Դավիթ Բարսամյան. «Լրագրողները չպետք է ընկերներ ունենան»
Դավիթ Բարսամյանը Միացյալ Նահանգներում գործող Այլընտրանքային ռադիոյի հիմնադիրն ու տնօրենն է: Աուդիո ծրագրեր վարելուց բացի նա գրքեր է հեղինակել մի շարք հայտնի մտավորականների հետ, որոնց թվում` Նոամ Չոմսկին, Էդվարդ Սայիդը, Արունդհատի Ռոյը և այլք:
Բարսամյանի հետաքրքրության շրջանակում են միջազգային քաղաքականությունը, իմպերիալիզմը, կապիտալիզմը, մեդիան, պրոպագանդան, տնտեսական ճգնաժամերը և էկոլոգիական խնդիրները, դիմադրությունները:
Դավիթ Բարսամյանը հունիսի 6-9-ը երեք դասախոսություն կարդաց Երևանում` ԱՄՆ արտաքին քաղաքականության և Իրանի` որպես դրա թիրախի, կապիտալիզմի, շրջակա միջավայրի, պրապագանդայի, ինչպես նաև այս հարցերում մեդիայի դերի մասին:
«Տեղեկատվամիջոցները սիրում են իրենք իրենց ներկայացնել որպես օբյեկտիվ, հավասարակշիռ և ազատ որևէ կողմնակալությունից ու օրակարգից: Բայց իրականությունը միանգամայն ուրիշ բան է առաջարկում: Տեղեկատվամիջոցները գործում են որպես զանգվածային շեղման զենք»,- ասում է Բարսամյանը:
Մեդիան ու իշխանությունները ենթարկվում են խոշոր կորպորացիաների ազդեցությանը, և հարցականի է ենթարկվում դեմոկրատիայի գաղափարը: Միացյալ Նահանգները դաշնակիցներ ընտրելիս առաջնորդվում են ոչ այնքան ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների սկզբունքներով, որքան տնտեսական, ռազմական և այլ շահերով, ինչի հետևանքով դաշնակիցների շարքում են հայտնվում բռնաճնշումներով ու մարդու իրավունքների խախտումներով հայտնի երկրներ (Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան), իսկ փոխարենը` թիրախավորվում ուրիշները (Իրան):
Կորպորատիվ ազդեցության է ենթարկվում նաև գիտությունը, երբ հրապարակվում են կլիմայի փոփոխությունը կամ ծխելու և քաղցկեցի կապը հերքող հոդվածներ` պատվիրված հանածո վառելիքի (fossil fuel) կամ ծխախոտային արդյունաբերության ընկերությունների կողմից: ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կլիմայի փոփոխությունն անվանեց «խաբկանք», իսկ ամերիկյան տեղեկատվամիջոցները 2016թ-ին նվազեցրին թեմայի լուսաբանումը 66%-ով: Բարսամյանի կարծիքով` այն, ինչ կատարվում է կլիմայի հետ, մարդկությանը սպառնացող ամենամեծ վտանգն է:
Նա առաջարկում է վիճարկել իշխանության խոսքը (հաճախ տարածված մեդիայի միջոցով) և մտածել «արկղից դուրս». «Մենք չենք կարող տալ նրանց այդ զենքը, մենք պետք է մտածենք արկղից դուրս` ստեղծագործական ձևերով»:
Դավիթ Բարսամյանը նաև լրագրող է, լուսաբանել է իրավիճակը մի շարք երկրներում` Իրանում, Պակիստանում և այլուր: 2011թ-ից արգելվել է նրա մուտքը Հնդկաստան` Կաշմիրի բռնաճնշումների մասին գրելուց հետո: «Իրական լրագրությունը հետաքննող է, հարցաքննող, ենթադրությունները վիճարկող»,- ասում է նա:
Բարսամյանը վերջին անգամ Հայաստանում էր եղել 38 տարի առաջ: Բանախոսություններ կարդալու նպատակով Երևան է եկել «Կոմունա» սոցիալ-մշակութային պլատֆորմի հրավերով:
«Հետք»-ը Դավիթ Բարսամյանի հետ զրուցել է բանախոսությունների թեմաներին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ:
Տասնամյակներ անց կրկին Հայաստանում եք: Ինչպե՞ս կբնութագրեք Հայաստանի քաղաքական համակարգը:
Հայաստանի քաղաքական համակարգը... Խաբուսիկ մի նմանություն կա դեմոկրատիային, երբ կան ընտրություններ, խորհրդարանի անդամներ, նախարարություններ: Բայց դեմոկրատիան չի կարող սահմանվել միայն ընտրություններ ունենալով: Այն պետք է ունենա իրական էություն: Արդյո՞ք մարդիկ ձայն ունեն` այս երկրի պաշարները բաշխելու հարցում: Արդյո՞ք նրանք դեր ունեն օրենսդրության մեջ, որն օտար կորպորացիաներին թույլ է տալիս կառավարել հանքային հարստությունն ու ջուրը այս երկրում: Եթե այս հարցերի պատասխանը «ոչ» է, ուրեմն դա խեղաթյուրված դեմոկրատիա է: Դեմոկրատիա է` անունով, բայց ոչ գործնականում:
Հավանաբար լսել եք Ամուլսարի ոսկու կորզման նախագծի և Ավրորա մրցանակաբաշխության մասին: Շատերն ասում են` հանքարդյունաբերական այս նախագիծը ֆինանսավորողները չեն կարող մարդասիրական նախաձեռնությամբ հանդես գալ, ուրիշներն ասում են` սրանք տարբեր երևույթներ են, և պետք չէ նմանապես դատել: Ո՞րն է Ձեր տեսակետը:
Կարծում եմ` պետք է դատել հավասարապես, ոչ իրարից անջատ: Եթե ես հրաշալի, բարի ջենտլմեն լինեմ Ձեզ հետ և հետո գնամ մյուս սենյակ և լինեմ դաժան ու ծեծեմ ինչ-որ մեկին, նույն մարդը կլինե՞մ: Այո: Իհարկե, պետք է դատեք մարդուն կամ կազմակերպությունը` ըստ իր արժեքների: Եվ եթե նրանք կողոպտում են երկրի բնական պաշարները, ինչպիսին է ոսկին, այնուհետև ստեղծում են մրցանակ` որպես շեղում և զվարճանք, կարծում եմ` իրական հակասություն կա այդտեղ: Պետք է լինի հարգանք առ շրջակա միջավայրը և մարդու իրավունքները: Դա ինչ-որ խաղալիք չէ կամ գնդակ, որ նետում ու բռնում ես: Դա իրական երևույթ է: Եվ պետք չէ մանիպուլացվել պրոպագանդիստական նպատակներին` մոլորակը կողոպտելու մեծ հանցանքը ծածկելուն և մարդկանց մի փոքր խմբի համար հարստություն կուտակելուն, մի հարստություն, որից Հայաստանի ժողովուրդը չի օգտվելու, այլ այդ ոսկու հանքի տերերը:
Բանախոսություններից մեկի ժամանակ խոսեցիք տոտալիտար առաջնորդների, ինչպես նաև Թրամփի գործադրած տեխնիկայի` քավության նոխազ գտնելու մասին. վերջինս մատնացույց է անում մեքսիկացիներին, մուսուլմաններին, փախստականներին, իսլամը` որպես ամերիկացի ժողովրդի դժվարությունների պատճառ: Հայաստանում, փոփոխությունների հնարավորությանն առերեսվելիս, իշխանությունը հիշատակում է անվտանգության և Լեռնային Ղարաբաղի հարցերը, իսկ տեղեկատվամիջոցները հաճախ կողմնակալություն են ցուցաբերում այս հարցում: Ի՞նչ կասեք հակամարտությունը լուծելու գործում վերջիններիս դերի մասին:
Հակամարտությունը լուծելու, թե ցանկացած ուրիշ հարցերում մեդիայի դերը պետք է լինի ճշմարտությունն ասելը, երկրի քաղաքացիներին իրական տեղեկություն հաղորդելը, ոչ թե` պրոպագանդա կամ աղբ, որը պատրաստում են հանրային կապերի որոշ ընկերություններ` որոշ կորպորացիաների համար, այն մասին թե որքան լավն են իրենք և որքան շատ են սիրում Հայաստանն ու նրա մշակույթը և նման այլ բաներ: Ամերիկայում մի ասացվածք կա, մենք ասում ենք` լրագրության դերը վշտացածներին սփոփելն է և հարմարության մեջ ապրողներին անհանգստացնելը: Աղքատներին հանգստացնելը պետք է լինի լրագրողների դերը: Լրագրողները չպետք է ունենան ընկերներ: Նրանք չպետք է կարողանան զանգել նախագահին և ասել` արի միասին լահմաջո ուտենք, հետո թենիս խաղանք, ֆիլմ դիտենք, զվարճանանք և այլն: Ոչ, լրագրողները չպետք է ընկերներ ունենան:
Կոնկրետ այդ հարցի կապակցությամբ` պետք է գտնեք որոշ բանաձև, հակառակ դեպքում այն կշարունակի արյունաքամել երկիրը և նրա պաշարները, կբերի ավելի ու ավելի շատ ռազմականացման և կսնուցի ռասիստական գաղափարներ նաև մուսուլմանների, թուրքերի ու ադրբեջանցիների մասին: Ես կողմ չեմ որևէ տեսակի ռասիզմի: Մենք ռասիզմի զոհեր ենք: Մենք քավության նոխազ ենք եղել թուրքերի համար` իրենց կայսրության փլուզման հարցում: Քավության նոխազ դարձնելը ծայրահեղորեն վտանգավոր է, և մենք պետք է շատ ուշադիր լինենք, թե ինչպես են քաղաքական գործիչները ցանկանում մանիպուլացնել մեզ` հասնելու համար որոշակի նպատակների, որոնցից կշահեն իրենք, բայց ոչ անհրաժեշտաբար` ժողովուրդը:
