«Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» հիմնադրամի և Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի համագործակցությունը
«Հետք»-ի հրապարակած հոդվածը՝ Արամ Խաչատրյանի անվան XI միջազգային մրցույթում (6-14 հունիս, 2015) տեղ գտած ամենաթողության մասին, լայն արձագանք գտավ ընթերցողների շրջանում։ Հոդվածը վերահրապակեց նաեւ Ռուսաստանի կայքերից մեկը։ Հայտնի բրիտանացի քննադատ Նորման Լեբրեխտն իր քննադատական վերաբերմունքն արտահայտեց հռետորական հարցի միջոցով. «Ինչո՞ւ պետք է որևէ խելամիտ արվեստագետ մասնակցի այդպիսի կեղծիքի»։
Հոդվածը վերաբերում էր մրցույթի դափնեկիրների մասնագիտական ցածր մակարդակին, ժյուրիի անդամների հետ նրանց կապերին և Սմբատյանների անձնական շահերին: Հետագա ուսումնասիրությունից պարզվեց, որ մրցույթում հնարավոր եղավ ցանկալի արդյունքներ ապահովել «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի և Վիեննայի Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի համագործակցության շնորհիվ:
Ստորև կներկայացնենք, թե ինչ չափանիշների համաձայն են նախապես ընտրվել Արամ Խաչատրյանի անվան 11-րդ՝ ջութակ մասնագիտությամբ մրցույթի ժյուրիի անդամները։ Նրանցից ոմանք կասկածելի կենսագրականներ ունեն, եւ ամեն ինչ արվել էր, որպեսզի հնարավոր լիներ մրցույթում ապահովել Սմբատյանների համար շահեկան արդյունքներ:
Հետազոտությունը բացահայտեց շահերի ակնհայտ բախման փաստեր. ժյուրիի անդամների մեծ մասը կապեր ունեն միմյանց և Արմեն Սմբատյանի հետ: Ժյուրիի 7 անդամներից 5-ը «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» հիմնադրամի պաշտոնական գործընկեր Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի դասախոսական կազմի հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ են, կամ ինչ-որ ժամանակ անդամներ են եղել. Ինո Միրկովիչ, Իգոր Պետրուշևսկի, Պաոլո Պետրոչելլի, Թոնգ Վեիդոնգ, Սերգեյ Կրավչենկո: Ինչ վերաբերում է ժյուրիի նախագահ Էդուարդ Թադևոսյանին, նա պրոֆեսոր և դեկան է Երևանի պետական կոնսերվատորիայում, որը նույնպես վերահսկվում է նախկին ռեկտոր և հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Արմեն Սմբատյանի կողմից:
| Արամ Խաչատրյանի անվան 11-րդ մրցույթի ժյուրին / paolopetrocelli.com |
Ինո Միրկովիչ – Սմբատյանների վաղեմի գործընկերն է: Տնօրենն է Swiss Global Art Management (Swissgart) երաժշտական գործակալության, որը ներկայացնում է Սերգեյ Սմբատյանին: Swissgart-ի լոգոն Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի կայքի գլխավոր էջում էր մինչև վերջերս։ Երբ սկսեցինք հետաքրքրվել կոնսերվատորիայով, հարցումներ ուղարկել, կայքից լոգոն անհետացավ, բայց շարունակում է պահպանվել առցանց արխիվում։
Միրկովիչը եղել է Ռիխարդ Վագներ միջազգային մրցույթի ժյուրիի անդամ։ Նա նաև ավելի քան 15 տարի՝ Արմեն Սմբատյանի ռեկտորության տարիներից, եղել է Երևանի կոնսերվատորիայի պետական ավարտական քննությունների ժյուրիի նախագահ/անդամ, ինչպես նաև Արամ Խաչատրյանի անվան մի քանի մրցույթների ժյուրիի անդամ:
