«Գերակա շահ հռչակված տարածքում հյուրանոցային համալիր կառուցվելու է»
50 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագիրը մեկնարկեց 2009 թ. վերջին` «Տաթեւեր» ճոպանուղու կառուցմամբ: Ծրագիրը կազմված է մի շարք բաղադրիչներից` Տաթեւի վանական համալիրի պահպանում, վանական եւ գիտական ավանդույթների վերականգնում, զբոսաշրջային ապրանքի մշակում Որոտան գետի կիրճում ու հարեւան համայնքներում:
Ճոպանուղու կառուցման նպատակով Տաթեւ եւ Հալիձոր համայնքներին պատկանող հողատարածքների մի մասը կառավարության 2009 թ. հունիսի 26-ի թիվ 848 Ն որոշմամբ հռչակվեց գերակա շահ: 2010 թ. հոկտեմբերի 16-ին 6 հա-ի վրա կառուցված ճոպանուղու 2 կայանները հանձնվեցին շահագործման, իսկ ահա գերակա շահ հռչակված 11 հա-ի հետ կապված` շինարարական աշխատանքներ իրականացնող կազմակերպության համար անսպասելի խնդիրներ ծագեցին:
Նշված տարածքում նախատեսվում էր կառուցել հյուրանոցային համալիր, բիզնես կենտրոն, ձիարշավարան, քոթեջներ, թենիսի կորտեր, փակ լողավազան, մարզասրահ, ռեստորան եւ այլն:
Հողերի ձեռք բերման եւ շինարարական աշխատանքների իրականացման գործով զբաղվող «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ի գործողությունների դեմ բողոքող 12 հալիձորցիներ դիմեցին դատարան: Նրանք հրաժարվում էին գերակա շահ հռչակված իրենց սեփականությունը հանդիսացող հողերը վաճառել «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ին մեկ քմ-ի համար առաջարկած, ըստ իրենց պնդմամբ, կադաստրային արժեքից շատ ցածր գնով:
Այս խնդրի հետ կապված` 2010 թ. նոյեմբերին պարզաբանումներ տվեցին «Ազգային մրցունակության հիմնադրամի» այժմ արդեն նախկին ղեկավար Բեկոր Փափազյանն ու Տաթեւի ճոպանուղու եւ հյուրանոցային համալիրի շինարարական ծրագրի նույնպես նախկին ղեկավար, Ազգային մրցունակության հիմնադրամի խորհրդի անդամ Արտաշես Ղազախեցյանը:
Մեկ տարի առաջ պարոն Ղազախեցյանը պնդում էր, որ ամեն ինչ արվել է ճիշտ: Իրենց հողակտորները կազմակերպությանը վաճառած 40 հալիձորցիներն ամեն դեպքում գոհ են եղել գործարքից, իսկ դժգոհող կողմը պարզապես ցանկացել է օգտվել առիթից:
Քանի որ այդ մարդկանց հողակտորները գտնվում են արդեն իսկ վաճառված հողակտորների արանքում, նրանք էլ հասկանալով` «...որ իրենք գտնվում են ճիշտ մեջտեղում, եւ առանց իրենց համաձայնության` ցանկացած ծրագիր կձախողվի, որոշել են, որ իրենք գտնվում են բարվոք վիճակում, դրա համար էլ փորձում են մինչեւ վերջ պնդել իրենց ասածը»,- մեկ տարի առաջ ահա այսպիսի կարծիք հայտնեց Արտաշես Ղազախեցյանը:
Վերջինիս պնդմամբ` իրենք աշխատանքներ իրականացրել են միայն գնված տարածքներում, որոնց համար վճարել են սեփականատեր գյուղացիներին:
Մեկ տարի առաջ ներկայացվեց նաեւ ահա այս մակետը, որտեղ հստակ գծանշված են կառուցապատվող տարածքում նախատեսված օբյեկտները: Մեկ տարի առաջ Ա. Ղազախեցյանը պարզապես համոզված էր, որ շատ շուտով կլուծվեն գործարքից դժգոհ հալիձորցիների խնդիրները, եւ կսկսվեն համալիրի շինարարական աշխատանքները:
