Էջմիածնում բացվել է ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»
Դեկտեմբերի 16-ին Վաղարշապատի թիվ 4 հիմնական դպրոցում բացվեց ֆիզիկայի առարկայական ուսումնական նոր լաբորատորիան: Արդեն մի քանի տարի է, «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երևանի և մարզերի դպրոցներում նախագծում ու հիմնում է արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ՝ «ԱյբԼաբ»-եր:
Վաղարշապատի թիվ 4 դպրոցում նոր «ԱյբԼաբ»-ի բացման ժամանակ ողջույնի խոսք ասացին դպրոցի տնօրեն Արուսյակ Մուրադյանը և «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը: Ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»-ի հագեցվածությանն ու տեխնիկական զինվածությանը, հետևելու երեխաների կողմից իրականացվող փորձերին: Հյուրերի թվում էին նաև դպրոցի նախկին սաները, ովքեր մեծ ձեռբերումների են հասել ֆիզիկայի ոլորտում:
Նույն դպրոցում շուտով կգործարկվեն ևս երկու՝ քիմիայի և կենսաբանության, ուսումնական «ԱյբԼաբ»-եր:
Ֆիզիկայի և քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը 2007-ին գործարկվել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Անցյալ տարի բացվեցին ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ» Բերդ քաղաքում, էկոլոգիայի երկու՝ տարածաշրջանում նմանը չունեցող «ԱյբԼաբ»-եր Քաջարանի երկու դպրոցներում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի և մարզերի մի շարք դպրոցներում:

A new laboratory of physics opened at Vagharshapat school #4 on December 16, 2011. It’s been several years that Ayb Educational Foundation designs and launches modern subject-specific laboratories (AybLabs) at Yerevan and regional schools.
At the opening of the new AybLab at Vagharshapat school, headmaster Arusyak Mouradyan and executive director of Ayb Educational Foundation David Sahakyan welcomed the guests. The guests were invited to see the facilities and technological equipment of the physics AybLab, to follow the experiements performed by the students. Among the guests of the event were many of the graduates of this school who have reached considerable achievements in the field of physics.
Two new AybLabs of chemistry and biology will be soon launched in this school, as well.
Ayb opened its first physics and chemistry AybLabs at A. Shahinian Physics-Mathematics Special School in Yerevan in 2007. Last year, the computer science AybLab in Berd and two ecology AybLabs (unique in their form and content in the whole region) in Kajaran were founded. Construction of new AybLabs in Yerevan and regional schools is underway.