Ինո Միրկովիչը նաև հիմնադիրն ու տնօրենն էր Խորվաթիայի մասնավոր Ինո Միրկովիչ ակադեմիայի, որն իր գործունեությամբ շատ նման է Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիային:
Swissgart շվեյցարական ընկերությունը հիմնադրման սկզբից՝ 2013-ից, 2 տարվա ընթացքում 3 անգամ տեղափոխվել է և 2 անգամ փոխել գործադիր տնօրենին: Երկու դեպքում էլ այդ տնօրենները աշխատակիցներն էին շվեյցարական օֆշորային խորհրդատվական կազմակերպության` Financial Yard or Global Financial Yard (http://www.swissfinancialyard.ch/), որը հանդես էր գալիս որպես «անտես գործընկեր»: Ընկերությունը ծառայություններ է մատուցում օֆշորային ընկերությունների հիմնադրման, արտասահմանյան բանկային հաշիվների բացման կամ արտասահմանյան բանկային հաշիվներին դրամական փոխանցումների հարցերում այնպիսի երկրներում, ինչպիսիք են Շվեյցարիան, Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, Սինգապուրը, Լիխտենշտեյնը:
2015թ. վերջից Ինո և Օլիվերա Միրկովիչներն ընկերության միակ գործադիր տնօրեններն են:
Swissgart-ի կայքում որպես հաճախորդ ներկայացված են հայտնի արվեստագետներ, օրինակ՝ իտալացի դիրիժոր Ռիկարդո Մուտին և նույնիսկ Վիեննայի ֆիլհարմոնիկը, որոնց ներկայացուցիչներն այդ մասին ոչինչ չգիտեն: «Ինչպես գիտեք, մաեստրո Մուտին չունի անձնական մենեջեր և ոչ էլ ներկայացված է որևէ գործակալության կողմից: Ցանկացած կայք կամ տեղեկատվություն, որը հակառակն է պնդում, կեղծ է»,- մեր գրավոր հարցմանը պատասխանեց Ricardo Muti Music-ի աշխատակիցը։ Ricardo Muti Music-ին են ներկայումս պատկանում երաժշտի պատկերների և ձայնագրությունների բոլոր իրավունքները:
Վիեննայի ֆիլհարմոնիկը նույնպես անակնկալի եկավ Swissgart-ի գովազդից, որի համաձայն՝ ֆիլհարմոնիկն իբրև թե ներկայացվում է Swissgart-ի կողմից: 2015 թվականի ապրիլին նվագախումբը հանդես է եկել Ռիկարդո Մուտիի հետ: «Դա մի անգամվա ծրագիր էր»,- ասում է նվագախմբի ղեկավար Հարալդ Քրումփյոքը: Դրանից բացի, ոչ մի համատեղ պլաններ չկային:
Իսկ ընկերության հետքերը տանում են դեպի «Դել Ջեզու» հիմնադրամը. Swissgart–ի կայքում իբրև հաճախորդ ներկայացված Կորեայի կամերային նվագախմբի 2012թ. Ռուսաստանի շրջագայության արտիստիկ տնօրենն էր «Դել Ջեզու» հիմնադրամի Ռուսաստանի ներկայացուցիչ հանդես եկող Միխայիլ Բերեզնիցկին, իսկ հովանավորների թվում էր «Դել Ջեզու» հիմնադրամը:
Սմբատյաններ-Միրկովիչ համագործակցությունը բավականին փոխշահավետ է. «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» հիմնադրամը ՀՀ պետական բյուջեի միջոցներով շարունակաբար գովազդում և Երիտասարդական պետական նվագախմբի հետ համերգների է հրավիրում Swissgart-ի հաճախորդներին. օրինակներից մեկն է Ջոն Մալկովիչի վերջին համերգը Հայաստանում։
Համանման կեղծարարություններ են բացահայտվել Խորվաթիայի Ինո Միրկովիչ մասնավոր ակադեմիայի գործունեության ուսումնասիրության արդյունքում: 2001թ.