Ծրագրի մեկնարկից 2 տարի անց Հալիձոր գյուղ տանող ճանապարհի հարեւանությամբ գտնվող այդ տարածքում դեռ ոչ մի աշխատանք չի կատարվել: Ավելին, այս տարվա հոկտեմբերին լինելով նշված վայրում` արձանագրեցինք, որ տարածքից բացակայում է նախկինում այստեղ գտնվող «Ռենկո» կազմակերպությանը պատկանող շինարարական տեխնիկան:
Նոյեմբերի 1-ին «Հետքը» հարցում ուղարկեց «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ին, որի ղեկավարը նույնպես փոխվել է: Պարզվեց, որ նորանշանակ տնօրենը Տիգրան Ղազարյանն է` «Տաթեւեր» ճոպանուղու կառավարիչը:
Վերջինիս խնդրել էինք պատասխանել հետեւյալ հարցերին` ինչու՞ արդեն երկրորդ տարին է` հյուրանոցային համալիրի կառուցման համար ձեռք բերված 11 հա տարածքում շինարարություն չի ընթանում, ի՞նչ է կառուցվելու նշված տարածքում` բացի հյուրանոցից, կա՞ն, արդյոք, նախագծային փոփոխություններ, եթե այո, ապա խնդրում ենք նշել ինչպիսի, որքա՞ն գումար է ներդրվելու շինարարությունն իրականացնելու համար եւ ի՞նչ աղբյուրներից:
Դատական վեճի կողմ հանդիսացող գյուղացիներն այդպես էլ չեն վերցրել նրանց համար կազմակերպության բացած հաշվեհամարներին փոխանցած գումարները, որը գործարքի կայացման երաշխիք կլիներ: Ի՞նչ է պատրաստվում այս առումով անել «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ն` շարունակելու է սպասե՞լ, թե՞ ամեն դեպքում կսկսի շինարարական աշխատանքները եւ այլն:
Պատասխան նամակում «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ի տնօրինությունը նշել էր հետեւյալը. ««ՏաԹեւեր» ճոպանուղու «Հալիձոր» կայանի հարակից տարածքում կառուցվելիք հյուրանոցի պահանջարկը ուսումնասիրման փուլում է, այն է` տարածքում իրականացվում է շուկայի ուսումնասիրություն, ուսումնասիրվում է կառուցվելիք հյուրանոցի տեսակի եւ տրամադրվելիք ծառայությունների պահանջարկը: Իրականացվող ուսումնասիրությունների արդյունքում կամբողջացվի առաջարկվելիք հյուրանոցային ծառայությունների ձեւաչափը, որից հետո միայն, ըստ անհրաժեշտության, կսկսվեն հյուրանոցի շինարարական աշխատանքները: Այս փուլում դեռեւս հայտնի չեն շինարարության ծավալները, այդ թվում նաեւ ներդրումների չափը»:
Պատասխան նամակում նշված էր նաեւ 12 հալիձորցիների դեպոզիտային հաշվեհամարին փոխանցված գումարների չափը, ինչպես նաեւ հավաստիացումն այն մասին, որ ճոպանուղին շահագործող «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ն եղել եւ մնում է օրինակելի հարկատու:
ՀՀ Կառավարության 2009 թ. հունիսի 26-ի թիվ 848-Ն որոշման հավելվածի «ՏԱԹԵՎ» Զբոսաշրջային կենտրոնի զարգացման ծրագրի հայեցակարգային նպատակներն ու գերակա խնդիրների իրականացման միջոցառումները բաժինն ուսումնասիրելիս հանդիպեցինք հետեւյալ երկու դրույթներին, այն է`
4) առաջարկել «Տաթեւ» զբոսաշրջային կենտրոնում ներառված տեղական ինքնակառավարման մարմիններին հողահատկացումներն իրականացնել «Տաթեւ» զբոսաշրջային կենտրոնի զարգացման ծրագրի եւ քաղաքաշինական փաստաթղթերը հաստատվելուց հետո,
