Զրույցը կշարունակվի. ազատություն ֆիզիկական եւ ոչ միայն
Երևանցի Մհեր Ենոքյանը շատ է սիրում զբոսնել Աբովյան փողոցով: Բայց այդ փողոցում գործող «Արտ Բրիջ» գրախանութ-սրճարանում լինել նրան դեռ չի վիճակվել: Հիմա այդ բացը կլրացվի: Ճիշտ է, ֆիզիկապես Մհերը այնտեղ հիմա էլ չի մտնի, քանի որ ցմահ պատիժ է կրում «Նուբարաշեն» քրեական-ուղղիչ հիմնարկում: Սակայն սրճարանը կհյուրնկալի նրա «Ես զրուցում եմ քո հետ, ՄԱՐԴ» գիրքը: Այնպես որ Մհերի երազանքը վաղը, կարելի է ասել, որոշակի առումով իրականություն կդառնա:
Դեկտեմբերի 15-ին «Արտ Բրիջում» կկայանա վերոհիշյալ գրքի շնորհանդեսը: Գրքի վաճառքի ողջ հասույթը փոխանցվելու է քաղցկեղով տառապող երեխաներին:
«Շնորհակալ եմ բոլոր նրանց, ովքեր օգնեցին, որ երազանքս կատարվի,- նշել է այդ առիթով Մ. Ենոքյանը իր՝ «Նուբարաշենից» հղած դիմում-նամակում:- Ես` ցմահ դատապարտվածս, գրքի հեղինակ դարձա ՄԱՐԴԿԱՆՑ շնորհիվ, ովքեր ուրիշի համար ցավել գիտեն»:
Այժմ Մհերը 36 տարեկան է: Արդեն տասնհինգ տարի է, ինչ բանտում է: Նա դատապարտվել էր մահապատժի 1996-ին, երբ Պետական բժշկական համալսարանի ատամնաբուժական ֆակուլտետի 2-րդ կուրսի ուսանող էր: Նրան մեղադրեցին համակուրսեցու սպանության մեջ: Հետագայում մահապատիժը ցմահ բանտարկության փոխվեց: Ոչ դատարանում, ոչ էլ մինչ օրս Մհերն իրեն մեղավոր չի ճանաչել: Նա պնդում է, որ մեղավոր չէ: Եվ շարունակում է պայքարել հանուն արդարության վերականգման:
Անցած տարիների ընթացքում Մ. Ենոքյանի ընտանիքը գործը վերանայելու խնդրանքով առնվազն մի քանի տասնյակ դիմում է ուղղել Հայաստանի Հանրապետության բոլոր նախագահներին՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, Ռոբերտ Քոչարյանին եւ Սերժ Սարգսյանին, ինչպես նաեւ պետական տարբեր ատյաններ: Բոլոր դիմումներն անարդյունք են մնացել: Չստանալով վորևէ հուսադրող արձագանք՝ Մ.Ենոքյանը 2004 եւ 2009 թվականներին ՔԿՀ-ից փախուստի է դիմել: Բնականաբար, իշխանությունները դա չհանդուրժեցին ու նրան վերադարձրին բանտ:
Այնուամենայնիվ, Մհերը չի հուսահատվում: Նա ստեղծագործում է, նկարում, ընկերների օգնությամբ ինտերնետում բլոգ է վարում (չնայած որ համակարգչից օգտվելու հնարավորություն բանտում, իհարկե, չունի): Մի խոսքով, ամեն կերպ ջանում է ապրել ակտիվ հասարակական կյանքով:

Разговор будет продолжен. Свобода физическая и не только
Ереванец Мгер Енокян очень любит прогуливаться по улице Абовяна. Однако в книжном магазине-кафе "Арт Бридж", который находится на этой улице, ему побывать пока не довелось. Сейчас этот пробел будет восполнен. Правда, физически Мгер и сейчас туда не войдет, так как отбывает пожизненное заключение в уголовно-исполнительном учреждении "Нубарашен". Зато кафе примет в качестве гостя написанную им книгу - "Я говорю с тобой, ЧЕЛОВЕК". Так что завтра мечта Мгера, можно сказать, в определенном смысле станет былью.
15 декабря в "Арт Бридже" состоится презентация вышеупомянутой книги. Вся выручка от ее продажи поступит в пользу детей, страдающих раковыми заболеваниями.
"Я благодарен всем тем, кто помог осуществиться моей мечте,- отметил М.Енокян в своем письме-обращении, отправленном из "Нубарашена".- Я, пожизненно осужденный, стал автором книги благодаря ЛЮДЯМ, которые умеют ощущать и переживать боль другого".
Сейчас Мгеру 36 лет. Уже пятнадцать лет, как он в тюрьме. Он был приговорен к смертной казни, когда учился на втором курсе стоматологического факультета Государственного медицинского университета. Его обвинили в убийстве однокурсника. Впоследствии смертную казнь заменили пожизненным заключением. Мгер не признал себя виновным в суде, не признаёт и по сей день. И продолжает бороться за восстановление справедливости.
За прошедшие годы семья М.Енокяна направила по меньшей мере десятки заявлений с просьбой о пересмотре дела всем трем президентам Республики Армения – Левону Тер-Петросяну, Роберту Кочаряну и Сержу Саргсяну, а также в различные государственные инстанции. Все заявления остались без ответа. Отчаявшись получить сколько-нибудь обнадеживающий отклик, Мгер дважды бежал из мест заключения – в 2004 и 2009 годах. Естественно, власти отыскивали его и водворяли обратно.
Тем не менее, он не отчаивается. Мгер занимается литературным творчеством, рисует, ведет с помощью друзей блог в Интернете (хотя в тюрьме, конечно, компьютера у него нет). Словом всячески старается жить активной общественной жизнью.