Խոսրովի արգելոցում երեք օր առաջ բռնկված հրդեհը շարունակվում է (տեսանյութ)
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցում հրդեհը շարունակվում է: Արտակարգ իրավիճակների նախարարության` տեղում ծառայություն իրականացնող աշխատանքային խմբի նախնական տվյալներով՝ արգելոցում այրվել է 400 հա տարածք: Օրվա ընթացքում արդեն վեց թռիչք է կատարել նաեւ երեկ Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան ժամանած ԱԻՆ-ի «Ավիացիոն-փրկարարական ընկերության» «Իլ-76ՏԴ» հրշեջ ինքնաթիռը:
Մարում իրականացնող հրշեջ ինքնաթիռը միանգամից բաց է թողնում 40 տոննա ջուր, որը լիցքավորում է «Էրեբունի» օդանավակայանում: Տեղում իրավիճակը հսկող արտակարգ իրավիճակների և բնապահպանության նախարարները հավաստիացնում են, որ «Իլ-76ՏԴ» հրշեջ ինքնաթիռը հրդեհաշիջող թռիչքներ կկատարի` մինչև մարի կրակը, որից հետո տեղում ծառայություն կիրականացնեն փրկարարները, զինծառայողները, բնապահպանության նախարարության աշխատակիցները՝ ջրատար ուսապարկերով վերջնականապես մարելով կրակը:
Մեր այցելության ժամանակ հրդեհվում էին «Խոսրով» տեղամասի «Բելի Դոմ» կոչվող տարածքին կից անտառները։ Աշխատանքային խումբը հույս ուներ, որ հրշեջ ինքնաթիռը հրդեհաշիջման գործը իրականացնելուց բացի, կրակի մարմանը կաջակցի նաև անձրևը։
«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի պահպանության գծով փոխտնօրեն Արայիկ Պետրոսյանն ասում է՝ տանն էր, երբ արգելոցից զանգահարեցին և ասացին, որ անտառում կրակ է բռնկվել։ Զանգահարել է արտակարգ իրավիճակների նախարարության հրշեջ ծառայության 911 հեռախոսահամարին և մինչ փրկարարների ժամանելը արգելոցի աշխատակիցների հետ փորձել է մարել կրակը, սակայն տեսնելով, որ իրենց մեքենաները մնացել են կրակի մեջ, սպասել են փրկարարների և տեխնիկայի ժամանելուն։

Пожар в Хосровском заповеднике продолжается третий день (видео)
Пожар в государственном заповеднике “Хосровский лес” пока не удается потушить. По предварительным данным работающей на месте рабочей группы МЧС, сгорело 400 га. Прибывший из России в Армению пожарный самолет “ИЛ-76ТД” Авиационно-спасательной компании МЧС в течение дня совершил шесть вылетов. Самолет сбрасывает сразу 40 тонн воды, которую набирает в аэропорту “Эребуни”.
Находящиеся на месте министры чрезвычайных ситуаций и окружающей среды заверили, что пожарный самолет будет совершать вылеты до тех пор, пока огонь не будет потушен. После этого к работе приступят спасатели, военнослужащие, сотрудники министерства окружающей среды, которые с помощью ранцевых огнетушителей окончательно потушат огонь.
В момент нашего посещения горел лес рядом с территорией “Белый дом” на участке “Хосров”. Рабочая группа надеется, что помимо пожарного самолета потушить пламя поможет дождь.
Заместитель директора по линии охраны госзаповедника Араик Петросян был дома, когда ему позвонили и сообщили, что в лесу вспыхнул пожар. Он сразу же набрал “911” и до прихода спасателей пытался потушить пламя вместе с сотрудниками заповедника. Но видя, что бороться с огнем им не удается, дождался прибытия спасателей и техники.