-ին Մոսկվայի Չայկովսկու անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Ալեքսանդր Սոկոլովը հայտարարում է, որ «…ոմն Ինո Միրկովիչ … հիմնել է գավառական փոքր մասնավոր դպրոց Հարավսլավիայում: Մենք ապշած էինք, երբ իմացանք, որ նա աշխատում է Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի լիցենզիայով, որը նրան ոչ ոք չէր տվել»: Այնուհետև նա շարունակում է պատմել, թե ինչպես Ինո Միրկովիչը՝ խրախուսված նախկին ռեկտոր Վլադիմիր Օվչիննիկովի կողմից (Օվչիննիկովը Սերգեյ Սմբատյանի համակազմակերպած Armenia 2017 մրցույթի ժյուրիի կազմում էր), նաև հիմնադրել է մի շվեյցարական ընկերություն, որն առանց ամաչելու անվանել է «Չայկովսկի. Կոնսերվատորիա Ա.Գ.» և, թե ինչպես է նա ապօրինաբար շարունակել տրամադրել Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի դիպլոմներ: Սոկոլովն Ինո Միրկովիչի գործողությունները որակում է իբրև «բանդիտիզմ» և հայտարարում, որ իրենք այդ առթիվ դիմել են միջազգային իրավական կազմակերպությունների:
Ենթադրաբար՝ այս խնդիրների և Խորվաթիայի գիտության և տեխնոլոգիայի նախարարության կողմից անբավարար համարված որակի պատճառով 2003 թ. Միրկովիչ ակադեմիայի գործունեությունը դադարեցվում է: Չնայած սրան` տարիներ անց Հայաստանում նա դեռ շարունակում է ներկայացվել որպես «Ինո Միրկովիչ» ակադեմիայի ռեկտոր:
Երևանի կոնսերվատորիայի աշխատակիցները պատմում են, որ այս նույն ժամանակահատվածում Արմեն Սմբատյանը՝ ռեկտորը, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի դիպլոմներ է հանձնել արդեն նախկին Ինո Միրկովիչ ակադեմիայի ուսանողներին, որոնք երբեք չեն սովորել Երևանի կոնսերվատորիայում, բայց արդեն չեն կարողացել Ինո Միրկովիչ ակադեմիայի կամ Մոսկվայի պետական կոնսերվատորիայի դիպլոմներ ստանալ: Օրինակ, խորվաթ երաժիշտ Վլադիմիր Բոդեգրաժացը սովորել է Ինո Միրկովիչ ակադեմիայում, իսկ ասպիրանտուրան ավարտել Երևանի կոնսերվատորիայում՝ միաժամանակ աշխատելով իբրև` ռեկտոր Արմեն Սմբատյանի ասիստենտ: Սակայն Երևանի կոնսերվատորիայի դասախոսները պնդում են, որ Սմբատյանը երբեք խորվաթ ասիստենտ չի ունեցել:
Արմեն Սմբատյանն այս գործունեությունը ձևակերպել է իբրև ուսանողների փոխանակում: ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը և Երևանի կոնսերվատորիան «Հետք»-ի հարցմանը պատասխանեցին, որ համագործակցության արդյունքում կրկնակի դիպլոմներ չեն հանձնվել: Այդուհանդերձ, նրանք հաստատեցին, որ համաձայնագիր էր ստորագրվել Արմեն Սմբատյանի՝ Երևանի կոնսերվատորիայի ռեկտորի և Ինո Միրկովիչի՝ Ինո Միրկովիչ ակադեմայի հիմնադրի միջև՝ երկու կոնսերվատորիաների համագործակցության վերաբերյալ, որը ներառում էր նաև դասախոսների և ուսանողների փոխանակում 2000-2002 տարիներին:
Իգոր Պետրուշևսկի – Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի դասախոս և 2015թ. «Ռիխարդ Վագներ» միջազգային մրցույթի ժյուրիի նախագահ:
Պետրուշևսկին համագործակցել է Արմեն Սմբատյանի հետ Երևանի կոնսերվատորիայում և իբրև Արամ Խաչատրյանի անվան՝ ջութակ մասնագիտության մրցույթի ժյուրիի անդամ 2010թ-ից: Նրա ուսանող Յարոսլավ Նադրզիցկին Խաչատրյանի 2010 թ. մրցույթի դափնեկիր դարձավ, երբ Պետրուշևսկին ժյուրիի անդամ էր: Նադրժիցկին Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի դասախոսական կազմում է, և Սերգեյ Սմբատյանը պարբերաբար համերգների է հրավիրում նրան:
