Գագիկ Ծառուկյանը սպիտակ առյուծներ է նվիրել Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի որդուն
Մինսկի կենդանաբանական այգում անցյալ տարվա վերջից երկու սպիտակ առյուծ է բնակվում: Սաթե աչքերով Նիկն և Նիկան միանգամից գրավել են բելառուսցիների ուշադրությունը: Հազվագյուտ տեսակ համարվող այս առյուծները, պարզվում է, Հայաստանից են տեղափոխվել Բելառուս: Ավելի ստույգ՝ դրանք ԱԺ պատգամավոր, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի թանկարժեք նվերներն էին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի որդուն:
2016 թվականի հոկտեմբերի 18-ին Հայաստանից հազվագյուտ տեսակի 4 առյուծ է արտահանվել Բելառուսի Հանրապետություն: Այդ առյուծները Հայաստան են ներմուծվել նույն տարվա ապրիլին, որպես ծագման երկիր ներկայացված է Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունը:
Սպիտակ առյուծները հենց Հարավաաֆրիկյան Հանրապետության «բնակիչներ» են: Դրանց չեն առանձնացնում սովորական առյուծներից առանձին ենթատեսակով, սակայն կաթնագույն մորթին արդեն իսկ տալիս է ուրույն գեղեցկություն, ինչը հետազոտողները որակել են որպես գենետիկ հիվանդության՝ լեյկիզմի հետևանք: Այսինքն՝ մուտացիայի հետևանքով գունային փոփոխության է ենթարկվել կենդանու մորթին:
«Հետք»-ի հարցմանն ի պատասխան, Բնապահպանության նախարարությունը տրամադրել է «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» (CITES) կոնվենցիայով ներմուծված և արտահանված կենդանիների թույլտվությունների պատճենները:
Համաձայն Բելառուս արտահանված ԲՆ թույլտվությունների՝ 4 առյուծները Հայաստանից տեղափոխվել և իջևանել են մայրաքաղաք Մինսկի Վելոսիպեդնայա նրբանցքի 6/3-1 հասցեում: Նույն հասցեում գտնվում է «Արմյանսկիյ ստանդարտ համատեղ ձեռնարկություն» ՍՊԸ-ն:
Լուսանկարը՝ «Արմյանսկիյ ստանդարտ»-ի պաշտոնական կայքից
Այն, որ Ծառուկյանի ու Լուկաշենկոյի հարաբերությունները մտերմիկ են, հայտնի է նաև հանրությանը: Ավելին, Լուկաշենկոն Հայաստան կատարած իր այցերից մեկի ժամանակ որդու հետ եղել է նաև Ծառուկյանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատում: Դրանից հետո էլ Մինսկում բացվել է «Արմյանսկիյ ստանդարտ» համատեղ ձեռնարկությունը:
«Արմյանսկիյ ստանդարտ»-ը Բելառուսում հայկական կոնյակի շշալցման ձեռնարկություն է: Ստեղծվել է 2011 թվականին՝ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատի և «Բելառուստորգ» պետական ձեռնարկության կողմից: Ծառուկյանի կոմբինատն այստեղ 69 տոկոս բաժնեմաս ունի: Մնացած 31%-ը՝ «Բելառուստորգ»-ինն է:
2014թ.-ին Ծառուկյանը նոր ընկերություն է գրանցել՝ «Մուլտի գրուպ ինվեստբլ» անվամբ` Բելառուսի տնտեսության հեռանկարային ճյուղերում ներդրումներ անելու նպատակով:
Գագիկ Ծառուկյանի վերջին հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ նա 70 մլն բելառուսական ռուբլու (3,6 մլն դոլար) արժողությամբ բաժնեմաս է ունեցել:
Առյուծների արտահանումից օրեր անց՝ հոկտեմբերի 22-ին, Հայաստանի ազգային օլիմպիական կոմիտեի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած պատվիրակությունը Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում մասնակցել է Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեների 45-րդ գլխավոր ասամբլեային:
Մինսկում Ծառուկյանին ընդունել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն: Համաձայն պաշտոնական հաղորդագրության, Ծառուկյանն ու Լուկաշենկոն առանձնազրույց են ունեցել, որի ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Բելառուսի միջև մարզական կապերի խորացմանն ու ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր:
