Հայկական ստարտափ. աշխարհի առաջին «ճախրող» ու խելացի տեսախցիկը
Լուսին հիշեցնող փոքրիկ տեսախցիկը՝ Moon-ը, միայն նկարելու համար չէ. օդում հայտնվող այս սարքը տան ավտոմատացման կենտրոն է, այսինքն՝ բնակարանի սարքավորումները տանից հեռու լինելու դեպքում կառավարելու միջոց։
Ստարտափի համահիմնադիր, ղեկավար Սերգո Օգանովն ասում է. «Նման հնարավորություններ ունեցող սարքավորումներ, իհարկե, կան, բայց Moon-ն աշխարհում առաջին տեսախցիկն է, որում համատեղել ենք մի քանի տարբեր գործառույթներ, և այն միակ լևիտացիոն տեսախցիկն է, որը կարծես հրաշքով մնում է օդում, և հենց այդ դիրքում էլ տեղի է ունենում դրա մարտկոցի լիցքավորումը»։
Moon-ի նորարարությունն արդեն հաստատված և, իհարկե, պաշտպանված է. տեսախցիկն արդեն պատենտավորված է։
Որպես տեսախցիկ` այն նախատեսված է օգտագործել տեսահանդիպումների համար։ Ի տարբերություն մյուս նմանատիպ սարքերի՝ այն ունի ձայնային լավ որակ՝ միկրոֆոնները մաքրում են աղմուկն ու թողնում միայն անհրաժեշտ ձայնը։ Տեսախցիկը միանգամից պտտվում է այն մարդու կողմը, ով այդ պահին խոսում է։
Moon-ի գործառույթները տարբեր են։ Բնակարանում եղած կամ բնակարանի հետ կապված այն բոլոր սարքավորումները, որոնք աշխատում են Bluetooth-ով, Z-wave-ով կամ ZigBee-ով, հեշտությամբ հնարավոր է հեռակա կարգավորել Moon-ի միջոցով։ Այս դեպքում ոչ մի սահմանափակում չկա։ Օրինակ՝ կարելի է միացնել սուրճ եփող ապարատը, բացել ավտոտնակի դուռը, բարձրացնել շերտավարագույրը, միացնել լույսերը։
Սրանից բացի՝ Moon-ը հեռակառավարման վահանակի ինֆրակարմիր ճառագայթների շնորհիվ թույլ է տալիս, տանը չլինելու դեպքում, հեշտությամբ կառավարել նաև այն բոլոր սարքերը, որոնք ունեն հեռակառավարման վահանակ։ Այսինքն՝ հնարավոր է հեռախոսի միջոցով միացնել կամ անջատել հեռուստացույցը, օդափոխության համակարգը։
Moon-ն ունի միջավայրի չորս տարբեր երևույթի՝ ջերմաստիճանի, խոնավություն, լույսի, CO2-ի չափման հնարավորություն։ Անհրաժեշտ է պարզապես նախնական ցուցումներ տալ համակարգին՝ երբ և որ ջերմաստիճանի կամ խոնավության դեպքում ձեզ ծանուցում ուղարկի։ Օրինակ՝ հնարավոր է երեխաները համակարգչի մոտ շատ են նստել ու չեն զգացել, որ պատուհանները բացելու և սենյակն օդափոխելու կարիք է առաջացել։ Այս դեպքում ծնողները ծանուցում են ստանում այդ մասին, զանգահարում ու հիշեցնում են, որ արդեն պատուհանները բացելու ժամանակն է։ Այս համակարգը կարևոր է հատկապես այն դեպքում, երբ չեք ցանկանում ավելորդ գումար ծախսել բնակարանի ջեռուցման համար։ Նախնական ցուցում եք տալիս, որ բնակարանում որոշակի ջերմաստիճանի դեպքում ծանուցում ստանաք։ Այն ստանալուց հետո միայն, երբ վստահ եք, որ ձեր նախատեսածից ավելի ցածր է ջերմաստիճանը, հեռակա կարգավորում եք այն։
Հաջորդ կարևոր գործառույթը անվտանգության ապահովումն է։ Տեսախցիկը զգում է ցանկացած շարժում կամ փոփոխություն շրջակա միջավայրում ու սկսում նկարել՝ այդ մասին տեղեկացնելով ձեզ։ Կարևոր մի փաստ. Moon-ը նկարում է փոփոխության կատարումից, օրինակ 30 կամ 60 վայրկյան առաջ։ Այսինքն՝ եթե ինչ-որ մեկը մտնի ձեր բնակարան ու միանգամից վերցնի տեսախցիկը, հավանական է, որ նրա դեմքը չեք տեսնի, բայց Moon-ը իր հիշողության մեջ է պահում այն կադրերը, որոնք հնարավոր է ստանալ նախքան դրան մոտենալը՝ նույնիսկ, երբ այդ պահին ակտիվ չէ։ Տեսախցիկը կարող է միշտ ակտիվ լինել, բայց մարտկոցը խնայելու համար հնարավոր է միացնել sleep ռեժիմը՝ վստահ լինելով, որ ցանկացած փոփոխության դեպքում այն ինքնուրույն կակտիվանա և ձեզ կտեղեկացնի այդ մասին։ Կարևոր է նշել նաև, որ տեսախցիկը հստակ է նկարում նաև թույլ լուսավորված սենյակում։ Այն, որ տեսախցիկը օդում է և կարող է 360 աստիճան անաղմուկ պտտվել, թույլ է տալիս ամբողջական պատկերացում կազմել՝ ինչ է կատարվում տանը։ Դրա միջոցով հնարավոր է հետևել երեխաներին, տնային կենդանիներին ու վստահ լինել, որ ամեն ինչ կարգին է։