Երբ Լոնդոնի թագավորական ակադեմիան (Royal Academy of London) խզեց Պետրուշևսկու հետ աշխատանքային պայմանագիրը «կոնֆիդենցիալ» պատճառներով, նա Վիեննայում հիմնեց «Վիեննայի միջազգային ակադեմիան» Վիեննայի Ռուսական մշակութային կենտրոնի օգնությամբ: Այս ակադեմիան ևս համագործակցել է «Դել Ջեզու» հիմնադրամի հետ, որը, ըստ ակադեմիայի կայքի` ուսանողներին ապահովելու էր Ստրադիվարիուսի, Գուարներիի և այլ հայտնի վարպետների պատրաստած ջութակներով:
Ակադեմիան գրանցված էր Մշակութային ինստիտուտի հասցեում և առաջարկում էր երաժշտական վերապատրաստման նույն հնարավորությունները, նույն ուսուցիչների և նույն համագործակիցների հետ, ինչ Վիեննայի Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիան: Իսկ այսօր՝ շուրջ երեք տարի անց, ոչ ոք չի հիշում, որ ակադեմիան երբևէ գոյություն է ունեցել: Ո՛չ Պետրուշևսկին, ո՛չ էլ Ռուսաստանի մշակութային ինստիտուտը չպատասխանեցին ավստրիական DOSSIER թերթի մեր գործընկերների հարցերին:
Պաոլո Պետրոչելի – Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է: Պետրոչելին IMG Artists սկանդալային գործակալության փոխնախագահն էր այն տարիներին, երբ այն ներկայացնում էր Սերգեյ Սմբատյանին: Հիշեցնենք, որ գործակալության անվանարկման մեջ նշանակալից դեր ունեցավ այն փաստը, որ համանախագահ և գործակալության 95% բաժնետեր Բարեթ Վիսմանը 2009թ.-ին մեղավոր ճանաչվեց արժեթղթերի խարդախության մեջ՝ Նյու Յորքի պետական կենսաթոշակային հիմնադրամի կոռուպցիայի գործում:
Պետրոչելին չպատասխանեց «Հետք»-ի հարցերին՝ Խաչատրյանի 2015թ.-ի մրցույթի մանրամասների վերաբերյալ: Միակ պատասխանը, որ ստացանք, այն մասին էր, որ նա հեռացել էր IMG Artists–ից 2013թ.-ին և որ ոչ մի արտառոց խախտում չէր նկատել ժյուրիի որոշում կայացնելու և քվեարկելու գործընթացում, որը նա որակում է իբրև արդար և ժողովրդավարական:
Պետրոչելին նաև հիմնադիրն ու նախագահն է EMMA for Peace – Եվրամիջերկրական երաժշտական ակադեմիայի, որին, ի թիվս այլոց, անդամակցում է նաև Ինո Միրկովիչը: Փակագծում նշենք, որ օղակը կրկին սեղմվում է՝ Ջիանլուկա Մարչիանոն, իտալացի դիրիժորը, որի համար Սմբատյանները փորձում էին Երեւանի օպերային թատրոնի գլխավոր դիրիժորի պաշտոնն ապահովել, ևս անդամակցում է EMMA for Peace ակադեմիային:
Պետրոչելին ևս միևնույն «Ռիխարդ Վագներ» մրցույթի ժյուրիի անդամ էր:
Թոնգ Վեիդոնգ - նշված էր Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի դասախոսական կազմում, ավելին՝ իբրև Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի լարայինների բաժնի վարիչ 2015թ.-ին: Սակայն հետևյալ հղումը այժմ չի աշխատում:
Վեիդոնգն ընդհանրապես չպատասխանեց «Հետք»-ի հարցերին՝ Խաչատրյանի մրցույթի վերաբերյալ: Կուրտ Սասմանշաուսը՝ տնօրենը Պեկինի Great Wall երաժշտական ակադեմիայի, որտեղ Վեիդոնգը նշված էր դասախոսական կազմում, ևս հրաժարվեց Վեիդոնգի լռությունը մեկնաբանելուց:
Սերգեյ Կրավչենկո – Ռիխարդ Վագներ կոնսերվատորիայի դասախոսական կազմում է, եղել է նաև Արամ Խաչատրյանի անվան նախորդ մի քանի մրցույթների ժյուրիի կազում:
Էդուարդ Թադևոսյան – Արմեն Սմբատյանի մոր՝ Տատյանա Հայրապետյանի աշակերտն է եղել, Երևանի կոնսերվատորիայի դասախոս է և դեկան:
Ինֆոգրաֆիկան' Հրանտ Գալստյանի
