Բրազիլիայի Կամպինաս քաղաքի խորհրդարանը ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը
Բրազիլիայի Սան Պաուլո նահանգի Կամպինաս քաղաքի քաղաքապետարանը պաշտոնապես տեղեկացրել է Բրազիլիայում ՀՀ դեսպանությանը, որ դեկտեմբերի 16-ին Կամպինասի քաղաքապետ Դ. Վիլագրան ստորագրել է Քաղաքային խորհրդարանի նոյեմբերի 20-ին ընդունած բանաձեւը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու վերաբերյալ:
Քաղաքապետի հաստատումից եւ դեկտեմբերի 19-ին «Դիարիո օֆիսիալ» պաշտոնաթերթում հրապարակվելուց հետո այն ստացել է օրենքի ուժ, համաձայն որի ապրիլի 24-ը կմտցվի քաղաքի հիշարժան տարեթվերի օրացույցի մեջ եւ յուրաքանչյուր տարի կնշվի որպես «1915 թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր»:
Կամպինասն ունի 1,2 մլն. բնակիչ, Սան Պաուլո նահանգի արդյունաբերական, գյուղատնտեսական եւ գիտամշակութային խոշոր կենտրոններից է, ունի փոքրաթիվ հայկական համայնք:

Парламент бразильского города Кампинас признал Геноцид армян
Мэрия бразильского города Кампинас (штат Сан-Пауло) официально известила посольство Армении в Бразилии о том, что 16 декабря мэр Кампинаса Д.Виллагра подписал принятую 20 ноября городским парламентом резолюцию о признании Геноцида армян.
После утверждения мэром и публикации 19 декабря в официальном органе “Диарио офисиаль” резолюция вступила в законную силу. Согласно закону, 24-е апреля войдет в перечень памятных дат города и каждый год будет отмечаться как “День памяти жертв Геноцида армян 1915 года”.
Население Кампинаса составляет 1,2 млн человек. Это один из крупных промышленных, сельскохозяйственных и научно-культурных центров штата Сан-Паулу. Здесь проживает также малочисленная армянская община.