Ո՞վ է մտավորականը Ձեզ համար, և ո՞րը պետք է լինի նրա դերը սոցիալական խնդիրներին արձագանքելիս:
Անտոնիո Գրամշին շատ է գրել այդ մասին, ինչպես և Էդվարդ Սայիդն ու Նոամ Չոմսկին: Կարծում եմ` մտավորականների պարտավորությունը ընդդիմություն լինելն է, ոչ` ղեկավարներին ու էլիտաներին ծափահարելը, ոգեշնչելն է, ինչպես նաև վերլուծելը մի լեզվով, որը պարզ է և շիտակ: Սա մի վտանգ է, որի առաջ շատ մտավորականներ նահանջել են` գործածելով այնպիսի մի լեզու` շատ բարդ բառերով, որ մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչի մասին է խոսքը:
Եվ մտավորականները` լինի Ջեյմս Բալդուինը կամ Մալքոլմ Իքսը կամ ուրիշը` ինչպես Նոամ Չոմսկին, որի հետ շատ եմ աշխատել, շատ համարձակ են: Նրանք չեն վախենում իշխանություն ունեցողներին քննադատել: Իրականում դա նրանց ուժն է: Մտավորականները սովորաբար արտոնյալ դիրքերում են․ նրանք համալսարանի պրոֆեսորներ են կամ համալսարանական այլ պաշտոններում, ուրեմն արդեն վերին էշելոնում են` դասակարգի իմաստով, և կարող են արդյունավետորեն քննադատել համակարգը: Դրա կարիքն է, որ մարդիկ ունեն. արդյունավետ քննադատություն և լեզու, որը պարզ է, բաց և թափանցիկ:
Մեծ թվով մտավորականներ թաքնվում են իրենց կոչումների ու պաշտոնների հետևում և չեն կիրառում իրենց գիտելիքը: Գիտելիքն ուժ է, և երբ այդ գիտելիքը թաքցվում է բնակչությունից, վերջինս կտուժի: Երբ գիտելիքը տարածվում է և սերմանվում բնակչության շրջանում, վերջինս ուժ է ստանում, ավելի լավ դրության մեջ է հայտնվում: Ուրեմն, մտավորականները չպետք է հրապուրվեն իշխանությամբ: Իսկ իշխանությունները միշտ փորձում են օգտագործել նրանց, ուզում են, որ իրենց հսկողության տակ լինեն: Մտավորականները պետք է պայքարեն դրա դեմ:
Որտեղի՞ց է գալիս փոփոխությունը:
Պատմականորեն փոփոխությունը, հատկապես Միացյալ Նահանգներում, միշտ եկել է ներքևից: Այն երբեք չի եկել վերևից: Որովհետև ներքևը ներկայացնում է հիմնական մարդանց, հանրային կարծիքը, և ոչ էլիտային կարծիքը, որը վերևում է և ուզում է պահպանել ստատուս քվոն` գուցե որոշ մակերեսային բարեփոխումներով, օրինակ` եթե ինձ վրա ճնշում գործադրես, քեզ ավելի լավ Wi-Fi կապ կտամ կամ ծառայություն` քո որոշակի տարածքում, բայց միայն այդքանը: Իսկ այժմ դու ուզում ես փոխել կառավարության, հասարակության, պակաս եկամուտի, անհավասարության ողջ կառուցվածքը:
Դա կարևոր հարց է այստեղ, նաև Միացյալ Նահանգներում. մարդիկ կազմակերպվում են այն հարցի շուրջ, որ հարուստներն ավելի են հարստանում, իսկ բնակչության մնացած մասը կա´մ մնում է նույն տեղում, կա´մ ավելի է աղքատանում: Այսպիսով, հարստության անհավասար բաշխում կա: Կրկին` մտավորականները պետք է խոսեն այս մասին:
Փոփոխությունը ներքևից է գալիս. այդպես է եղել բազմաթիվ պայքարներում ամբողջ աշխարհում` ամերիկյան հեղափոխության, ֆրանսիական հեղափոխության, բոլշևիկյան հեղափոխության ժամանակ: Էներգիան եկել է ներքևից, զանգվածներից:

David Barsamian: “Journalists Should Not Have Any Friends”
David Barsamian is the founder and director of Alternative Radio in the United States. In addition to running audio projects, he has authored books with several well-known intellectuals, including Noam Chomsky, Edward Said, Arundhati Roy and others.