Ինչպես տեսնում ենք, Արամ Խաչատրյանի մրցույթի արդյունքներն ապահովվել են ժյուրիի կազմի նախնական ընտրության միջոցով: Այս հետազոտությունն անուղղակիորեն պատասխանում է Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (WFIMC) նախագահ Դիդիե Շչնորհքի հայտարարությանը: Պրն Շչնորհքը, աչք փակելով դափնեկիրների կատարումների օբյեկտիվորեն ցածր մակարդակի, ժյուրիի անդամների հետ նրանց ունեցած կապերի, ինչպես նաև մրցույթի թափանցիկության խախտման այլ երևույթների վրա, «Հետք»-ին պատասխանեց. «…մենք չենք կարող պատկերացնել, թե ինչպես հնարավոր կլիներ մեզնից որևէ մեկի համար քաղաքականապես պատշաճ կերպով ազդեցություն գործել ժյուրիի հայտնի անդամների վրա: Դուք, վստահաբար, չգիտեք երաժիշտներին և ժյուրիի անդամներին, եթե պատկերացնում եք, որ դա հնարավոր է»:
Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի հեղինակազրկման գործում «նվաճումների» համար Միջազգային ֆեդերացիան ընդլայնեց «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» հիմնադրամի կողմից իրականացվող մրցույթների ցանկը՝ համալրելով այն վոկալ և դիրիժորություն մասնագիտություններով: Միևնույն «նվաճումների» խրախուսմանն են նպաստում ՀՀ պետական բյուջեի տարեկան հատկացումները «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» հիմնադրամին։
Այսպես օրինակ, 2014թ. մշակույթի նախարարությունից Խաչատրյանի մրցույթին ուղղակիորեն փոխանցվել է 43.170.000 դրամ, իսկ անուղղակիորեն՝ ևս 8.784.412 դրամ, որ փոխանցվել է ԱՊՀ անդամ երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի կողմից, որին, սակայն, Մշակույթի նախարարությունը նախապես փոխանցած է եղել այդ գումարը:
Նույն մեխանիզմով 2015թ.-ին Մշակույթի նախարարությունը մրցույթը ֆինանսավորել է 52.106.000, իսկ Հումանիտար հիմնադրամը՝ 7.567.623 դրամով, որից 5.880.000-ը Մշակույթի նախարարությունը նախօրոք փոխանցած է եղել: Այս անգամ, սակայն, մրցույթի հաշվին 10.000.000 դրամ է փոխանցել նաև Երևանի պետական կոնսերվատորիան՝ այն դեպքում, երբ իր պրոֆեսորներին վճարում է 1 դասաժամի դիմաց՝ 1300, 1500 և 2000 ՀՀ դրամ՝ համապատասխանաբար կոչում չունենալու, «վաստակավոր» և «ժողովրդական» արտիստների կոչումներ ունենալու դեպքերում:
Մշակույթի նախարարությունը նաև վճարում է Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի՝ Մրցույթների միջազգային ֆեդերացիայի անդամակցության ամենամյա գումարը՝ 4.989.030 ՀՀ դրամ:
Գլխավոր լուսանկարում ձախից` Թոնգ Վեիդոնգը, Ինո Միրկովիչը, Պաոլո Պետրոչելին և Իգոր Պետրուշևսկին / akhic.am, հեղ.` Լուսի Սարգսյան

Сотрудничество между фондом “Арам Хачатурян – конкурс” и консерваторией имени Рихарда Вагнера
Опубликованная на сайте Hetq.am статья о вседозвленности, царившей на XI международном конкурсе имени Арама Хачатуряна (6-14 июня 2015 г.), нашла широкий отклик среди читателей. Статью разместил и один из российских сайтов. Известный британский критик Норман Лебрехт выразил свое критическое отношение в следующем риторическом вопросе: “Почему какой-либо разумный музыкант должен участвовать в подобном обмане?”
