Բնապահպանության նախարարն առաջարկում է «Դիլիջան» ազգային պարկից 22,5 հա հողամաս տրամադրել ՊԵԿ-ին
Կառավարություն է ներկայացված «Դիլիջան» ազգային պարկից 25 տարի ժամկետով, առանց մրցույթի, վարձակալության իրավունքով 22.535 հա հողամաս ՊԵԿ-ին տրամադրելու որոշման մի նախագիծ: Նախագծում նշվում է, որ Դիլիջան համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող, պետական սեփականություն հանդիսացող, «Դիլիջան» ազգային պարկի ռեկրեացիոն գոտու տարածքում ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեի հարկային, մաքսային և քաղաքացիական ծառայողների ուսուցումը, վերապատրաստումն ու սեմինարների անցկացումը կազմակերպելու նպատակով է այն տրամադրվելու ՊԵԿ-ին:
Հետաքրքիր է, որ ազգային պարկից այդչափ մեծ տարածք տրամադրելու նախագիծը ներկայացրել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը, ով ի պաշտոնե ավելի շատ պետք է հետաքրքրված լիներ ազգային պարկի պահպանությամբ:
Իսկ նախարարը նախագծի հիմնավորման մեջ նշվել է, որ «ներկայիս կարևոր խնդիրներից է ոլորտի աշխատակիցների ուսուցման ու հանգստի կազմակերպումը` օգտագործելով Դիլիջան ազգային պարկի ռեկրեացիոն ռեսուրսները: Սակայն բացակայում է համապատասխան տարածքը, որի առկայությունը հնարավորություն կտա երիտասարդ մասնագետների մասնագիտական հմտությունների բարձրացման նպատակով պարբերաբար կազմակերպել ուսուցողական և վերապատրաստման դասընթացներ, հանդիպումներ` այն համատեղելով հանգստի հետ»:
«Որոշման նախագծի ընդունման արդյունքում հնարավոր կլինի կազմակերպել ոլորտի աշխատակիցների պատշաճ ուսուցումն ու հանգիստը»,- սա էլ որոշումից ակնկալվող արդյունքն է:
Հետաքրքիրն այն է, որ ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունը, հաշվի առնելով, որ համաձայն Դիլիջան քաղաքի գլխավոր հատակագծի առաջարկվող տարածքի սահմաններում գտնվում է պատմության և մշակույթի հուշարձան հանդիսացող միջնադարյան գյուղատեղին, առաջարկել է վարձակալության տրվող հողամասի մակերեսը ճշգրտելու նպատակով ՀՀ օրենսդրության պահանջներին համապատասխան որոշման նախագիծը նախապես համաձայնեցնել ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ: Իսկ մշակույթի նախարարությունը որևէ դիտողություն կամ առաջարկություն չի արել հարցի շուրջ:
ՀՀ ԿԱ անշարժ գույքի կադաստրի պետական կոմիտեն առաջարկել է նշված հասցեում գտնվող անշարժ գույքը նախապես գրանցել որպես ՀՀ սեփականություն, քանի որ նրա նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցում կատարված չէ: Այս առաջարկությունը չի ընդուվել, քանի որ ՀՀ Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքային համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն հանդիսացող, «Դիլիջան ազգային պարկի» տարածքները ճշտված և համաձանեցված են:
Հատկանշական է, որ որոշմամբ կառուցապատման իրավունք չի տրվելու, սակայն հիմնավորման որևէ կետում նշված չէ, թե ինչպես են ուսուցում կամ հանգիստ կազմակերպելու առանց կառուցապատման:

Министр экологии предлагает выделить КГД 22,5 га из земель национального парка "Дилижан"
Министра экологии в первую очередь интересует отдых сотрудников КГД, а не сохранение национального парка
В правительство представлен проект решения о выделении Комитету госдоходов сроком на 25 лет, без конкурса и с правом на аренду 22,535 га из земель национального парка "Дилижан". В проекте отмечается, что выделение земельного участка КГД преследует цель организовать обучение, стажировку и проведение семинаров для налоговых, таможенных и гражданских служащих в рекреационной зоне национального парка "Дилижан", который расположен в административных границах общины Дилижан и является государственной собственностью.
Примечательно, что проект решения о выделении столь большой территории национального парка представил министр экологии РА Арам Арутюнян, который в силу занимаемой должности обязан в первую очередь заниматься сохранением национального парка.
В обосновании проекта решения министр отметил, что "в настоящее время одной из актуальных задач является организация обучения и отдыха сотрудников сферы путем использования рекреационных ресурсов национального парка "Дилижан". Однако отсутствует соответствующая территория, наличие которой даст возможность молодым специалистам регулярно организовывать курсы по переподготовке и повышению квалификации, совмещая их с отдыхом".
Интересно, что Министерство градостроительства, учитывая, что в пределах территории, предлагаемой генпланом города Дилижана, находится памятник истории и культуры – средневековое крестьянское поселение, предлагает с целью уточнения площади сдаваемого в аренду земельного участка в соответствии с требованиями законодательства РА предварительно согласовать проект решения с Министерством культуры. Минкульт, однако, никаких замечаний или предложений по данному вопросу не представил.
Примечательным является и то обстоятельство, что указанным проектом решения не предоставляется право на застройку, но вместе с тем в обосновании отсутствует какой-либо пункт о том, каким образом без застройки будут организованы обучение и отдых сотрудников КГД.