Էջմիածնում բացվել է ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»
Դեկտեմբերի 16-ին Վաղարշապատի թիվ 4 հիմնական դպրոցում բացվեց ֆիզիկայի առարկայական ուսումնական նոր լաբորատորիան: Արդեն մի քանի տարի է, «Այբ» կրթական հիմնադրամը Երևանի և մարզերի դպրոցներում նախագծում ու հիմնում է արդիական ուսումնական լաբորատորիաներ՝ «ԱյբԼաբ»-եր:
Վաղարշապատի թիվ 4 դպրոցում նոր «ԱյբԼաբ»-ի բացման ժամանակ ողջույնի խոսք ասացին դպրոցի տնօրեն Արուսյակ Մուրադյանը և «Այբ» կրթական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Դավիթ Սահակյանը: Ներկաները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու ֆիզիկայի «ԱյբԼաբ»-ի հագեցվածությանն ու տեխնիկական զինվածությանը, հետևելու երեխաների կողմից իրականացվող փորձերին: Հյուրերի թվում էին նաև դպրոցի նախկին սաները, ովքեր մեծ ձեռբերումների են հասել ֆիզիկայի ոլորտում:
Նույն դպրոցում շուտով կգործարկվեն ևս երկու՝ քիմիայի և կենսաբանության, ուսումնական «ԱյբԼաբ»-եր:
Ֆիզիկայի և քիմիայի առաջին «ԱյբԼաբ»-երը 2007-ին գործարկվել են Երևանի Ա. Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում: Անցյալ տարի բացվեցին ինֆորմատիկայի «ԱյբԼաբ» Բերդ քաղաքում, էկոլոգիայի երկու՝ տարածաշրջանում նմանը չունեցող «ԱյբԼաբ»-եր Քաջարանի երկու դպրոցներում: Ընթացքի մեջ են նոր «ԱյբԼաբ»-երի նախագծումն ու շահագործումը մայրաքաղաքի և մարզերի մի շարք դպրոցներում:

В эчмиадзинской школе открылась новая лаборатория по физике
16 декабря в средней школе N4 города Эчмиадзина (Вагаршапата) состоялось открытие новой предметной лаборатории по физике. Вот уже несколько лет Образовательный фонд «Айб» разрабатывает и основывает в школах Еревана и регионов Армении современные предметные лаборатории – «АйбЛаб»-ы.
На церемонии открытия нового «АйбЛаб»-а в Эчмиадзине с приветственными речами выступили директор школы N4 Арусяк Мурадян и исполнителный директор Образовательного фонда «Айб» Давид Саакян. Гости имели возможность ознакомиться с оснащенностью и оборудованием «АйбЛаб»-а, понаблюдать за опытами, проводимыми учениками. Среди гостей мероприятия были многие выпускники школы, достигшие значительных успехов в сфере физики.
В этой же школе скоро откроются еще две лаборатории «АйбЛаб» – по химии и биологии.
Первые физические и химические «АйбЛаб»-ы были открыты в 2007 году в школе с физико-математическим уклоном им. А.Шагиняна в Ереване. В прошлом году «Айб» открыл лабораторию по информатике в Берде, затем два экологических «АйбЛаб»-а в Каджаране. Это единственные в своем роде школьные лаборатории во всем регионе. В процессе разработки находятся новые «АйбЛаб»-ы в ереванских и региональных школах.