Մալթայում սպանել են «պանամական փաստաթղթերի» մասին գրած հետաքննող լրագրողին
Հոկտեմբերի 16-ին Մալթայում սպանվել է հետաքննող լրագրող Դաֆնե Կարուանա Գալիցիան: Ինչպես հաղորդում է The Guardian-ը, 53-ամյա լրագրողը զոհվել է իր ավտոմեքենայի մեջ տեղադրված ռումբի պայթյունից: Նշվում է, որ լրագրողը սպանվել է իր տանից դուրս գալուց որոշ ժամանակ հետո:
Դաֆնե Կարուանա Գալիցիան հայտնի էր իր հետաքննություններով՝ Մալթայի վաչապետ Ջոզեֆ Մուսկատի՝ պանամական օֆշորների և Ադրբեջանի իշխանությունների հետ ունեցած կապերի մասին: Անձամբ Մուսկատը այս սպանությունը որակել է որպես «բարբարոսական հարձակում մարդու և ազատ խոսքի դեմ»: «Չեմ հանգստանա, մինչև արդարադատություն չհաստատվի»,- ասել է Մալթայի վարչապետը:
Լրագրողի սպանությանը արձագանքել է նաև WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժը, ով 20 հազար եվրո է խոստացել այն մարդուն, ով սպանության բացահայտման գործին նպատստող որևէ տեղեկություն կտրամադրի:
The Guardian-ի փոխանցմամբ՝ Դաֆնե Կարուանա Գալիցիան հետաքննում էր Մալթայում կոռուպցիոն երևույթները, որոնց արդյունքը դարձավ «պանամական փաստաթղթերում» առկա տեղեկությունների հրապարակումը: 2017 թվականի ապրիլին Գալիցիան իր բլոգում գրել էր, որ Ադրբեջանի նախագահի դուստր Լեյլա Ալիևային պատկանող Al Sahra FZCO ընկերությունից, որը գրանցված է Դուբայի ազատ տնտեսական գոտում, վարկային վճարումների անվան տակ գումարներ է փոխանցվել պանամական օֆշորներում գրանցված Hearnville Inc., Tillgate Inc. և Egrant Inc. ընկերություններին: Հաջորդ օրը լրագրողը հայտարարեց, որ մալթական Pilatus բանկում փաստաթղթեր կան, որոնք ապացուցում են, որ Egrant Inc. ընկերության սեփականատերը Մալթայի վարչապետ Ջոզեֆ Մուսկատի կինն է՝ Միշել Մուսկատը: Ամուսինները հերքում են իրենց անվան շուրջ ծագած օֆշորային սկանդալի մասին ցանկացած տեղեկություն:
«Պանամական փաստաթղթերի» հրապարակումից հետո Եվրախորհրդարանի պատգամավորները ակտիվորեն պահանջում էին Ջոզեֆ Մուսկատի հրաժարականը:
Լուսանկարը՝ Getty Images
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի ապրիլին գերմանական Süddeutsche Zeitung («Հարավգերմանական թերթ») պարբերականը հրապարակել էր Հետաքննող լրագրողների միջազգային կոնսորցիումի (ICIJ) և Կոռուպցիայի և կազմակերպված հանցավորության ուսումնասիրման կենտրոնի (OCCRP) համատեղ հետաքննությունը: Գաղտնազերծված տվյալները հիմնված էին պանամական Mossack Fonseca իրավաբանական ընկերության բազայի փաստաթղթերի վրա, որոնցում հիշատակված էր նաև Հայաստանի ԴԱՀԿ ծառայության նախկին պետ, ներկայումս ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Միհրան Պողոսյանի անունը:

На Мальте взорвали расследовавшую “панамские документы” журналистку
16 октября на Мальте была убита журналистка Дафне Каруана Галиция. Как сообщает The Guardian, 53-летняя мальтийка погибла в результате взрыва автомобиля возле своего дома.
Дафне Каруана Галиция была известна своими расследованиями связей премьера Мальты Джозефа Муската с панамскими офшорами и властями Азербайджана. Мускат назвал это убийство “варварским актом против человека и свободы слова”. “Я не успокоюсь, пока не восторжествует правосудие”,- заявил премьер Мальты.
На убийство журналистки отреагировал основатель WikiLeaks Джулиан Ассанж, пообещавший вознаграждение в 20 тысяч евро тому, кто предоставит какую-либо информацию об убийцах журналистки.
В апреле 2017 г. Гарсия написала в своем блоге, что зарегистрированная в совбодной экономической зоне Дубая компания “Al Sahra FZCO”, принадлежащая дочери президента Азербайджана Лейле Алиевой, под видом кредитных выплат перечислила суммы зарегистрированным в панамских офшорах компаниям”Hearnville Inc”, “Tillgate Inc” и “Egrant Inc”. На следующий день журналистка заявила, что в мальтийском банке “Pilatus” есть документы, доказывающие, что владельцем компании “Egrant Inc” является жена премьер-министра Мальты Джозефа Муската Мишель Мускат. Супруги отрицают любую информацию о своей причастности к офшорному скандалу.
После публикации “панамских документов” депутаты Европарламента стали активно требовать отставки Джозефа Муската.
Фото: Getty Images
Напомним, что в апреле 2016 г. немецкое издание “Süddeutsche Zeitung” опубликовало совместное расследование Международного консорциума журналистов-расследователей (ICIJ) и Центра исследования коррупции и организованной преступности (OCCRP). Рассекреченные данные были основаны на базе документов панамской юридической фирмы “Mossack Fonseca”, в которых упоминалось также имя бывшего начальника Службы принудительного исполнения судебных актов Армении, ныне депутата парламентской фракции правящей Республиканской партии Миграна Погосяна.