Barsamian is interested in world affairs, imperialism, capitalism, media, propaganda, economic crises, environmental issues, and global rebellions.
On June 6-9, Davit Barsamian gave three lectures in Yerevan, on U.S. foreign policy and its targeting of Iran, capitalism, the environment, propaganda, as well as the role of the media in these issues.
"The media like to present themselves as objective, balanced and free from bias or agenda. But the reality suggests something very different. The media function as a weapon of mass distraction," says Barsamian.
Media and the authorities are exposed to the influence of large corporations, and the idea of democracy is questioned. When choosing allies, the United States is guided not just by democracy and human rights principles, but economic, military, and other interests that turn into allies the countries known for repressions and human rights abuses (Turkey, Saudi Arabia), and, instead, target others (Iran).
Science is also being exposed to the impact of corporate influence, when articles that deny climate change or the connection between smoking and cancer appear, ordered by industry firms of fossil fuels or cigarettes. The U.S. President Donald Trump called the climate change "a hoax", and the American media reduced the coverage of the issue by 66% in 2016. In Barsamian's opinion, whatever is happening with the climate is the greatest threat facing humanity.
He proposes to challenge the word of the government (often spread via the media) and think "outside the box." "We cannot give them that weapon to use against us. We have to think outside the box, in creative ways." he says.
David Barsamian is also a journalist, he’s covered the situation in several countries - in Iran, Pakistan and elsewhere. He’s been barred from entering India since 2011, due to his work on Kashmir and other revolts. "Real journalism is investigative, it’s interrogating, it's challenging assumptions," he says.
The last time he was in Armenia was 38 years ago. He’s visiting Yerevan now to give talks at the invitation of the Commune Social and Cultural Platform.
Hetq talked to David Barsamian on several issues related to the topics of his lectures.
This is your first visit to Armenia after decades. How would you define the political system in Armenia?
The political system here in Armenia… There is a semblance of democracy. That is to say - you have elections, you have members of parliament, you have ministries. But democracy cannot be defined by simply having elections. It must have real substance.
Do people have a say in the allocation of resources of this country? Do people have a say in legislation that is passed allowing foreign corporations to control mineral wealth and water in this country? If the answer to those questions is no, then this is a flawed democracy. It’s democracy in name, not in practice.
You might have heard about Amulsar gold extraction project, and about the Aurora award. Many people say those who fund a gold mining project cannot organize a humanitarian award. Others say they are separate matters and shouldn’t be judged on an equal footing. What is your position?
