ՍԱՊԾ-ն մանրէաբանական խախտումներ է հայտնաբերել միայն «Նոյ» ջրում, բայց այդ մասին չի բարձրաձայնել
Մոտ մեկ ամիս առաջ «Հետք»-ը հոդված էր հրապարակել, որտեղ ներկայացված էին մանկական ջրերի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները։ Ըստ դրանց՝ 6 նմուշներից միայն 2-ն էին համապատասխանել սահմանված նորմերին և ՄՄ ՏԿ 021/2011 տեխնիկական կանոնակարգի պահանջներին։
Բացի այդ, նմուշներից 2-ում՝ «Մաքուր ջուր» և «Գառնի» ապրանքատեսակի ջրերում ՄԱՖԱՄ անթույլատրելի քանակ էր հայտնաբերվել, իսկ «Գառնի»-ում ՝ առողջության համար վտանգավոր պսևդոմոնաս աէրոգինոզա մանրէ։
Հրապարակումից հետո Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը, որպես ոլորտը վերահսկող և պատասխանատու կառույց «Հետք»-ին հայտնել էր, որ կատարում է ուսումնասիրություն ՝ հրապարակված տեղեկատվությունն ուսումնասիրելու ուղղությամբ, այնինչ հրապարակման հիմնական փաստական ապացույցը, այն է՝ լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը կցված էր հոդվածին։
Հունիսի 29-ի՝ Կառավարության ուղարկած «Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան, թե ինչու պետական համապատասխանության գնահատման գործունեություն իրականացնելու լիազորություն ունեցող լաբորատորիայի տված փորձաքննության հիման վրա ժամանակավորապես չի կասեցվում բնակչության առողջության համար վտանգավոր տարրեր պարունակող 2 ջրերի վաճառքը և ինչու այդ մասին չի կատարվում հանրային իրազեկում, ՍԱՊԾ-ից պատասխանել էին, որ «տնտեսվարող սուբյեկտի կամ արտադրանքի նկատմամբ սահմանափակումները կիրառվում են», երբ ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերի պահանջների խախտումներ են հայտնաբերվում:
Իսկ մինչ ՍԱՊԾ-ն շարունակում էր ուսումնասիրություններ կատարել՝ որոշելու՝ ինչ անել, այդ բոլոր ջրերը շարունակում էին մնալ իրացման կետերում։ Այնինչ լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, ըստ «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքի 19-րդ հոդվածի կարող էր հիմք հանդիսանալ, որպեսզի պաշտոնատար անձն ընդուներ ապրանքի իրացումը կասեցնելու մասին կարգադրագրեր, որոնք գործում են մինչև հայտնաբերված խախտման վերացումը կամ ստուգման ակտի ընդունումը:
Խախտում միայն «Նոյ» մանկական ջրում, որը «Հետք»-ն անվտանգ էր համարել
2017թ. հուլիսի 31-ի գրությամբ ՍԱՊԾ-ն «Հետք»-ին գրություն էր ուղարկել, որտեղ նշված էր, որ «լաբորատոր փորձաքննության արդյունքում անհամապատասխանություն է հայտնաբերվել միայն «ՌՌՌ հանքային ջրերի գործարան»-ի արտադրած «Նոյ» մանկական (0,5լ) ջրում»:
Այս ջուրը լաբորատոր փորձաքննության ընթացքում «Հետք»-ը համարել էր համապատասխան սահմանված պահանջներին և պիտանի օգտագործման համար:
Բացի այդ, ըստ ՍԱՊԾ-ի կատարած վերահսկողության, «Արարատ գրուպ» ՍՊԸ-ի և «Մեդիկալ հորիզոն» դեղագործական ընկերության կողմից արտադրվող մանկական շշալցված ջրերը «գրանցված չեն Եվրասիական տնտեսական միության պետական գրանցման վկայականների միասնական ռեեստրում» (ինչի մասին գրել էինք նաև մենք)։