5) ընտրված վայրերում, «Տաթեւ» զբոսաշրջային կենտրոնի զարգացման ծրագրին, քաղաքաշինական փաստաթղթերին եւ սահմանված չափանիշներին ու պայմաններին համապատասխան կառուցապատումների նպատակով իրականացնել հողահատկացումներ մասնավոր ներդրողներին` հողի նկատմամբ իրավունքների ձեւակերպմամբ, «մեկ պատուհանի» սկզբունքով:
Սրանից հետեւում է, որ «Ազգային մրցունակության հիմնադրամը» հստակ պատկերացում է ունեցել, թե որքան տարածք պիտի ինքը ձեռք բերի, որպեսզի իրականացնի իր քաղաքաշինական ծրագրերը, հաշվարկել է նաեւ, թե որքան է արժենալու այն ամբողջ համալիրը, որ պատրաստվում են կառուցել 11 հա-ի վրա: Եվ միայն դրանից հետո է սկսել գյուղացիներից տարածքներ գնել: Այսինքն, եթե ամեն ինչ արվել է օրենքի սահմաններում, ապա նախ ներկայացվել է հստակ ծրագիր` իրականացման սկիզբ-ավարտով:
Քանի որ «Հետքի» 8 հարցից 5-ին տրվել էր մեկ ամփոփ պատասխան, որոշեցինք մի քանի պարզաբանումներ ստանալ` հեռաձայնելով «Ինստեյտ մենեջմենթ ընդ ադմինիսթրեյշն քամփնի» ՓԲԸ-ի տնօրենին: Տիգրան Ղազարյանի փոխանցմամբ` իրենք ժամկետները չեն խախտել, ծրագիրը եռամյա է, եւ 2012 թ. անպայման կսկսեն հյուրանոցային համալիրի շինարարությունը:
Իսկ այն, որ «Ռենկոն» տարածքից հեռացրել է շինտեխնիկան, կապված է միայն եղանակային փոփոխությունների եւ այլ վայրում նրանց կողմից շինաշխատանքներ իրականացնելու հետ:
«Մենք հետեւում ենք մեր ծրագրերի ժամանակացույցին եւ այն իրագործում ենք հերթականությամբ: Նախ` ճոպանուղին էր, այս տարի շահագործման հանձնեցինք սպասասրահը, հաջորդ տարի կկառուցենք հյուրանոցային համալիրը»,- հավաստիացրեց Տիգրան Ղազարյանը:

“На территориях, провозглашенных превалирующим интересом, гостиничный комплекс обязательно будет построен”
уверяет руководитель ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни”
Программа “Возрождение Татева” стоимостью 50 млн долларов стартовала в конце 2009 г. со строительства канатной дороги “ТаТевер”. Программа состоит из нескольких частей: сохранение Татевского монастырского комплекса, восстановление монастырских и научных традиций, разработка в ущелье реки Воротан и соседних общинах туристического бренда.
С целью строительства канатной дороги 26 июня 2009 г. правительство приняло решение провозгласить часть территорий общин Татев и Алидзор превалирующим интересом. В 2010 г. на 6 га были построены и сданы в эксплуатацию 2 станции канатной дороги. А вот в связи со строительными работами на остальных 11 гектарах у компании неожиданно возникли проблемы. На этой территории предусматривалось построить гостиничный комплекс, бизнес-центр, ипподором, коттеджи, теннисные корты, закрытый бассейн, спортзал, ресторан и т.д.
Недовольные сделкой ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни” 12 алидзорцев обратились в суд. Они отказались продавать компании являющиеся их собственностью и провозглашенные превалирующим интересом земли по цене, предложенной кадастром, которая, по их словам, намного ниже рыночной.
