Unicef-ն արդեն 2 տարի է չի համագործակցում «Մաքուր ջուր» ապրանքանիշի հետ
Օրերս «Հետք»-ը հոդված է հրապարակել, որտեղ ներկայացված են մանկական և շշալցված ջրերի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները, ըստ որի՝ 6 նմուշներից միայն 2-ն էին համապատասխանել պահանջված նորմերին, իսկ նմուշներից երկուսում եղել է ՄԱՖԱՄ-ի անթույլատրելի քանակ, մեկում՝ պսևդոմոնաս աէրոգինոզա մանրէ:
ՄԱՖԱՄ պարունակող նմուշներից էր երրորդ համարի տակ փորձաքննության է ներկայացված «Մաքուր ջուր» 0,5լ շշալցված ջուրը՝ «ՄԳԱ Վոթըր» ՍՊԸ-ի արտադրության: Այն թեև մանկական չէր, սովորական շշալված ջուր էր, սակայն ընտրվել էր մի քանի պատճառներով, որոնցից մեկը Unicef-ի նշանի առկայությունն էր. արտադրողն ասում է, որ, «գնելով «Մաքուր ջուր», դուք օգնում եք երեխաներին»՝ և այս ջրերից ստացած հասույթի մի մասը փոխանցվում է այս հիմնադրամին:
Այսօր Unicef-ի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման ծրագրի ղեկավար Զառա Սարգսյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ արդեն 2 տարի է, ինչ իրենք չեն համագործակցում «ՄԳԱ Վոթըր» ՍՊԸ-ի հետ և նույնիսկ ԱԳՆ դիմում են ներկայացրել՝ իրենց նշանը հեռացնելու համար:
Թեև դրանից հետո ընկերությունը խոստացել էր վերացնել նշանը և հայտնել էր, որ չի օգտագործի, սակայն այս ջրի շշի և բեռնատարների վրա այն մինչ օրս պահպանվել է:
«2015թ. գարնանը լրացել է մեր պայմանավորվածությունը: Դա եղել է գործընկերության պայմանագիրը, որը Unicef-ը բոլոր երկրերում 2 տարի ժամկետով է կնքում: 2015թ. հետո մենք իրենց հայտնել ենք, որ չենք ցանկանում շարունակել գործընկերությունը մի շարք պատճառներով, բայց իրենք շարունակել են օգտագործել»,- ասաց Զ. Սարգսյանը:
Ըստ նրա՝ համագործակցության տարիներին՝ 2013-2015թթ., «ՄԳԱ Վոթըր»-ն իրենց հիմնադրամին փոխանցել է ընդհանուր առմամբ 5,3 մլն դրամ, որից՝ 4 մլն 2014թ., 1,3մլն՝ 2015թ., իսկ 2013թ. գումարային փոխանցում չի եղել:

Unicef уже два года не сотрудничает с торговой маркой “Макур джур”
На днях мы опубликовали статью, в которой представили результаты лаборторной экспертизы шести образцов детской и бутилизированной воды. Оказалось, что действующим нормам соответствовали лишь два образца, в двух других было обнаружено недопустимое содержание МАФАМ, а в одном образце была выявлена синегнойная палочка.
Под образцом N3 на лабораторное исследование была передана вода “Макур джур” (“Чистая вода”) производства ООО ”МГА Вотер”. Несмотря на то, что эта вода представляет собой обычную бутилизированную воду и не предназначена для детей, мы ее выбрали по нескольким причинам, одна из которых состояла в наличии на этикетке лого Unicef. Производитель утверждал: “покупая “Макур джур”, вы помогаете детям”, так как часть прибыли перечисляется в фонд Unicef.
Сегодня руководитель Программы коммуникаций армянского офиса Unicef Зара Саркисян сообщил Hetq.am, что они уже два года не сотрудничают с ООО “МГА Вoтер” и даже написали заявление в МИД относительно удаления лого организации с этикетки продукции. Kомпания пообещала выполнить это требование, однако лого по сей день используется и на бутылках, и на грузовиках “МГА Вoтер”.
“Срок действия нашей договоренности истек весной 2015 г. Это был договор о партнерстве, который Unicef заключает со всеми странами на два года. После 2015 г. мы сообщили компании, что по ряду причин не хотим продолжать партнерство, однако они до сих пор используют лого организации”,- отметила З.Саркисян.
По словам представителя армянского офиса Unicef, в 2013-2015 гг. “МГА Вотер” перечислила в их фонд в общей сложности 5,3 млн драмов: 4 млн в 2014 г., 1,3 млн – в 2015 г. В 2013 г. перечислений не было.