В статье говорилось о низком профессиональном уровне лауреатов конкурса, об их связях с членами жюри и личных интересах Смбатянов. Дальнейшее изучение показало, что обеспечить желаемые результаты на конкурсе удалось благодаря сотрудничеству между Культурным фондом “Арам Хачатурян - конкурс ” и Венской консерваторией имени Рихарда Вагнера.
Ниже представим те критерии, по которым были заранее отобраны члены жюри XI международного конкурса скрипачей имени Арама Хачатуряна. Некоторые из них имеют сомнительные биографии, тем не менее, было сделано все, чтобы обеспечить на конкурсе выгодные для Смбатянов результаты.
Изучение выявило факты очевидного столкновения интересов. Большинство членов жюри имели связи как между собой, так и с Арменом Смбатяном. Пятеро из семи членов являются или являлись в свое время членами попечительского совета преподавательского состава консерватории имени Рихарда Вагнера, официального партнера фонда “Арам Хачатурян - конкурс”. Это Ино Миркович, Игорь Петрушевский, Паоло Петрочелли, Тонг Веидонг, Сергей Кравченко. Что касается председателя жюри конкурса Эдуарда Тадевосяна, то он профессор и декан Ереванской государственной консерватории, которая также находится под контролем бывшего ректора и председателя совета попечителей Армена Смбатяна.
| Жюри XI международного конкурса имени Арама Хачатуряна/ paolopetrocelli.com |
Ино Маркович является давним партнером Смбатянов. Он директор музыкального агентства “Swiss Global Art Management” (“Swissgart”), представляющего Сергея Смбатяна. Лого “Swissgart” до недавнего времени присутствовало на главной странице сайта консерватории имени Р.Вагнера, однако после того, как мы начали интересоваться этим учебным заведением и адресовали ему соответствующие запросы, лого с сайта исчезло, но сохранилось в онлайн-архиве.
Миркович был членом жюри международного конкурса имени Рихарда Вагнера. В тот период, когда ректором Ереванской госконсерватории был Армен Смбатян, Миркович более 15 лет возглавлял или входил в состав комиссии на выпускных экзаменах в ЕГК, был также членом жюри нескольких конкурсов имени Арама Хачатуряна.
Ино Миркович является также учредителем и директором основанной в Хорватии частной академии “Ино Миркович”, деятельность которой очень напоминает деятельность консерватории имени Рихарда Вагнера.
Швейцарская компания “Swissgart” со дня своего основания в 2013 г. в течение двух лет трижды переезжала и дважды меняла исполнительного директора. В обоих случаях директорами становились сотрудники швейцарской офшорной консалтинговой компании “Financial Yard or Global Financial Yard” (http://www.swissfinancialyard.ch/), которая выступает в качестве “невидимого партнера”. Эта организация оказывает услуги по учреждению офшорных компаний, открытию иностранных банковских счетов, осуществлению денежных переводов на иностранные банковские счета в таких странах, как Швейцария, Объединенные Арабские Эмираты, Сингапур, Лихтенштейн.
С конце 2015 г. исполнительными директорами компании являются Ино и Оливера Мирковичи.
На сайте “Swissgart” в качестве клиентов указаны известные музыканты. Например, итальянский дирижер Риккардо Мути и даже Венский филармонический оркестр, представители которых ничего об этом не знали. “Как известно, маэстро Мути не имеет личного менеджера и не представлен каким-либо агентством. Любые противоположные утверждения или информация подобного рода являются фальсификациями”,- заявил в ответ на наш запрос представитель Riccardo Muti Music. В настоящее время этому веб-сайту принадлежат все права на изображения и записи выдающегося музыканта.
Реклама “Swissgart”, согласно которой Венский филармонический оркестр якобы представляет данная организация, стала неожиданностью и для этого музыкального коллектива. В апреле 2015 г. оркестр выступал вместе с Риккардо Мути. “Это была одноразовая программа”,- сообщил руководитель оркестра Гарольд Крумпёк, отметив, что других совместных планов не было.
Следы этой компании ведут в фонд “Дель Джезу”. Артистическим директором состоявшихся в 2012 г. гастролей в России Камерного оркестра Кореи, который на сайте “Swissgart” был представлен в качестве клиента, оказался Михаил Березницкий, называвший себя представителем фонда “Дель Джезу” в России, а сам фонд был указан в числе спонсоров.
