Դատախազության պաշտոնյային և ՀՀԿ-ական թեկնածուին պատկանող ընկերությունն արտոնություն ստացավ
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի առաջարկով կառավարությունը հավանության արժանացրեց որոշման նախագիծը, ըստ որի`«Արփիմեդ» ընկերությունը Հայաստան կներմուծի դեղագործության մեջ օգտագործվող հումք՝ օգտվելով ներմուծման մաքսատուրքի ազատման արտոնությունից։
Որոշման նախագծում գրված է, որ ընկերությունը նախատեսել է իրականացնել 400 մլն դրամի ներդրում և ստեղծել 12 նոր աշխատատեղ՝ 200.000 դրամ միջին աշխատավարձով։ Նախատեսված արտադրանքի ծավալները կկազմեն 800 մլն դրամ, որից 500 մլն դրամը կիրացվի ՀՀ տարածքում, 200 մլն դրամը՝ ԵԱՏՄ այլ անդամ երկրներում, 100 մլն դրամը՝ երրորդ երկրների տարածքում։
Որոշման նախագիծը նաև ներկայացվել է առողջապահության, ֆինանսների, միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարություններին, պետական եկամուտների կոմիտեին, որտեղից առարկություններ և դիտողություններ չեն հնչել։
Հիշեցնենք, որ «Արփիմեդ» դեղագործական ընկերության տնօրենը և 97%-ի բաժնետերը ՀՀԿ-ական Վաչագան Ղազարյանն է, ով ապրիլի 2-ին կայացած ընտրություններում պատգամավորի թեկնածու էր, իսկ մնացած 3%-ը Արտակ Գագիկի Հարությունյանինն է` Գլխավոր դատախազության հետաքննության և նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողության վարչության պետինը, ով Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի որդին է:

Компания, принадлежащая чиновнику прокуратуры и члену РПА, получила таможенную льготу
По предложению министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна правительство одобрило проект решения, которым компания “Арпимед” освобождается от таможенной пошлины на импорт в Армению фармацетического сырья.
В проекте решения отмечается, что компания предусмотрела осуществить инвестиции в размере 400 млн драмов и создать 12 новых рабочих мест со средней зарплатой 200 тыс. драмов. Предусмотренные объемы производства составят 800 млн драмов, 500 млн из которых будут реализованы на территории Армении, 200 млн – в других странах-членах ЕАЭС, 100 млн – в третьих странах.
Проект решения представлен также в министерства здравоохранения, финансов, международной экономической интеграции и реформ, Комитет госдходов, которые не высказали возражений и замечаний .
Напомним, что директором и владельцем 97% акций фармацевтической компании “Арпимед” является член Республиканской партии Армении Вачаган Казарян, который на апрельских выборах баллотировался в парламент. Остальные 3% акций принадлежат начальнику управления по надзору за законностью расследования и предварительного следствия Генпрокуратуры Артаку Арутюняну, который является сыном председателя Конституционного суда Гагика Арутюняна.