«Մեր ոսկին մեր պատմությունն է». արդվեցիները հանքատերերի առաջ փակեցին ճանապարհը
Լոռու մարզի Արդվի գյուղի բնակիչներն ավելի քան մեկուկես ժամ է` փակել են իրենց գյուղ տանող ճանապարհը՝ ոսկու հանքի երկրաբանական ուսումնասիրություն իրականացնող ընկերության ներկայացուցիչների առաջ։
Այսօր Արդվիի համայնքապետարանում նախատեսված էին հանրային լսումներ, սակայն գյուղացիները որոշեցին հենց ճանապարհից հետ դարձնել հանքի համար երկրաբանական ուսումնասիրություններ անցկացնող «Միռամ» ՍՊԸ-ի ներկայացուցիչներին։
«Մեր ոսկին մեր պատմությունն է», «Հեռու Արդվուց», «Արդվին հայոց սրբավայր է» և այլ կարգախոսներով ցուցապաստառներ են պարզել արդվեցի երեխաները։
Գյուղապետարանի հաշվապահ Անդրանիկ Կիրակոսյանն ասում է, որ գյուղը 566 հա արոտավայր ունի, որից 140-ն ուզում են ոսկու ուսումնասիրության համար վերցնել, և իրենց բան չի մնա. «Մենք պատմություն ունենք, գերեզմաններ ունենք, ջրի աղբյուրներ ունենք էնտեղ։ Մենք իրենց տալու բան չունենք»,- ասաց ճանապարհը փակող գյուղացիներից մեկը։
Հանրային քննարկումները նախատեսված էին ժամը 12։00-ին, սակայն առայժմ ընկերության ներկայացուցիչները չեն ժամանել Արդվի։ Փոխարենը գյուղացիներին աջակցելու են եկել բնապահպաններն ու «ԵԼՔ» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Գեորգիսյանը։
Հանրային լսման ժամանած բնապահպանության նախարարության ներկայացուցիչները մեքենայից դուրս չեն գալիս՝ լսելու ճանապարհը փակած գյուղացիների բողոքները։
Նրանք ասում են, որ պատրաստ են քննարկել բոլոր խնդիրները՝ հանրային քննարկման համար նախատեսված վայրում, այն է՝ գյուղապետարանը։
Ոստիկանության Թումանյանի բաժնի ծառայության գծով պետի տեղակալ Հրանտ Վարդանյանը փորձում էր հավաքվածներին համոզել, որ ճանապարհ փակելը ձև չէ, սակայն գյուղացիները պատասխանեցին, որ ճանապարհը փակ է միայն «Միռամ» ընկերության ներկայացուցիչների համար, մնացած բոլոր մեքենաները ելումուտ են անում գյուղ։
Հիշեցնենք, որ Լոռու մարզի Շեկաղբյուրի ոսկի-բազմամետաղային հանքերևակման տարածքում 2017-2020թթ. նախատեսվում է իրականացնել օգտակար հանածոների երկրաբանական ուսումնասիրության աշխատանքներ: «Միռամ» ՍՊԸ-ն բնապահպանության նախարարություն է ներկայացրել երկրաբանահետախուզական աշխատանքների շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության նախնական գնահատման հայտը:

“Наше золото – наша история”: в Ардви перекрыли дорогу представителям золотоискательной компании
Жители села Ардви в Лорийской области на полтора часа перекрыли дорогу представителям компании, проводящей геологическое изучение золоторудного месторождения.
Сегодня в администрации села были предусмотрены общественные слушания, однако местные жители решили отправить обратно представителей ООО “Мирам” прямо с дороги.
“Наше золото – наша история”, “Руки прочь от Ардви!”, “Ардви – священное для армян место” – с такими плакатами пришли поддержать взрослых дети.
Бухгалтер сельской администрации Андраник Карапетян отметил, что в селе есть пастбище площадью 566 га, 140 из которых хотят забрать с целью поисков золота, но тогда им ничего не останется. “У нас есть история, там наши могилы, источники воды. Нам нечего им дать”,- сказал один из перекрывших дорогу местных жителей.
Общественные слушания по вопросу месторождения были назначены на 12.00, но представители компании пока не прибыли в село. Зато поддержать ардвийцев пришли экологи и депутат парламентской фракции “Выход” Геворк Горгисян.
Приехавшие на общественные слушания представители министерства окружающей среды не выходили из машины, чтобы выслушать жалобы местных жителей.
Они утверждают, что готовы обсудить все проблемы в предусмотренном для этого месте – в администрации села.
Заместитель начальника Туманянского отделения полиции Грант Варданян пытался убедить собравшихся не перекрывать дорогу, однако люди заявили, что дорога заблокирована только для представителей компании “Мирам”, все остальные машины спокойно въезжают в село.
Напомним, что на территории Шекахбюрского золото-полиметаллического месторождения предусмотрено осуществить в 2017-2020 гг. геологическое изучение полезных ископаемых. ООО “Мирам” представило в министерство окружающей среды заявку на предварительную оценку воздействия на окружающую среду геолого-разведочных работ.