I think you do have to judge them equally, not separately.
If I am a wonderful, kind gentleman with you and then I go to the next room and I am cruel and beat someone, is it the same person? Yes. And of course, you must judge a person or an organization by their values. And if they are looting the country of its natural resources like gold and then creating a prize as a distraction and entertainment, I think there’s a real contradiction there.
There must be respect for the environment and respect for human rights. It’s not some toy or ball that you throw up and then you catch. It’s a real thing. It shouldn’t be manipulated for propaganda purposes to cover up the bigger crime of looting the earth and accumulating wealth for a small group of people - wealth that will not benefit the Armenian people, but the owners of that gold mine.
In one of your talks, you mentioned scapegoating. Trump blames Mexicans, Muslims, refugees and Islam for the Americans' “misery”, thus distracting them from the real threats. Similarly, in Armenia, the authorities always point to national security and Nagorno Karabakh issues when faced with public dissatisfaction and the possibility of political change. The media, as part of this discourse, are usually biased on this issue. What do you think the role of the media should be in resolving the conflict?
In resolving the conflict or on any other issue, the role of the media is to speak the truth, to provide citizens of the country with real information, not propaganda, not garbage that is produced by some public relations firm on behalf of some corporation, saying how wonderful they are and how much they love Armenia and its culture and things like that.
There is a saying in America – “the role of journalism is to comfort the afflicted - those who are poor, and to afflict the comfortable - to make those people who are comfortable, uncomfortable”.
Comforting the poor - that should be the role of journalists. Journalists should not have any friends, they should not be able to call the president and say, “Hey, let’s have some lahmajoun and then play tennis, then go see a movie and hang out.” No, journalists should have no friends.
On this issue, you have to figure out some solution, otherwise it’s going to continue to bleed the country dry in terms of resources. It creates more and more militarism in the country and it feeds racist ideas about Muslims, Turks and Azeris; ideas which are dangerous.
I’m not in favor of racism of any kind. We are the victims of racism; we were scapegoated by the Turks to be blamed for the collapse of their empire. Thus, scapegoating is extremely dangerous and we should be very careful about how politicians want to manipulate us to achieve certain goals that they have in mind, which will benefit them, but not necessarily the people in the country.
Who do you regard as intellectuals and what’s their role in dealing with social issues?
Antonio Gramsci has written about this extensively, as has Edward Said and Noam Chomsky. I think the responsibility of intellectuals is to be an opposition, not to be cheering for the rulers and the elites, to provide inspiration, as well as analysis in language that is clear and plain. This is one danger many intellectuals have succumbed to. They use a language that people don’t understand, with very complicated words.
And intellectuals, be it James Baldwin, Malcolm X or someone like Noam Chomsky, whom I have worked with a lot, are very courageous. They are not afraid to criticize people with power. In fact, it is a duty.
Intellectuals are usually in privileged positions. They are university professors or they have some other college teaching position. So, they are already in the upper echelon in terms of class, they are able to effectively criticize the system. That’s what people need - effective critique and language that is clear and is open and transparent.
Too many intellectuals hide behind their degrees, their positions. They do not make their knowledge known. Knowledge is power, and when that knowledge is withheld from the population, that population will suffer. When knowledge is dispersed and disseminated to the population, that population is empowered and is in a better position. Intellectuals should not be seduced by those in power. Those wielding power always try to use intellectuals, they want them to be under their control. Intellectuals must fight that.
Where does change come from?
Historically, particularly in the United States, change has always come from the bottom. It has never come from the top.
And that is because the bottom represents the grassroots, popular opinion, not elite opinion which is at the top, which wants to keep the status quo maybe with a few superficial reforms: if you put some pressure on me, I’ll give you some better wi-fi service in your particular district, but that’s all I’m going to do for you. But now, you have to change the whole structure of the government, of society, to have less income inequality.
That’s a big issue in Armenia, and it’s a big issue in the United States too, that the rich are getting richer and the rest of the population is either staying in the same place or they’re getting poorer. So, you have an unequal distribution of wealth. Intellectuals should be talking about this.
Change comes from below. It happened in numerous social struggles all over the world, like the American Revolution, the French Revolution, the Bolshevik Revolution. The energy came from the bottom - from the masses.