Moon-ի մեջ կա վերլուծող համակարգ, որը թույլ է տալիս տարբերակել ձայները, ու դրանց մասին տեղեկացնել բնակարանի տերերին։ Օրինակ՝ եթե երեխան տանը մենակ է, ու ապակին կոտրում են կամ կոտրում է, ապա այն միանգամից տեղեկացնում է, որ ապակի է կոտրվել։ Հնարավոր է նախապես տալ որոշակի ցուցումներ կամ դրանք ընտրել արդեն իսկ եղած ամենակարևոր ցուցումների ցանկից։ Օրինակ՝ եթե շունը հաչում է որոշակի կոնկրետ ժամերի, ապա դա դիտարկել որպես անսովոր ու տարօրինակ պահվածք և այդ մասին ծանուցել։
«Բացի այն, որ տեսախցիկը սիրուն տեսք ունի օդում և լիցքավորվում է անլար սկզբունքով, աշխատում է նաև այն դեպքում, երբ առանց իր տակդիրի տեղափոխում ես մեկ այլ տեղ կամ կպցնում մի բանի վրա, որը մագնիսական ձգողություն ունի։ Տեղեկություն ստանալու համար սարքին միևնույն ժամանակ կարող են միանալ տարբեր օգտագործողներ՝ մայրը, հայրը, երեխան։ Հնարավոր է նաև տեսախցիկի միջոցով մի քանի սարք միաժամանակ կառավարել։ Ապահովված է անվտանգությունը. հնարավոր չէ, որ ինչ-որ մեկն իր հեռախոսով միանա ու ստանա ձեր տեղեկությունը։ Ունենք համապատասխան մասնագետներ, որոնք ամբողջովին լուծում են այդ խնդիրը։ Եթե նույնիսկ ինչ-որ մեկը կարողանա կոտրել համակարգը, միևնույն է` ոչինչ չի տեսնի»,-ասում է Սերգոն։
Ըստ գաղափարի հեղինակի՝ Moon-ն ունի հսկայական շուկա, որովհետև հիմա խելացի բնակարանների պահանջարկը մեծացել է, և նման սարքավորումներ ցանկանում են ունենալ գրեթե բոլորը։
«Սկզբում մտածում էինք բնակարանի խելացի կառավարման մեխանիզմ մշակել, որը նաև կունենար նկարող սարք, հետո հերթական փորձարկումների ժամանակ լևիտացիայի վրա տեսախցիկը դրեցի, ուղարկեցի գործընկերներիս, միտքը բոլորիս դուր եկավ, որոշեցինք շեշտը դնել տեսախցիկի վրա ու բոլոր գործառույթները դրա շուրջ զարգացնել. արդյունքում ստացանք այս լևիտացիայի գաղափարով հաբը։
Գործառույթները դեռ ավելանալու են։ Տեսախցիկների շուկան շատ մեծ է աշխարհում, իսկ ավտոմատացված կենտրոնը, որն իր մեջ ունի նաև տեսախցիկ՝ ավելի մեծ շուկա է ենթադրում։ Բոլորը Moon-ն ընդունում են որպես տեսախցիկ, բայց ենթագիտակցության մեջ մնում է, որ բնակարանի ավտոմատացման համակարգ է»,- ասում է Սերգոն։
Moon-ի ստեղծման աշխատանքները սկսվել են երկու տարի առաջ. հիմա արդեն տեխնիկապես պատրաստ են մասսայական արտադրության, ինչի համար էլ պատրաստվում են օնլայն հարթակներից մեկում քրաուդֆանդինգ արշավ սկսել։ Անհրաժեշտ գումարը հավաքելուց 6-9 ամիս հետո տեսախցիկն արդեն կլինի վաճառքում։
