Հյուպատոսը խաղատուն է կառուցում
Կառավարության այսօրվա որոշման համաձայն` «Դվին» հյուրանոցը կվերակառուցվի «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» և «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյնմենթս» ընկերությունների համատեղ ներդրումների հաշվին։
Ինչպես ասվում է կառավարություն ներկայացված որոշման նախագծում՝ Դվին հյուրանոցային համալիրի գնորդ «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերությունը գրությամբ դիմել է վարչապետին՝ առաջարկելով կառավարության 2016 թվականի մայիսի 5-ի ընդունված որոշման մեջ հիշատակել նաև «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյնմենթս» ՍՊԸ-ին՝ որպես «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերության հետ «Դվին» հյուրանոցային համալիրի վերակառուցման ծրագրի համաներդրող։
Որոշման նախագծից պարզ է դառնում, որ «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյնմենթս» ընկերությունը որոշել է հյուրանոցի ներսում զբաղվել շահումով խաղերի կազմակերպմամբ՝ 40 միլիարդ դրամից ավելի ներդրումային ծրագիր իրականացնելու դեպքում։ Այս ներդրման չափը սահմանված է կառավարության որոշմամբ, և ընկերությունը կարող է շահումով խաղերի կազմակերպման լիցենզիան ստանալ, եթե կարողանա ապահովել այդչափ ներդրում։
Կառավարության` նախորդ տարի ընդունած որոշման մեջ համաներդրողի անունը բացակայում է, ինչը, ըստ «Սի Սի Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերության, կարող է հանդիսանալ լիցենզիա տրամադրելու մերժման հիմք։
Համաձայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյմենթս» ընկերությունը հիմնադրվել է 2016 թվականի օգոստոսի 26-ին։ Ընկերության սեփականատերը «Դվին» հյուրանոցային համալիր ՓԲԸ-ն է։
Կիպրոսում գրանցված «Սի-Սի-Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ» ընկերությունը (CCG Caucasian Communication Group Limited) «Դվին» հյուրանոցային համալիր ՓԲԸ-ի 100% բաժնետոմսերի սեփականատերն է:
Ինչպես արդեն գրել ենք՝ «Սի-Սի-Ջի Կովկասյան կոմունիկացիոն խումբ»-ը Կիպրոսում գրանցվել է 2008թ-ին: Ընկերության բաժնեմասը 2010 թվականից հավասարապես կիսում են օֆշորային երկու այլ ընկերություններ՝ Բելիզում գրանցված՝ BERFARQ INVESTMENTS LIMITED-ն ու Բրիտանական Վիրջինյան կղզիներում գրանցված՝ JADIS SERVICES INC.-ը:
Ղրիմում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս, գործարար Արտակ Թովմասյանը «Հետքի» հետ հարցազրույցում ասել է, որ BERFARQ INVESTMENTS LIMITED-ի բաժնետերը ինքն է, իսկ JADIS SERVICES INC.-ի բաժնեմասը ռուս երգիչ Իոսիֆ Կոբզոնինն է, որը, ըստ հյուպատոսի, առողջական խնդիրների պատճառով մտադիր է հրաժարվել իր բաժնեմասից:
Արտակ Թովմասյանը
Ստացվում է՝ հյուպատոսը նոր ընկերություն է հիմնադրել՝ խաղատուն կառուցելու համար, որին ևս ներգրավում է որպես ներդրում իրականացող ընկերություն։
Դեռևս 2016-ին ընդունված որոշմամբ՝ նախատեսվում է հյուրանոցային համալիրի ռեբրենդինգ և անվան վերանվանում «Դավիթ Բեկ» հյուրանոցի, որը հիշեցնում է ներդրում կատարող ընկերության անվանումը։
Նոր ներդրողի ներգրավման, շահումով խաղերի կազմակերպման թույլտվության տրամադրման որոշման նախագիծը ներկայացվել է որոշ պետական կառույցների։ Ֆինանսների նախարարությունից և պետական եկամուտների կոմիտեից դիտողություններ են եղել։
Ֆինանսների նախարարությունը նշել է՝ եթե առաջարկության նպատակը «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյմենթս» ՍՊԸ-ի կողմից հետագայում «խաղատների կազմակերպման» լիցենզիայի համար դիմելն է, ապա անհրաժեշտ կլինի հիմնավորել «Դավիթ Բեկ Էնթերթեյմենթս» ՍՊԸ-ի կողմից (այլ ոչ թե այլ կազմակերպության կողմից) 40 միլիարդ դրամ ներդրում կատարելու փաստը:
Պետական եկամուտների կոմիտեն էլ հայտնել է, որ այս փոփոխությունները կատարելու պարագայում քննարկման ենթակա հարց է հանդիսանալու համալիրի վերակառուցման համատեղ ներդրումային ծրագրի, ներդրողների և ներդրումների չափի համապատասխանությունը։

Консул строит казино
Правительство сегодня приняло решение о реконструкции ереванской гостиницы “Двин” за счет совместных инвестиций компаний “Си Си Джи Кавказская коммуникационная группа и “Давид Бек Энтертейнментс”.
