«Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում մայիսի 1-ի դրությամբ պահվում էր մոտ 1500 ազատազրկված՝ նախատեսված 820-ի փոխարեն
Թեպետ կալանքը որպես խափանման միջոց հազվադեպ ու բացառիկ դեպքերում կիրառելու անհրաժեշտության մասին մշտապես խոսվում է, սակայն այս տարվա միայն 6 ամիսների վիճակագրությունը դարձյալ վկայում է, որ կալանավորումը ամենահաճախ կիրառվող խափանման միջոցն է: Ուշագրավն այն է, որ բերված կալանավորման միջնորդությունները 99 տոկոսով բավարարվում են դատարանների կողմից:
Այսպես՝ 2017 թ-ի 6 ամիսների ընթացքում նախաքննական մարմինները դատարան են ներկայացրել 1215 կալանավորման միջնորդություն, որից ընդամենը 60-նն է մերժվել, մնացած 1155 միջնորդությունը բավարարվել է: Այս մասին տեղեկանում ենք Հայաստանի դատական համակարգի կայքից:
Կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնորդությունները ևս մեծ թիվ են կազմում. 6 ամսվա ընթացքում՝ 733 նման միջնորդություն է ստացվել, որից մերժվել է միայն 15-ը:
Փոխարենը՝ հակառակ պատկերն է արձանագրվել գրավի կիրառման պարագայում: Գրավի 352 միջնորդություններից 295-ը մերժվել են դատարանների կողմից:
Նաև կալանավորման որոշումների հետևանքով է հայաստանյան ՔԿՀ-ներում առկա գերբեռնվածություն, որի մասին հիշատակումներ կարելի է կարդալ ՄԻՊ-ի, տեղական ու միջազգային տարբեր կառույցների գրեթե բոլոր տարիների զեկույցներում:
Նշենք, որ այս տարի զգալի ավելացել է ազատազրկվածների թիվը բանտերում ու գաղութներում՝ այս տարվա միայն 5 ամիսների թվերով հասնելով շուրջ 5000-ի: Ամենածանրաբեռնված քրեակատարողական հիմնարկը, ինչպես միշտ, «Նուբարաշեն»-ն է, որտեղ այս տարվա մայիսի 1-ի դրությամբ, ըստ ՔԿՎ տվյալների, պահվում է 1496 անձ (այնինչ ՔԿՀ-ն նախատեսված է 820 անձի պահման համար), որոնց ճնշող մեծամասնությունը գտնվում է նախնական կալանքի տակ, այսինքն՝ դեռ չունի օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ: Համեմատության համար նշենք, որ ըստ ՄԻՊ-ի գրասենյակի տվյալների, 978 կալանավոր ու դատապարտյալ եղել է 2015-ին: Եվ սա ՄԻՊ գրասենյակը համարել է գերբնակեցում: Այնինչ այս տարվա 5 ամիսների տվյալներով, «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվում է շուրջ 1500 քաղաքացի:
Այսօր 5000-ի հասնող ազատազրկվածների մի մասը կարող էր կալանավայրում չլինել, եթե քննչական մարմինների՝ անձանց կալանավորելու միջնորդություններն 99 տոկոսով չբավարարվեին դատարանների կողմից:
Մինչև անցյալ տարի կալանավորների ու դատապարտյալների թիվը չէր հատել 4000 անձի սահմանը: Սակայն ազատազրկվածների թիվը կտրուկ ավելացել է այս տարվա 5 ամիսներին՝ մոտենալով 5000-ին: 2014-ին հայաստանյան կալանավայրերում եղել է 3923 անձ, 2015-ին՝ 3880, իսկ 2016թ-ին՝ 3898 քաղաքացի:
Կալանավորվածների ու դատապարտյալների թվի ավելացումը պայմանավորված է նաև պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտի հազվադեպ կիրառմամբ, կալանքը որպես խափանման միջոց հաճախակի ընտրելու իրավակիրառ պրակտիկայով և վերջին տարիներին համաներում չկիրառելու հանգամանքով:

В УИУ “Нубарашен” содержатся 1500 заключенных вместо предусмотренных 820-ти
Несмотря на постоянно звучащие заявления о необходимости применения ареста в качестве меры пресечения лишь в исключительных случаях, статистика  за шесть месяцев этого года свидетельствует о том, что заключение под стражу является наиболее часто применяемой мерой пресечения.
Так, в первом полугодии 2017 г. из 1215 ходатайств об аресте было отклонено лишь 60. Об этом сообщает сайт судебной системы Армении.
Большое число составляют и ходатайства о продлении срока ареста: за первое полугодие было получено 733 подобных ходатайства, из которых были отклонены лишь 15.
Противоположная картина в случае с применением залога: из 325 ходатайств о внесении залога  были отклонены 295.
Существующая в армянских тюрьмах сверхзагруженность, о чем сигнализируют в своих докладах Защитник прав человека РА, различные местные и международные организации, является следствием именно принятия решений об аресте.
Отметим, что за последние пять месяцев этого года число заключенных в тюрьмах и колониях значительно увеличилось, достигнув около 5000. Наиболее загруженным уголовно-исполнительным учреждением является “Нубарашен”, где по положению на 1 мая с.г. содержалось 1496 лиц, тогда как данное УИУ предназначено для содержания 820 лиц. Подавляющее большинство заключенных находится под предварительным арестом, то есть не имеет вступившего в законную силу приговора суда.
Сегодня часть заключенных могла не находиться в пенитенциарных учреждениях, если бы суды не удовлетворяли на 99 процентов представляемые следственными органами ходатайства об аресте.
До прошлого года число заключенных и осужденных не превышало 4000 человек. Однако за последние пять месяцев этот показательно резко увеличился до 5000.
Сложившаяся ситуация обусловлена также редким применением института условно-досрочного освобождения, практикой частого применения ареста в качестве меры пресечения и неприменением амнистии в последние годы.
Иван
Не всех же надо под арест. Лучше применять залог, в этом случае и затрат на содержание не надо и залог можно использовать как беспроцентную ссуду государству. Хорошая помощь бюджету.