Սրա կապակցությամբ՝ այս ընկերությունների ղեկավարներին տրվել են «արտադրանքի իրացումը կասեցնելու մասին կարգադրեր» և հանձնարարականներ՝ սահմանված ժամկետում անհամապատասխանությունները վերացնելու վերաբերյալ։
«ՌՌՌ հանքային ջրեր» գործարանից մեզ հայտնեցին, որ իրենք նունիսկ տեղյակ չեն ՍԱՊԾ կողմից իրենց ընկերության արտադրության մեջ հայտնաբերված խախտումների մասին և առաջին անգամ մեզանից են լսում: Փոխարենն ուղարկեցին ՍԱՊԾ ՝ «ՀԱԲԼԾԿ» լաբորատորիայում կատարված նույն տեխնոլոգիայով արտադրվող «Նոյ» աղբյուրի խմելու ջրի լաբորատոր փորձաքննության արդյունքները, որտեղ խախտում չի հայտնաբերվել:
Այս փորձաքննությունն իրականացվել է օգոստոսի 4-ին՝ առողջապահության նախարարի 2002թ. N 876 հրամանի, ինչպես նաև՝ 2014թ հոկտեմբերի 30-ի N1240 Կառավարության որոշման նորմատիվ փաստաթղթի պահանջներով (ինչպես և մանկական ջրինը):
Հենց օգոստոսի սկզբին մենք ՍԱՊԾ-ին խնդրեցինք պարզաբանել՝ կոնկրետ ինչ խախտումներ են եղել «Նոյ» մանկական (0,5 լ) ջրում, և որ լաբորատորիայում է կատարվել ջրի փորձաքննությունը։ Սննդամթերքի անվտանգության և որակի վերահսկողության տեսչության արտադրության վերհսկողության բաժնի պետ Առուշան Ալթունյանը «Հետք»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ խախտումները վերաբերել են «անվտանգության ցուցանիշներին»։
«Անվտանգության ցուցանիշներով խախտում էր. մանրէնէրի բարձր քանակ կար,- հայտնեց Ա.Ալթունյանը։- Ներկա պահին (օգոստոսի սկիզբ, հեղ.) վերահսկողությունը դեռ շարունակվում է, դեռ չի ավարտվել, ամփոփելուց հետո արդեն պարզ կլինի, նախնական բան չեմ կարող ասել»,-ասաց նա։
Այն հարցին,թե մանրէներ հայտնաբերելուց հետո այդ մասին եղել է արդյոք հանրային իրազեկում Ա. Ալթունյանը պատասխանեց, որ դա կլինի միայն ամփոփելուց հետո, երբ «ամեն ինչ հստակ լինի»։
«Հետք»։ - Իսկ մանրէների առկայությունը հստակ չէ՞։
Ա.Ա։ - Դա հստակ է, որովհետև դա հսկիչ գնումով էր իրականացվել, խանութներից։ Դիտարկման շրջանակներում ակունքից կվերցվի արդեն, որ հասկանանք՝ դա (խախտումը, հեղ.) որտեղից է գալիս։
Մենք խնդրեցինք տրամադրել մանկական ջրերի իրենց կատարած լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը։
Այն ստացանք երեկ. (ՍԱՊԾ իրականացրած լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը տես՝ այստեղ):
ՍԱՊԾ-ն ուղարկել էր միայն «Նոյ» մանկական ջրի՝ հուլիսի 18-ին կատարված լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, որտեղ նշված էր, որ այն «մանրէների ընդհանուր քանակը 22oC ջերմաստիճանում» ցուցանիշով չի համապատասխանում սահմանված նորմերին. 100-ից ավելի է։
Թե կոնկրետ որքան է, նշված չէ։ («Հետք»-ի հրապարակման մեջ այդ ցուցանիշը՝ < 1 էր):
Մարէների ընդհանուր քանակ-մանրէաբանական ցուցանիշ է, որով որոշվում է ջրի՝ համաճարակային առումով անվտանգությունը։ՄԸՔ- 1 մլ-ում մեզոֆիլ աէրոբ և ֆակուլտատիվ անաէրոբ (ՄԱՖԱՄ) միկրոօրգանիզմերի ընդհանուր պարունակության քանակական ցուցանիշն է։Մանկական ջրի լաբորատոր փորձաքննությունն իրականացվել էր ՍԱՊԾ «ՀԱԲԼԾԿ» լաբորատորիայում՝ համաձայն 2014թ հոկտեմբերի 30-ի N1240 Կաավարության որոշման («Շշալցված խմելու ջրին ներկայացվող պահանջները հաստատելու մասին»), որը, առավելապես վերաբերում է մանկական սննդի պատրաստման համար նախատեսված շշալցված ջրերին և մանկական ջրի համար անհրաժեշտ բոլոր ցուցանիշները չէ, որ ներառված են այդ որոշման պահանջների մեջ:
Համեմատության համար՝ ներկայացնում ենք «Հետք»-ի հրապարակած լաբորատոր փորձաքննության արձանագրությունը, որի վրա կարմիրով նշված են այն ցուցանիշները, որոնք ՍԱՊԾ-ն չի ստուգել:
«ՌՌՌ հանքային ջրերի գործարան» ՓԲԸ-ում իրականացված պետական վերահսկողության ժամանակ «Նոյ» մանկական ջրի խմբաքանակ, ըստ ՍԱՊԾ-ի, չի հայտնաբերվել։ Փորձաքննության արձանագրության մեջ նշված է, որ փորձարկվել է 1 նմուշ ( մեկ շի՞ շ, 0,5 լ), հստակ ծավալ նշված չէ։
Բացի այդ, ՍԱՊԾ ունեցած տեղեկության համաձայն, «ՌՌՌ հանքային ջրերի գործարան» ՓԲԸ-ի պատասխանատուները հայտնել են, որ ներկայումս «Նոյ» մանկական ջրերի արտադրությունն իրենց կողմից չի իրականացվում։
Իսկ ո՞ր խմբաքանակում է եղել խախտումը, ինչու՞ այդ մասին սպառողներին և արտադրողին տեղյակ չի պահվել և ինչու՞ է մանկական առողջության համար վտանգ ներկայացնող ապրանքը մնացել վաճառքում ․․․

ГСБПП выявила нарушения только в бутилизированной воде “Ной”, но не сообщила об этом
Около месяца назад Hetq.am опубликовал статью, в которой были представлены результаты лабораторной экспертизы нескольких образцов детской бутилизированной воды. Согласно этим результатам, из шести образцов только два соответствовали установленным нормам и требованиям технического регламента.
Кроме того, в образцах детской воды производства компаний “Макур джур” и “Гарни” было обнаружено недопустимое содержание МАФАМ, а в “Гарни” – опасная для здоровья Синегнойная палочка (Pseudomonas aeruginosa).
После появления публикации Госслужба безопасности пищевых продуктов сообщила Hetq.am, что проводит изучение полученной информации, хотя в качестве фактического доказательства к статье был приложен протокол лабораторного исследования.
В ответ на направленный в правительство 29 июня запрос, которым мы просили объяснить, почему продажа двух образцов воды, содержащих опасные для здоровья населения элементы, временно не прекращена и почему общественность не оповещается об этом. В ответе ГСБПП говорилось, что “ограничения в отношении хозяйствующего субъекта или продукции применяются в случае обнаружения нарушений требований регулирующих сферу правовых актов”.
Пока ГСБПП продолжала проводить изучения и думать о том, какое решение принять, бутилизированная вода указанных торговых марок оставалась на прилавках магазинов. Между тем протокол лабораторной экспертизы мог стать основанием к тому, чтобы должностное лицо отдало распоряжение о прекращении реализации товара до устранения выявленного нарушения или принятия акта о проверке.
