Անտառահատները փորձում են խափանել հսկողության ուժեղացումը
«Հետք»-ին հայտնի դարձավ, որ Դիլիջանի հարակից գյուղերի՝ անտառափայտի բիզնեսով զբաղվող խմբերը փորձում են ազդել ազգային պարկում հսկողության ուժեղացման գործընթացների վրա:
Մասնավորապես, կառավարության կողմից «Պանտեռա» պահնորդական ընկերությանն ազգային պարկի հսկողությունը վստահելուց հետո բազմաթիվ երիտասարդներ հրաժարվել են ներգրավվել պահնորդական աշխատանքներին զուտ այն բանի համար, որ նրանց հարազատները, հարեւանները, ծանոթները եկամուտ են ստանում անտառի հաշվին, եւ որ իրենք մարդկայնորեն կաշկանդված են հենց այդ փաստով:
Այս եւ տեխնիկական մի քանի հարցեր պատճառ են հանդիսացել, որպեսզի «Պանտեռայի» կողմից պահնորդական աշխատանքներ իրականացնելն ազգային պարկում ավելի քան մեկ ամիս հետաձգվի:
Հիշեցնենք, որ անտառային ռեսուրսների պահպանությունը մասնավորին վստահելու որոշումը նախարարությունը կայացրել է այն բանից հետո, երբ «Դիլիջան» ազգային պարկում տեղի ունեցած ստուգումների արդյունքում հայտնաբերվեց ավելի քան 6000 ծառի ապօրինի հատում: «Պանտեռայի» աշխատակիցները կվերահսկեն ազգային պարկի առավել ռիսկային համարվող Հաղարծին, Դիլիջան եւ Շամախյան հատվածները:
Պահնորդական ընկերությունը պետք է պայմանագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարմանն անցներ սեպտեմբերի 1-ից, այնինչ ավելի քան մեկ ամսով գործընթացն ուշացել է:
«Պանտեռա» ընկերության հիմնադիր Վահե Դարբինյանը, պատասխանելով «Հետքի»՝ «պահնորդները գլուխ կհանե՞ն անտառների պահպանության բարդ գործից» հարցին, պատասխանեց. «Լուրջ ոլորտ է: Եկեք անկեղծ լինենք, մենք էդ մարդկանց հացը կտրում ենք: Էդ տարածքի բնակչությունը 30 տարի սովորել է, որ անտառը պետք է կտրեն, վաճառեն ու դրանով ապրեն: Իրենք դրան սովոր են, էդ պատճառով նման վայրագ միջոցառումներ են կազմակերպում, բողոքում, որպեսզի խանգարեն մեզ: Բայց մենք էլ ենք խիստ տրամադրված, որպեսզի հասկացնենք՝ գողանալով չէ, եղբայր, գնա ուրիշ աշխատանքի:
Մի կողմից ասում ենք՝ պետք չէ գողանալ, մյուս կողմից հասկանում ենք, որ իրենք էլ զբաղված լինելու մեծ հնարավորություններ չունեն: Հույսներս նա է, որ, ըստ խոսակցությունների, «Կովկասի բնության հիմնադրամը» նախատեսում է տարածքի բնակչության զբաղվածությունը խթանող ծրագրեր իրականացնել: Եթե դա լինի, ապա անտառից եկամուտ ստացող գյուղացիներն էլի գումար կվաստակեն՝ առանց անտառին վնաս պատճառելով»:
Պահնորդների եւ անտառահատների միջեւ հնարավոր խնդիրներից խուսափելու համար, «Պանտեռայի» ղեկավարությունը փորձում է պահնորդների կազմը համալրել համեմատաբար հեռավոր գյուղերի բնակիչներով, մասնավորապես՝ Իջեւանի տարածաշրջանի:
Ընկերությունը նաեւ խորհրդակցություն է ունեցել համայնքային իշխանությունների եւ իրավապահ մարմինների հետ: Մոտ 3-4 ամիս է` իրականացվում են նախապատրաստական աշխատանքներ: Որոշակի երկար է տեւել անտառների հանձնել-ընդունելու՝ այսպես ասած գույքագրման գործընթացը:
«Ազգային պարկի աշխատակազմի հետ շատ երկար ենք քննարկել, իրար չէինք հասկանում, թե ինչպես ենք անտառն ընդունելու եւ հանձնելու, ով ինչի համար է պատասխանատու: Չէ՞ որ անտառապահներն էլ իրենց խումբն ունեն, պետք է հստակեցվի՝ իրե՞նք ինչի համար են պատասխանատու լինելու: Այս օրերին էլ մեր աշխատակիցները գտնվում են ազգային պարկում եւ ընթանում է հարաբերությունների ձեւավորման վերջնական փուլը»,-ասաց Վահե Դարբինյանը:
Բնապահպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Հովհաննես Հովհաննիսյանը հայտնեց, որ արդեն աշխատանքից հեռացվել են ազգային պարկի մի քանի աշխատակիցներ, որը պայմանավորված չէ «Պանտեռայի» գործոնով:
«Քանի որ ազգային պարկի հսկողությունը մասնավոր ընկերությանը հանձնելը փորձնական է եւ ռիսկային, մենք ձեռնպահ մնացինք մեծ ծավալի ազատումներից: Բայց արդեն կրճատումներ արվել են, եւ խոսքն այն աշխատակիցների մասին է, որոնք այսպես թե այնպես, անկախ իրավիճակից, պետք է ազատվեին՝ պայմանավորված իրենց աշխատանքի որակով»,-ասաց Հովհաննիսյանը:
Ազատվածների թիվը մոտ 15 է: Նրանց փոխարեն առայժմ նոր ախատակիցներ չեն ընդունի:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը նույնպես խոսեց հասարակական ճնշումներից` ասելով, որ նախարարությունում ակնկալում էին հանրային համակրանքի արժանանալ, այնինչ լավագույն դեպքում քար լռություն էր, իսկ որոշ դեպքերում հանրությունը պաշտպանում էր անտառը հատողներին:
«Մենք դժվար փուլ ենք անցնում: Փոփոխություններ անելը հեշտ չի լինելու: Երբ մարդիկ տեսնում են, որ որոշ տարրերի կողմից կազմակերպված բողոքի ակցիաներով փորձում են անտառը հսկող մարդկանց վրա ճնշում գործադրել, խուսափում են պատասխանատվություն վերցնել: Խոսքը պահնորդների եւ մեր անտառապահների մասին է: Մարդիկ հասկանում են, որ էդ բողոքողները վաղը կամ մյուս օրը կարող են ուժեղացնել ճնշումները, փորձելու են կտրել, գողանալ եւ այլն: Բայց անտառները պահպանելու համար մենք պետք է կասեցնենք բիզնեսի մուտքն ազգային պարկ»,-նշեց նախարարության աշխատակազմի ղեկավարը:

В Дилижане пытаются помешать усилению контроля за лесными вырубками
Hetq.am стало известно о том, что жители соседних с Дилижаном сел пытаются помешать усилению контроля за вырубками деревьев в национальном парке. В частности, после того, как правительство передало контроль за национальным парком охранной компании “Пантера”, многие отказались участвовать в этих работах, объяснив свое решение тем, что их родственники, соседи, знакомые получают доход за счет леса, и чисто по-человечески они не смогут выполнять свои обязанности.
В связи с этим, а также по некоторым техническим причинам выполнение компанией “Пантера” охранных работ в национальном парке затянулось больше чем на месяц.
Напомним, что решение о передаче охраны лесных ресурсов частной компании было принято после того, как в результате проверок в национальнм парке “Дилижан” было обнаружено более 6000 незаконно срубленных деревьев. Сотрудники “Пантеры” будут контролировать содержащие риски участки “Агарцин”, “Дилижан” и “Шамахян”.
Учредитель компании “Пантера” Ваге Дарбинян в ответ на вопрос Hetq.am справятся ли они с охраной лесов, сказал: “Это ответственная сфера. Будем откровенны: мы лишаем людей куска хлеба. Местное население на протяжении 30 лет привыкло рубить лес, продавать древесину и жить на эти деньги. Потому они и проводят акции протеста, чтобы помешать нам. Но мы настроены решительно. Мы хотим объяснить этим людям, что нельзя воровать, нужно заняться другим делом.
С одной стороны мы не должны позволять незаконно грабить лес, а с другой стороны понимаем, что у этих людей нет альтернативных возможностей для получения дохода. Вся наша надежда на то, что Фонд природы Кавказа начнет осуществлять программу, которая будет способствовать занятости местного населения”.
Во избежание возможных проблем между охранниками и рубщиками леса руководство “Пантеры” стремится укомплектовать свой состав жителями отдаленных сел, в частности Иджеванского района.
Подготовительные работы начались 3-4 месяца назад, довольно долго длился процесс инвентаризации лесов.
Руководитель аппарата Министерства охраны природы Ованнес Ованнисян сообщил, что с работы уволены несколько работников национального парка, что, по его словам, не связано с фактором компании “Пантера”.
“Поскольку передача контроля за национальным парком частной компании носит экспериментальный характер, мы воздержались от массовых увольнений. Но сокращения уже произведны. Речь идет о тех работниках, которые и так должны были быть уволены в силу качества своей работы”,- сказал О.Ованнисян.
Он коснулся также общественного давления, отметив, что в министерстве ждали поддержки со стороны общества, но натолкнулись на молчание, а в отдельных случаях общественность даже вставала на защиту рубщиков леса.
“Для нас наступил трудный этап. Осуществлять изменения в условиях, когда отдельные элементы с помощью акций протеста пытаются оказать давление на тех, кто осуществляет охрану леса, нелегко. Но мы обязаны пресекать любые попытки проникновения на территорию национального парка людей, занимающихся этим бизнесом”,- отметил руководитель аппарата Министерства охраны природы.