայության նշանակված Ալբերտ Մաթոսյանի որդի Արթուր Մաթոսյանին նույն զորամասում համակարգչային օպերատոր նշանակելու համար 2013թ. հուլիսի 29-ին ժամը 14:00-ի սահմաններում Ազատության հրապարակի տարածքում Ալբերտ Մաթոսյանից պահանջել է դրա դիմաց իրեն տրամադրել զգալի չափերի՝ 205.150 ՀՀ դրամին համարժեք 500 ԱՄՆ դոլար գումար։

Володя Аветисян: “Я буду бороться до конца жизни”
Несколько часов назад из уголовно-исполнительного учреждения на свободу вышел ветеран Карабахской войны, полковник запаса Володя Аветисян. Из УИУ Аветисян сразу же направился к зданию правительства, чтобы выразить протест против происходящих в стране беззаконий. Оттуда он отправился на судебное заседание по делу Арарата Хандояна, после чего вернулся на площадь Республики, где заявил, что начинает здесь сидячий пикет. Для проведения акции Володя Аветисян принес плакаты с надписями “Требуем отставки президента!”, “Армения во главе с президентом – диктаторское государство”, “Статья 76 Уголовного кодекса для осужденных не действует”, “Не будем справедливыми – не будем и сильными”.
На месте проведения акции находились родственники, соратники и друзья Володи Аветисяна. В беседе с нами он сказал, что проводить сидячий пикет его заставило царящее в стране беззаконие. Так, Аветисян должен был выйти из тюрьмы в 2015 году, так как не имел замечаний и взысканий, однако из-за несоблюдения закона подаваемые каждые три месяца ходатайства о его досрочном освобождении отклонялись. “У нас очень много осужденных, которые могут выйти на свободу, содержать свои семьи, но этого не происходит. Поэтому я решил после выхода на свободу обязательно поднять вопрос условно-досрочного освобождения заключенных. Вот почему я решил начать сидячий пикет”,- сказал Володя Аветисян.
К выдвинутым требованиям и акции протеста присоединились друзья В.Аветисяна, которые все эти четыре года вели борьбу за его освобождение.
Наш собеседник считает, что власти боятся проведения акций и их участников, поэтому пытаются оказывать на них давление. “Я буду бороться до конца жизни. Буду вести идейную борьбу, буду работать с народом, чтобы эти власти либо одумались, либо подали в отставку. Либо же мы заставим их уйти в отставку. Так долго продолжаться не может”,- заявил наш собеседник.
Вышедший сегодня на свободу Володя Аветисян не боится, что может вновь оказаться в центре внимания правоохранителей. Он также не исключает, что его опять могут задержать. “Учитывая это, я начал борьбу против отсутствия в стране закона. Власть делает то, что хочет”,- отметил Володя Аветисян.
Напомним, что В.Аветисян был задержан 20 сентября 2013 г. Согласно обвинительному заключению, он потребовал от отца призывника взятку за назначение его сына компьютерным оператором в воинской части.