Сотрудничество Смбатянов и Мирковича является взаимовыгодным. Фонд “ Арам Хачатурян - конкурс” за счет средств из госбюджета часто рекламирует и приглашает на концерты с участием Государственного молодежного оркестра клиентов “Swissgart”. Один из последних примеров – концерт с участием Джона Малковича в Ереване.
Аналолгичные фальсификации были выявлены и в результате изучения деятельности частной академии Ино Мирковича в Хорватии. В 2011 г. ректор Московской государственной консерватории имени П.Чайковского Александр Соколов заявил следующее: “Некий Ино Миркович, скрипач, выпускник нашего вуза, открыл маленькую провинциальную частную школу в Югославии. Мы с изумлением узнали, что он работает по лицензии МГК, которую ему никто не давал”. Далее ректор рассказал о том, как делегированные Мирковичу лично Овчинниковым (В.Овчинников был в составе жюри конкурса “Armenia 2017”, организованного Сергеем Смбатяном. – Авт.) полномочия вдохновили того и на создание в Швейцарии компании, без смущения названной “П. И. Чайковский. Консерватория АГ”, и о том, как Миркович выдает дипломы МГК. Эти действия Александров Соколов назвал “бандитизмом”, сообщив, что они собираются передать дело на рассмотрение международным юридическим службам.
Предположительно из-за этих проблем, а также из-за того, что министерство науки и технологий Хорватии расценило уровень академии Миркович как неудовлетворительный, в 2003 г. деятельность этого заведения была прекращена.
Несмотря на это, Миркович еще несколько лет продожал представляться в Армении ректором академии “Ино Миркович”.
Преподаватели Ереванской консерватории рассказали, что занимавший в тот период должность ректора консерватории Армен Смбатян вручил дипломы вуза студентам академии Ино Мирковича, хотя те никогда не учились в ЕГК, но на тот момент уже не могли получить дипломы академии Мирковича или Московской государственной консерватории. Так, хорватский музыкант Владимир Бодегражац учился в академии “Ино Миркович”, а аспирантуру прошел в Ереванской государственной консерватории, одновременно работая ассистентом ректора Армена Смбатяна. Однако преподаватели ЕГК утверждают, что Смбатян никогда не имел ассистента из Хорватии.
Эту деятельность Армен Смбатян оформил как “обмен студентами”. В ответ на запрос Hetq.am министерство образования и науки РА и Ереванскаая госконсерватория сообщили, что в результате сотрудничества двойные дипломы не выдавались. Тем не менее, они подтвердили, что между ректором ЕГК Арменом Смбатяном и учредителем академии “Ино Миркович” было заключено соглашение о сотрудничестве двух консерваторий, которое включало также обмен преподавателями и студентами в 2000-2002 гг.
Игорь Петрушевский является преподавателем консерватории имени Рихарда Вагнера, а в 2015 г. он возглавлял жюри международного конкурса имени Рихарда Вагнера.
Петрушевский сотрудничал с Арменом Смбатяном в Ереванской консерватории и в 2010 г. входил в состав жюри международного конкурса имени Арама Хачатуряна по специальности “скрипка”. На конкурсе в 2010 г., когда Петрушевский был членом жюри, лауреатом стал его студент Ярослав Надрзицки.
После того, как Лондонская Королевская академия (Royal Academy of London) по “конфиденциальным причинам” расторгла трудовой контракт с Петрушевским, тот при содействии венского Российского культурного центра основал в Вене международную академию. Она тоже сотрудничала с фондом “Дель Джезу”, который, согласно сайту учебного заведения, должен был обеспечивать студентов скрипками Страдивари, Гварнери и других великих мастеров.
Академия была зарегистрирована по адресу Российского центра культуры и предлагала те же возможности для музыкальной стажировки, тех же преподавателей и тех же партнеров, что и Венская консерватория имени Рихарда Вагнера. А сегодня, спустя почти три года, о существовании этой академии никто уже не помнит. Ни Петрушевский, ни представители Российского центра культуры не ответили на вопросы наших коллег из австрийской газеты DOSSIER.
