ՊԵԿ նախագահի որդիների հետ փոխկապակցված ընկերությունը արտոնություններ ստացավ
Կառավարության այսօրվա նիստում պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Վարդան Հարությունյանի որդիներին պատկանող «Գրին ֆարմեր» ընկերությունը ներմուծման մաքսատուրքից ազատման և ԱԱՀ հարկի վճարման ժամկետը 3 տարի հետաձգելու արտոնություն ստացավ։
Համաձայն իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների՝ ՊԵԿ նախագահի որդիներ՝ 21-ամյա Հենրիկ Հարությունյանը և 22-ամյա Ռուբեն Հարությունյանը կիսում են 17-ական % բաժնեմասեր, իսկ ընկերության 66 % բաժնեմասը պատկանում է Արման Աբրահամյանին։
Հենրիկ Հարությունյանը մոր՝ Զարինե Դանիելյանի հետ գրանցված է նույն հասեցում։ Իսկ Հարությունյանի մյուս որդին՝ Ռուբենը, թեև իրավաբանական անձանց ռեգիստրի տվյալներով՝ ընտանիքի մյուս անդամների հետ հաշվառված է նույն հասցեում, բայց ընտրողների ռեգիստրում նրա գրանցման վայր է նշված Ազատության պողոտայի հասցեներից մեկը, որտեղ, ինչպես արդեն հայտնել ենք, շինություն է ձեռք բերել Զարինե Դանիելյանը։
Այժմ անդրադառնանք ստացած արտոնություններին։ Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանի առաջարկով գործադիրը որոշեց ընկերությանը թույլատրել այս տարվա հուլիսի 21-ից մինչև մյուս տարվա հուլիսի 31-ը ներմուծել ապրանքներ՝ ԱԱՀ հարկի վճարման ժամկետը 3 տարի հետաձգելով։
Ըստ նախագծի՝ ընկերությունը Իտալիայից ներմուծելու է 11 անուն սարքավորում, որը նախատեսում է օգտագործել Արարատի մարզի Երասխ համայնքում կառուցվող ինտենսիվ այգիներում։
Որոշման նախագծով՝ ընկերությունը պատրաստվում է կատարել շուրջ 1,27 մլրդ դրամի ներդրում:
Գործադիրի մեկ այլ որոշմամբ՝ ներմուծվող 88 անուն տեխնոլոգիական սարքավորումները, դրանց բաղկացուցիչ ու համալրող մասերը կազատվեն ներմուծման մաքսատուրքից:
Ստացվում է՝ ՊԵԿ-ը իր նախագահի որդիներին պատկանող ընկերությանը ազատում է մաքսատուրքի վճարից և երեք տարով հետաձգում ԱԱՀ-ի արժեքի վճարը։
Ընկերությունը, բացի Երասխ համայնքում կառուցվող ինտենսիվ այգիներից, Հրազդան քաղաքում նաև կառուցում է լոլիկի ջերմոցային տնտեսություն։ Հունիսի 20-ին գյուղնախարար Իգնատի Առաքելյանը աշխատանքային այցով եղել է Կոտայքի մարզում, որտեղ մարզպետ Կարապետ Գուլոյանի և Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանի ուղեկցությամբ այցելել է ՊԵԿ նախագահի որդիներին պատկանող լոլիկի արտադրության ջերմոցային համալիր: Ինչպես տեղեկանում ենք այցելության մասին հրապարակված հաղորդագրությունից՝ «Գրին ֆարմեր» ՍՊԸ-ի տնօրեն Հայկ Հունանյանը հայտնել է, որ մինչ տարեվերջ նախատեսում են ավարտել ջերմոցային համալիրի շինարարությունը, որի համար ներդնելու են 5,5 մլրդ դրամ:
Ընդհանրապես, նախարարների, այլ բարձրաստիճան պաշտոնյանների համար ավանադույթ է դառնում այլ պաշտոնյաների զավակների բիզնեսներ այցելելը։ Մեկ ամիս առաջ էլ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, իսկ դրանից առաջ` նախագահ Սերժ Սարգսյանը, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը այցելել են ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի դստերը՝ Աստղիկ Ալեքսանյանին պատկանող «Ալեքս տեքստիլ» ընկերություն։

Компания сыновей председателя КГД получила льготы
Правительство на своем сегодняшнем заседании приняло решение освободить компанию “Грин фармер”, принадлежащую сыновьям председателя Комитета госдоходов Вардана Арутюняна, от таможенной пошлины на импорт и отсрочить на три года выплату НДС.
Согласно реестру юридических лиц, сыновьям председателя КГД – 21-летний Генрик Арутюнян и 22-летний Рубен Арутюнян – принадлежит по 17% акций компании, а владельцем 66% является Арман Абрамян.
Генрик Артуюнян вместе с матерью Зарине Даниелян зарегистрирован по одному и тому же адресу. Другой сын Арутюняна, Рубен, хоть и зарегистрирован по тому же адресу, что и остальные члены семьи, однако в реестре избирателей адресом его регистрации указан проспект Азатутян, где Зарине Даниелян приобрела особняк.
А теперь о льготах, предоставленных компании “Грин фармер”. По предложению министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна правительство решило отсрочить на три года срок уплаты НДС на товары, которые компания намерена импортировать в период с 21 июля с.г. по 31 июля будущего года.
Согласно проекту решения, компания импортирует из Италии 11 наименований обородования, предусмотренного для закладки интенсивных садов в общине Ерасх Араратской области.
Компания собирается осуществить инвестиции в размере около 1,27 млрд драмов.
Другим решением правительства импортируемое компанией технологическое оборудование будет освобождено от таможенной пошлины на импорт.
Получается, что КГД решил освободить компанию сыновей своего председателя от уплаты таможенной пошлины и отсрочить на три года уплату НДС.
Помимо закладки интенсивных садов в Ерасхе компания строит теплицу для выращивания помидоров в городе Раздане. 20 июня министр сельского хозяйства Игнатий Аракелян побывал с рабочим визитом в Котайкской области, где вместе с губернатором Карапетом Гулояном и мэром Раздана Арамом Даниеляном посетил тепличный комплекс по производству помидоров, принадлежащий сыновьям председателя КГД. Согласно сообщению в прессе, директор ООО “Грин фармер” Айк Унанян отметил, что до конца года предусмотрено завершить строительство тепличного хозяйства, в которое будет вложено 5,5 млрд драмов.
Отметим, что посещение министрами и высокопоставленными чиновниками компаний, принадлежащих детям других должностных лиц, становится традицией. Месяц назад премьер-министр Карен Карапетян, а до этого президент Серж Саргсян в сопровождении министра экономического развития и инвестиций Сурена Караяна побывали в компании “Алекс текстиль”, принадлежащей дочери депутата парламента Самвела Алексаняна Астхик Алексанян.