В ноябре 2010 г. уже бывший глава Фонда национальной конкуренции Бекор Папазян и бывший руководитель строительной программы, член совета ФНК Арташес Казахецян представили разъяснения по этой проблеме.
Год назад г-н Казахецян утверждал, что недовольные алидзорцы, в отличие от 40 других своих земляков, просто решили воспользоваться удобным моментом. Тогда же был представлен этот макет, на котором четко обозначены объекты, которые должны быть построены на застраиваемой территории. Год назад А.Казахецян был убежден, что проблемы недовольных сделкой алидзорцев очень быстро получат свое решение, и строительные работы будут продолжены.
Однако даже спустя 2 года после начала реализации программы строительство на территории возле дороги, ведущей в село Алидзор, не началось.
1 ноября “Hetq” направил письмо в ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни”, руководителем которой к тому времени стал управляющий канатной дорогой “ТаТевер” Тигран Казарян. Мы попросили его ответить на следующие вопросы: почему уже второй год не начинается строительство гостиничного комплекса на 11 гектарах? что предусматривается построить на этом участке помимо гостиницы? какая сумма должна быть инвестирована в строительство и из каких источников? Обратившиеся в суд крестьяне так и не забрали деньги, перечисленные на расчетный счет органзиации, что могло стать гарантией заключения сделки. Какие шаги в этой ситуации собирается предпринять ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни” – ждать или все же начать строительные работы?
Вот что сообщило в своем ответе ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни”: “Строительство гостиницы на территории, сопредельной со станцией “Алидзор” канатной дороги “ТаТевер”. находится на стадии изучения, в частности, на указанной территории проводится изучение рынка, спроса на тип гостиницы и предоставляемые услуги. По результатам проводимых изучений будет разработан формат гостиничных услуг, после чего, по мере необходимости, начнутся работы по строительству гостиницы. На данном этапе объемы строительства, в том числе размер инвестиций, пока не установлены”.
В ответном письме был указан и размер суммы, перечисленной на депозитный счет 12 алидзорцев, а также содержалось заверение в том, что эксплуатирующее канатную дорогу ЗАО “Инстейт менеджмент энд админстрейшн кампни” было и остается образцовым налогоплательщиком.
При изучении раздела о мероприятиях по осуществлению концептуальных целей и превалирующих задач программы развития туристического центра “ТАТЕВ”, содержащегося в приложении к решению правительства от 26 июня 2009 г., мы обратили внимание на следующие два положения:
”4) предложить вовлеченным в туристический центр ”Татев” органам местного самоуправления осуществить выделение земельных участков после утверждения программы развития туристического центра ”Татев” и градостроительных документов;
в соответствии с программой развития туристического центра ”Татев”, а также градостроительными документами, установленными стандартами и условиями в предусмотренном месте выделить частным инвесторам с целью застройки земельные участки с оформлением прав на землю по принципу ”одного окна”.
Из этого следует, что Фонд национальной конкурентоспособности имел четкое представление о том, какую территорию ему следует приобрести для осуществления своих градостроительных планов, а также рассчитал стоимость всего комплекса, который должен быть построен на 11 га, и только после этого начал покупать у крестьян земельные участки. То есть если все это было сделано в рамках закона, то сперва была представлена четкая программа с указанием сроков начала и завершения программы.
Поскольку из выдвинутых ”Hetq”-ом 8 вопросов лишь на 5 были даны ответы, то мы решили получить у директора ЗАО дополнительные разъяснения. По словам Тиграна Казаряна, сроки они не нарушили, программа 3-летняя, и в 2012 г. строительство гостиничного комплекса обязательно начнется.
”Мы следим за графиком реализации наших программ. Сперва была построена канатная дорога, в этом году мы сдали в эксплуатацию зал ожидания, а в будущем году начнется строительством гостиничного комплекса”,- заверил Тигран Казарян.