Նարեկ Հարությունյան. «Պետք է համախմբվել, որովհետև պայքարը դեռ շարունակվում է» (վիդեո)
Բազմաթիվ մարդիկ չարաշահում են իրենց պաշտոնեական դիրքերը, և դրա պատճառը փող վաստակելու ագահությունն ու անհագությունն է
Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Նարեկացի» արվեստի միության նախագահ Նարեկ Հարությունյանը: Վերջինս շնորհակալություն հայտնեց բոլոր նրանց, ովքեր իրեն աջակցել են այս մի քանի օրերի ընթացքում: Այդ օրերը նրա համար եղել են ճակատագրական և այս ծայրաստիճան անարադար:
Ն. Հարությունյանը խնդրեց տարանջատել «Նարեկացի» արվեստի միությունը «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթրփրայզս» ՍՊԸ-ից, իր մշակութային գործունեությունը բիզնեսից: Ասաց, որ ինքը «Նարեկացի» արվեստի միության հիմնադիրն է, իսկ իր ընտանիքը՝ Հարությունյանները, զբաղվում են բիզնեսով, անում են ներդրումներ, իրենց մոր հիշատակին կառուցել են գյուղ Քելբաջարում՝ Քնարավանը, ստեղծվել է «Ջի Էյջ Ստորիջ Էնթրփրայզս»-ը:
«Ընդհանրապես մենք շահույթ Հայաստանում ընդհանրապես չենք տեսել», - նշեց Ն. Հարությունյանը:
Վերջինիս խոսքով՝ իրենց գործունեության հիմքը եղել է հայրենասիրությունը: Միաժամանակ իրենք վստահել, լիազորել են մարդկանց, ովքեր այժմ իրենց կողքին չեն, և նույնիսկ տվել են կեղծ ցուցմունքներ: Ն. Հարությունյանը նշեց, որ շուրջ մի տարի է, ինչ ինքն այդ քաշքշուկների մեջ է, իսկ անարդարությունը շարունակվում է:
«Ուղղակի այս վերջին 5 օրվա ընթացքում քննիչներն արեցին այնպիսի մի արտառոց, անարդար ու անմարդկային ակտ, որ, ճիշտն ասած, շատ խորթ էր ու անարդար»,- հավելեց Ն. Հարությունյանը:
Փաստաբան Լեռնիկ Հովհաննիսյանը նշեց, որ 2010թ.-ի օգոստոսին Հարությունյանների մոտ հիմքեր են առաջացել` կասկածել իրենց ներկայացուցիչներին: Մասնավորապես, Սարո Հարությունյանը ձեռք է բերել հիմնավոր փաստեր, իրենց ներկայացուցիչ Սևակ Արզարունուց պահանջել ներակայացնել հաշվետվություն, չնայած ընկերությունից պակասում էին որոշ փաստաթղթեր: Վերջինս հաշվետվությունից և գումարները վերադարձնելուց խուսափելու համար սկսել է այս գործընթացը Հարությունյանների դեմ:
Լ. Հովհաննիսյանը համոզված է, որ Ս. Արզարունին մենակ չի գործել, ունի հովանավորներ՝ «ստվերային իշխանավորներ», և նրանք միասին են իրականցրել միլիոնավոր դոլարների յուրացումը:
Փաստաբանի խոսքով՝ սկսվում են ինչ-որ անորոշ դատական պրոսեցներ. դրվում է արգելանք Հարությունյանների ունեցվածքի վրա, հնչում են բազմաթիվ սպառնալիքներ: Այդ ընթացքում կիսատ է մնում մի գործարք՝ ժամացույցի գործարանի հետ կապված, որը սառեցվում է: Այն պետք է իրականցներ Ս. Արզարունին: Սարո Հարությունյանը ժամացույցի գործարանի 34 %-ի բաժնետերն է: Լ. Հովհաննիսյանի խոքերով՝ այլ հարց է, որ եղբոր գործունեության հետ կապված ճնշումներ են գործադրվում մեկ այլ գործով:
Այժմ կա երկու պահանջ Ն. Հարությունյանի նկատմամբ՝ հարկայինի կողմից և Ս. Արզարունու: Փաստաբանի խոսքով՝ այդ պահանջների հիմքում չկա որևէ հաշվարկ, հիմնավոր փաստաթուղթ: Գործերից մեկը գտնվում է դատարանում, մյուսով քրեական գործ է հարուցված: Լ. Հովհաննիսյանի խոսքերով՝ մեղադրանք պետք է առաջադրել ոչ թե Ն. Հարությունյանին, այլ Ս. Արզարունուն և Ա. Մարտիրոսյանին: Ն. Հարությունյանը Ս. Արզարունու օրոք ոչ մի առնչություն չի ունեցել ընկերության հետ:
Փաստաբան Անի Թորոսյանը նշեց, որ դեռևս պետք է դատական կարգով հաստատվի այն փաստը, թե որքան է իրականում հարկային պարտավորությունը, կամ առահասարակ այն կա՞, թե՞ ոչ:
Ն. Հարությունյանը հավելեց, որ ինքը ներգրավված չէ բիզնեսի մեջ, սակայն եթե իրենց վրա կան հարկային պարատավորություններ, իրենք պատրաստ են դրանք վճարել: Միայն թե այդ ամենն իրականացվի արդար ճանապարհով:
Ն. Հարությունյանը չի հիասթափվել իր հայրենիքից: Կարծում է, որ պարզապես պետք է համախմբվել, որովհետև պայքարը դեռ շարունակվում է:

Нарек Арутюнян: "Надо объединиться, потому что борьба еще продолжается" (видео)
Своим должностным положением злоупотребляют очень многие, и причина этого в ненасытной жадности к деньгам. Такое заявление сделал сегодня на пресс-конференции председатель Союза искусств "Нарекаци" Нарек Арутюнян. Он выразил благодарность всем, кто оказал ему содействие в течение этих нескольких дней, ставших для него судьбоносными и крайне несправедливыми.
По словам Н.Арутюняна, необходимо разграничивать Союз искусств "Нарекаци" от ООО "Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайзс", свою культурную деятельность от бизнеса. Нарек является основателем союза "Нарекаци", а его семья занимается бизнесом. Арутюняны осуществляют инвестиции, в память о своей матери построили в Кельбаджаре село Кнараван, создали компанию "Джи Эйдж Сторидж Энтрпрайзс".
"В Армении мы не получали прибыль",- подчеркнул Нарек Арутюнян. Вместе с тем его семья доверилась людям, которые потом отошли от нее, а сейчас дают ложные показания. Уже год, как Арутюняны находятся в передрягах, а "за эти 5 дней следователи предприняли очень несправедливые и бесчеловечные шаги, что крайне несправедливо", сказал Нарек Арутюнян.
Адвокат Лерник Ованнисян отметил, что в августе 2010 г. Арутюняны стали подозревать своих представителей в махинациях. В частности, в распоряжении Саро Арутюняна оказались обоснованные факты, и он потребовал от Севака Арзаруни представить отчет. Последний с целью уклониться от отчета и возвращения денег и начал этот процесс против Арутюнянов.
Лерник Ованнисян выразил убежденность, что Арзаруни действовал не один, а вместе с покровителями – "остающимися в тени высокопоставленными чиновниками", и они вместе осуществили хищения на миллионы долларов.
В настоящее время Н.Арутюняну выдвинуты два требования – со стороны налоговой службы и С.Арзаруни. По словам адвоката, в основе этих требований нет никаких расчетов, никаких обоснованных документов. Л.Ованнисян считает, что обвинение следует выдвигать не Нареку Арутюняну, а С.Арзаруни и А.Мартиросяну.
Другой адвокат, Ани Торосян, отметила, что необходимо в судебном порядке подтвердить, существует ли на самом деле налоговое обязательство, или его вообще нет.
Нарек Арутюнян добавил, что он не занимается бизнесом, но если у них имеется налоговая задолженность, то они готовы ее погасить, но только справедливым путем.
Арутюнян также сказал, что не разочарован в своей родине и считает, что нужно объединиться, потому что борьба еще продолжается.