Нарушение было выявлено только в детской бутилизрованной воде “Ной”, которую Hetq.am назвал безопасной
31 июля 2017 г. Госслужба безопасности продуктов питания направила Hetq.am письмо, в котором отмечалось, что в результате лабораторного исследования несоответствие было выявлено только в детской воде “Ной” (0,5 л) производства завода минеральных вод “РРР”.
После проведения лабораторной экспертизы Hetq.am охарактеризовал детскую воду “Ной” как соответствующую установленным нормам и пригодную к употреблению.
Кроме того, согласно результатам контроля ГСБПП, производимая ООО “Арарат групп” и фармацевтической компанией “Медикал горизонт” детская бутилизированная вода “не зарегистрирована в едином реестре свидетельств о госрегистрации Евразийского экономического союза” (о чем писал и Hetq.am).
В связи с этим руководители указанных компаний получили распоряжения о прекращении реализации продукции и рекомендации об устранении выявленных несоответствий в установленный срок .
Представители завода “Минеральные воды РРР” сообщили нам, что не были осведомлены о нарушениях, выявленных ГСБПП в продукции компании, и впервые узнали об этом от нас. Вместе с тем они прислали результаты лабораторной экспертизы питьевой воды “Ной”, проведенной ГСБПП в “Республиканском центре ветеринарно-санитарных и фитосанитарных лабораторных услуг”. Согласно этому протоколу, нарушения не выявлены.
Эта экспертиза была проведена 4 августа на основании приказа министра здравоохранения, а также решения правительства от 30 октября 2014 г.
Мы как раз в начале августа просили ГСБПП выяснить, конкретно какие нарушения выявлены в детской воде “Ной” (0,5 л) и в какой лаборатории было проведено испытание.
Начальник отдела контроля за производством ГСБПП Арушан Алтунян сообщил нам, что нарушения касаются “показателей безопасности, выявлено большое количество бактерий”.
На вопрос, была ли оповещена об этом общественность, Алтунян ответил, что это будет сделано после обобщения результатов экспертизы, когда окончательно все выяснится.
Hetq.am. - А разве нет конкретных данных о наличии бактерий?
А.А. – Конкретные данные есть, они были установлены в результате контрольной закупки. В рамках проверки будут взятые образцы и из источника, чтобы понять, где имеются нарушения.
Мы попросили предоставить нам протокол проведенного ГСБПП лабораторного анализа образцов детской бутилизированной воды. Вчера мы его получили (протокол лабораторной экспертизы ГСБПП см.здесь).
Госслужба также прислала нам протокол проведенного 18 июля лабораторного исследования образцов детской воды “Ной”. В нем отмечалось, что “общее количество бактерий при температуре 22oC не соответствует установленным нормам». Конкретная цифра не приведена (в публикации “” этот показатель был равен < 1).
Лабораторное исследование детской воды было проведено Госслужбой безопасности пищевых продуктов в РЦВСФЛУ.
В процессе госконтроля за деятельностью ЗАО “Завод минеральных вод РРР” партия детской воды “Ной”, согласно ГСБПП, не была обнаружена. В протоколе экспертизы отмечается, что исследован один образец (одна бутылка, 0,5 л?). Конкретный объем не указан.
Кроме того, по сведениям ГСБПП, руководители завода сообщили, что в настоящее время не производят детскую воду “Ной”.
Лабораторная экспертиза воды "Ной", сделанная Hetq.am.
Красным маркером выделены показатели, которые не проверяла ГСБПП
Что касается того, в какой партии было выявлено нарушение, почему об этом не были предупреждены потребители и производитель и почему опасная для здоровья детей вода продолжала оставаться в продаже, Госслужба безопасности пищевых продуктов давно должна была дать ответы на эти вопросы.