Согласно представленному в правительство проекту решения, купившая гостиничный комплекс “Двин” компания “Си Си Джи Кавказская коммуникационная группа” обратилась к премьер-министру с письмом, в котором предложила упомянуть в решении от 5 мая 2016 г. ООО “Давид Бек Энтертейнментс” в качестве соинвестора программы реконструкции гостиничного комплекса “Двин”.
Из проекта решения следует, что компания “Давид Бек Энтертейнментс” решила в случае осуществления инвестиционной программы стоимостью более 40 млрд драмов заняться организацией в гостинице игр с выигрышем. Указанная сумма инвестиций установлена решением правительства, и компания может получить лицензию на организацию игр с выигрышем в том случае, если обеспечит данный объем инвестиций.
В прошлогоднем решении правительства название соинвестора отсутствовало, что по утверждению компании “Си Си Джи Кавказская коммуникационная группа” может послужить основанием для отказа в выдаче лицензии.
Согласно данным госреестра юридических лиц Армении, компания “Давид Бек Энтертейнментс” была основана 26 августа 2016 г. Собственником компании является ЗАО “Гостиничный комплекс “Двин”.
100% акций указанного ЗАО принадлежат зарегистрированной на Кипре компании “Си Си Джи Кавказская коммуникационная группа (CCG Caucasian Communication Group Limited).
Мы уже писали о том, что эта компания была зарегистрирована на Кипре в 2008 г. С 2010 г. ее акции поровну делят между собой две другие офшорные компании: зарегистрированная в Белизе компания “BERFARQ INVESTMENTS LIMITED” и зарегистрированна на Британских Виргинских островах “JADIS SERVICES INC”.
В интервью Hetq.am почетный консул РА в Крыму, предприниматель Артак Товмасян сообщил, что владельцем акций “BERFARQ INVESTMENTS LIMITED” является он, а часть акций “JADIS SERVICES INC” принадлежит известному российскому певцу Иосифу Кобзона, который, по словам консула, из-за проблем со здоровьем намерен отказаться от своей доли.
Артак Товмасян
Получается, что новую компанию консул основал с целью строительства казино.
Согласно принятому в 2016 г. решению, предусматривается провести ребрендинг гостиничного комплекса, переименовав его в “Давид Бек” – по аналогии с названием компании-инвестора.
Проект решения о привлечении нового инвестора и выдаче разрешения на организацию игр с выигрышем был передан в соответствующие государственные структуры. Министерство финансов и Комитет госдоходов представили свои замечания.
Минфин отметил, что если цель предложения состоит в том, чтобы ООО “Давид Бек Энтертейментс” в дальнейшем обратилось для получения лицензии на организацию игр с выигрышем, то потребуется обосновать факт осуществления данной, а не какой-либо другой организацией инвестиций на сумму 40 млрд драмов.
В свою очередь Комитет госдоходов сообщил, что в случае внесения этих изменений потребуется обсудить вопрос о соответствии совместной программы реконструкции комплекса, инвесторов и объемов инвестиций.