«Տեսախցիկը նախագծված է Հայաստանում։ Դիզայնի հեղինակն էլ ենք մենք, փորձել ենք մինիմալիստական ոճով անել։ Ուզում ենք, որ հնարավոր ամեն ինչը Հայաստանում արվի՝ նույնիսկ եթե մի փոքր ավելի թանկ լինի։ Պարզապես խնդիրն այն է, որ շատ բաների հետ կապված արտադրություն չկա Հայաստանում։ Մեզ համար դժվար էր նաև գտնել համապաստախան մասնագետներ։ Ակնհայտ է, որ գրեթե բոլոր ոլորտներում կան անելիքներ, բայց չկան մասնագետներ։ Բազում հաշվետվություններ կան, որ ՏՏ ոլորտում հազարավոր աշխատատեղեր կան, իսկ դա ամենաբարձր վարձատրվող ոլորտներից է։ Պետք է կրթության ու աշխատաշուկայի միջև ճիշտ կապ ստեղծել։ Մեր հիմնական միտքը հետևյալն է՝ թույլ տալ այն մարդկանց, ովքեր ունեն գիտելիք ու հմտություններ մնալ Հայաստանում, բայց աշխատել աշխարհի համար։ Նախատեսվող շուկան միայն Հայաստանը չէ, թիրախավորում ենք միջազգային շուկան, որպեսզի գումարները Հայաստան բերենք: Մոտ ապագայում պատրաստվում ենք այս սարքավորման զարգացումների միջոցով մեր բանակին աջակցել։ Քանի դեռ մենք այստեղ հանգիստ աշխատում ենք, տղաները մեր անվտանգությունն են ապահովում, ու մենք հուսով ենք՝ կհասնենք նրան, որ ծառայողները խելացի տեխնոլոգիաներով զինված կանգնեն սահմանին։ Այնպես անենք, որ, օրինակ, անկախ կապ հաստատելով տեղեկացնելուց, ծառայողի սրտի բաբախից հեռավոր թիկունքում արդեն զգան, որ ինչ-որ բան է պատահել, խուճապի մեջ է ծառայողը, տագնապ է, ու որոշակի քայլեր պետք է ձեռնարկել։ Սա միայն սկիզբն է` առաջին փուլը. ուզում ենք այս ամենը ուղղել Հայաստանը աշխարհում ճանաչելի դարձնելուն, Հայաստանի զարգացմանը, պաշտպանությանն ու անվտանգության ապահովմանը»,-ասում է Սերգոն։

Армянский стартап: первая в мире “летающая” умная видеокамера
Эта небольшая, напоминающую луну видеокамера получила название Moon. Она предназначена не только для видеосъемки. Устройство, которое “парит” в воздухе, представляет собой автоматизированный домашний центр. Иными словами, это средство управления аппаратурой в случае нахождения за пределами дома.
“Устройства с такими возможностями, конечно, есть, но Moon – первая в мире видеокамера, в которой мы совместили несколько разных функций. И это единственная левитационная видеокамера, которая как бы чудом остается в воздухе, а ее батарея заряжается именно в таком положении”,- говорит соучредитель и руководитель стартапа Серго Оганов.
Инновация уже утверждена и защищена, то есть запатентована.
В качестве видеокамеры Moon предусмотрено использовать во время видеовстреч. В отличие от других аналогичных устройств Moon имеет хорошее качество звука, так как микрофоны убирают фоновые шумы, оставляя только нужный звук. Видеокамера сразу начинает кружить возле того лица, который в этот момент говорит.
Посредством Moon можно с легкостью управлять имеющейся в квартире или связанной с ней апаратурой, которая работает в системе Bluetooth, Z-wave или ZigBee. В этом случае никаких ограничений нет. Например, можно включить кофеварку, открыть дверь гаража, поднять жалюзи, включить свет.
Кроме того, благодаря инфракрасным лучам пульта управления Moon позволяет в случае нахождения вне дома с легкостью управлять устройствами с пультом управления. Это значит, что с помощью телефона можно включить или выключить телевизор, кондиционер.
Moon способна измерять температуру воздуха, влажность, свет и CO2. Для этого необходимо всего лишь дать системе предварительные указания о том, когда и при какой температуре или влажности отправить вам оповещение. Например, дети сидят перед компьютером и не чувствуют, что нужно проветрить комнату. В этом случае родители получают соответствующее извещение, после чего звонят и напоминают детям, что пора открыть окна.