Паоло Петрочелли входит в состав попечительского совета консерватории имени Рихарда Вагнера. Петрочелли был также заместителем председателя скандального агентства “IMG Artist” в годы, когда оно представляло Сергея Смбатяна. Напомним, что значительную роль в деле дискредитации агентства сыграл тот факт, что сопредседатель и владелец 95% акций этой компании Баррет Висман в 2009 г. в рамках дела о коррупции в Государственном пенсионном фонде Нью-Йорка был признан виновным в мошенничестве с ценными бумагами.
Петрочелли не ответил на вопросы Hetq.am о конкурсе имени Арама Хачатуряна в 2015 г. Единственное, о чем он сообщил, это то, что в 2013 г. ушел из “IMG Artists”, что ничего экстраординарного в принятии решений и голосовании жюри не заметил и что считает эти действия справедливыми и демократичными.
Паоло Петрочелли является также учредителем и председателем Евро-Средиземноморской музыкальной академии “EMMA for Peace”, членом которой среди прочих является Ино Миркович. В скобках заметим, что кольцо вновь сжимается: Джанлука Марчиано, итальянский дирижер, для которого Смбатяны пытались обеспечить должность главного дирижера ереванского оперного театра, также является членом академии “EMMA for Peace”.
Петрочелли тоже входил в состав жюри конкурса имени Рихарда Вагнера.
Тонг Веидонг. Имя этого музыканта указано не только в составе преподавателей Венской консерватории имени Рихарда Вагнера, но и в качестве заведующего кафедрой струнных инструментов этой консерватории до 2015 г. Однако последующая ссылка в настоящее время не работает.
Веидонг не ответил на вопросы Hetq.am о конкурсе имени Хачатуряна. Курт Сасманшаус, директор Пекинской музыкальной академии Great Wall, преподавателем которой числится Веидонг, отказался комментировать его молчание.
Сергей Кравченко. Является преподавателем консерватории имени Рихарда Вагнера. Был в составе жюри нескольких конкурсов имени Арама Хачатуряна.
Эдуард Тадевосян. Учился у материа Армена Смбатяна Татьяны Айрапетян. В настоящее время преподаватель и декан Ереванской государственной консерватории.
Инфографика Гранрта Галстяна
Как видим, итоги международного конкурса имени Арама Хачатуряна обеспечивались посредством предварительного отбора членов жюри. Результаты этого изучения дают косвенный ответ на заявление председателя Всемирной федерации международных музыкальных конкурсов Дидье Шнорка. Последний, закрыв глаза на объективно низкий исполнительский уровень лауреатов, их связи с членами жюри, а также на нарушение прозрачности конкурса и другие негатавные явления, в беседе с Hetq.am сказал следующее: “…нам трудно представить возможность того, чтобы кто-либо из нас мог повлиять на известных членов жюри. Вы, наверное, не знаете музыкантов и членов жюри, если считаете, что такое возможно”.
За “достижения” в деле дискредитации международного конкурса имени Арама Хачатуряна Международная федерация пополнила его специальностями “вокал” и “дирижирование”. Поощрению тех же “достижений” способствуют ежегодные отчисления из госбюджета РА Фонду “Арам Хачатурян – конкурс”.
Так, например, в 2014 г. министерство культуры напрямую перечислило конкурсу имени Хачатуряна 43.170.000. Еще 8.784.412 драмов поступили от Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества стран-членов СНГ, которому, однако, эти деньги были предварительно перечислены минкультом.
По этому же механизму в 2015 г. министерство культуры профинансировало конкурс на сумму 52.106.000 драмов, а фонд гуманитарного сотрудничества – на сумму 7.567.623 драма. При этом 5.880.000 драмов из этой суммы опять были заранее перечислены минкультом. Однако на этот раз 10.000.000 драмов поступили на счет конкурса от Ереванской госконсерватории. И это в том случае, когда профессора этого вуза получают за один учебный час 1300, 1500 и 2000 драмов в зависимости от того, имеют они звания заслуженного и народного артиста или не имеют.
Министерство культуры платит также годовой взнос за членство конкурса имени Арама Хачатуряна в Международной федерации конкурсов. Сумма взноса составляет 4.989.030 драмов.