Эта система особенно необходима в тех случаях, когда не хочется тратить дополнительные суммы на отопление квартиры. Вы заранее даете указание о том, чтобы при определенной температуре в квартире вам пришло оповещение. И только получив его и убедившись в том, что температура ниже предусмотренного, вы можете отрегулировать ее на расстоянии.
Вторая важная функция – обеспечение безопасности. Видеокамера чувствует любое движение или изменение в окружающей среде и начинает производить съемку, сообщая вам об этом. Очень важно следующее: Moon начинает видеосъемку, скажем, за 30 или за 60 секунд до изменения ситуации. Например, если кто-нибудь проникнет в вашу квартиру и сразу схватит видеокамеру, то вы вероятнее всего не увидите его лицо, однако Moon сохранит в памяти кадры до приближения к видеокамере, даже если в этот момент она не была активна. Видеокамера всегда может быть активной, но для экономии заряда батареи можно включить режим sleep, будучи уверенными в том, что в случае любого изменения она самостоятельно активизируется и сообщит вам об этом. Нужно также отметить, что видеокамера очень четко снимает даже в слабо освещенной комнате. То, что видеокамера находится в воздухе и может бесшумно крутиться на 360 градусов, позволяет составить полное представление о том, что происходит в доме. Посредством Moon можно следить за детьми и домашними животными и быть уверенными в том, что с ними все в порядке.
Видеокамера содержит аналитическую систему, которая позволят различать голоса и оповещать об этом хозяев квартиры. Например, если ребенок дома один и разбивает оконное стекло, то устройство сразу же сообщает об этом. Можно заранее дать определенные указания или выбрать их из списка наиболее важных заданий.
“Помимо того, что видеокамера очень красиво смотрится в воздухе и заряжается по беспроводному принципу, она еще и работает, когда ее переносят на другое место или прикрепляют к какому-либо предмету с магнитным притяжением. Для получения информации к устройству могут одновременно подключаться разные пользователи – мать, отец, ребенок. Можно также с помощью видеокамеры управлять сразу несколькими устройствами. Безопасность обеспечена. Возможность подключения через телефон и получения информации исключена. У нас есть соответствующие специалисты, которые решают эту проблему в полном объеме. Даже если кому-то удастся взломать систему, он все равно ничего не увидит”,- сказал Серго.
По мнению автора, Moon имеет огромный рынок, так как сегодня спрос на умные дома возрос, и подобные устройства хотят иметь все.
“Сперва мы хотели разработать механизм умного управления квартирой, который был бы снабжен устройством для видеосъемки. Потом во время очередных испытаний я установил видеокамеру на левитации и отправил своим коллегам. Идея всем понравилась, и мы решили сделать акцент на видеокамере и все функции развивать вокруг нее.В результате получили хаб с идеей левитации.
В дальнейшем функций станет больше. Мировой рынок видеокамер очень большой, а автоматизированный центр, включающий в себя также видеокамеру, предполагает более обширный рынок. Все воспринимают Moon как видеокамеру, но в подсознании сидит, что это автоматизированная квартирная система”,- сказал Серго.
Работы по созданию Moon начались два года назад. На сегодняшний день массовое производство технически уже готово. С этой целью создатели собираются организовать на одной из онлайн-площадок краундфандинг. Видеокамера появится в продаже через 6-9 месяцев после сбора необходимой суммы.
“Видеокамера спроектирована в Армении. Мы являемся также авторами дизайна, решили использовать минималистский стиль. Хотим, чтобы все, что возможно, было сделано в Армении, даже если это будет стоить чуть дороже. Просто проблема в том, что в Армении нет ряда производств. Нам также трудно было найти соответствующих специалистов. Очевидно, что во всех сферах работы много, но специалистов нет. Во многих отчетах отмечается, что в ИТ-сфере тысячи свободных рабочих мест, а ведь это самая высокооплачиваемая сфера. Необходимо наладить правильную связь между образованием и рынком труда.
Наша основная идея состоит в том, чтобы дать возможность людям, имеющим знания и навыки, остаться в Армении, но работать на весь мир. Предусмотренный рынок не ограничивается Арменией, мы нацелены на международный рынок, что обеспечит приток денежных средств в страну. В ближайшем будущем мы собираемся усовершенствовать это устройство, чтобы помочь нашей армии. В то время, как мы здесь спокойно работаем, ребята обеспечивают нашу безопасность, поэтому мы хотим добиться того, чтобы наши военнослужащие стояли на границе, вооруженные умными технологиями.
Это лишь начало, первый этап. Мы хотим, чтобы об Армении узнали во всем мире, хотим содействовать развитию страны, обеспечению ее обороны и безопасности”,- сказал Серго.