Պաշտոնական հաղորդագրությունն այսպես ավարտվում է, սակայն այդ այցի ժամանակ Գագիկ Ծառուկյանը առյուծներին նվիրել է նախագահական ընտանիքին: Բոլոր 4-ին, թե 2-ին՝ հայտնի չէ, քանզի 1 ամիս անց Լուկաշենկոյի 12-ամյա որդին՝ Նիկոլայը, Ծառուկյանի սպիտակ առյուծներից երկուսը նվիրել է Բելառուսի կենդանաբանական այգուն: Մինսկի կենդանաբանական այգու աշխատակիցները լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում պատմել են, որ դրանք 8 ամսական են: Իսկ նախագահի մամլո ծառայությունը հաստատել է, որ չքնաղ կենդանիներին նվեր են ստացել Հայաստանից, մասնավորապես՝ Գագիկ Ծառուկյանից:
Առյուծները, հիշեցնենք, վտանգված տեսակ են համարվում, և դրանց առևտուրը խստորեն սահմանափակված է: ԲՆ տրամադրած թույլտվությունների մեջ նշված են արտահանված առյուծների չիպավորված համարները, ինչը նշանակում է, որ դրանք անազատ պայմաններում են բուծվել և չիպավորվել: Հետևաբար, վայրի բնությունից չեն վերցված: Փաստաթղթերից երևում է, որ առյուծները ներմուծվել են նույն օրը՝ 25.04.2016թ և նույն թույլտվությամբ, սակայն Բելառուս արտահանվել են երկու առանձին CITES թույլտվություններով:
Թե ինչ ճակատագիր են ունեցել մնացյալ 2-ը, հայտնի չէ: Գուցե Լուկաշենկոները միայն երկուսին են հանձնել Մինսկի կենդանաբանական այգուն, իսկ մյուս երկուսը դեռևս նախագահական ընտանիքում են ապաստանում:
Հետաքրքիրն այն է, որ «Անհետացման եզրին գտնվող վայրի կենդանական և բուսական աշխարհի տեսակների միջազգային առևտրի մասին» (CITES) կոնվենցիայի համակարգման կայքի բազայում Հայաստան ներմուծված առյուծներ 2016 թվականին ընդհանրապես չեն եղել: Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից ևս Հայաստան առյուծներ չեն արտահանվել:
Երևանի կենդանաբանական այգին չունի այս տեսակից: Համացանցում այս կենդանիները ամենաթանկարժեքների ցանկում են՝ որպես հազվագյուտ տեսակներ: Դրանց նորածինների արժեքը տատանվում է 140 հազար դոլարի սահմաններում:

Гагик Царукян подарил сыну Лукашенко белых львов
С конца прошлого года в Минском зоопарке проживают два белых льва. Ник и Ника сразу привлекли внимание жителей белорусской столицы. Оказалось, что львы этой редкой породы были привезены в Беларусь из Армении. Точнее, они были подарены депутатом парламента и президентом Национального Олимпийского Комитета Армении Гагиком Царукяном сыну президента Беларуси Александра Лукашенко.
18 октября 2016 г. из Армении в Беларусь были доставлены 4 льва редкой породы. В Армению животные были доставлены в апреле того же года. Страной их происхождения была указана Южно-Африканская Республика.
Белая шерстка придает этим львам особую красоту, которую специалисты считают следствием генетического заболевания – лейкизма.
Министерство охраны природы РА в ответ на запрос Hetq.am предоставило копии разрешений на импорт и экспорт животных в соответствии с Конвенцией о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения(CITES).
Согласно выданным министерством разрешениям, вывезенные из Армении четыре льва были доставлены в Минск по адресу: Велосипедный переулок, 6/1, где расположено ООО “Совместное предприятие “Армянский стандарт”.
Фото с официального сайта ООО “Армянский стандарт”
Как известно, Царукян и президент Беларуси Александр Лукашенко находятся в близких отношениях. Более того, во время одного из визитов в Армению Лукашенко вместе с сыном побывал на принадлежащем Царукяну коньячно-винно-водочном комбинате “Арарат”. После этого в Минске открылось совместное предприятие “Армянский стандарт”.
Компания занимается бутилизированием армянского коньяка в Беларуси. Она была создана в 2011 г. Ереванским коньячно-винно-водочным комбинатом “Арарат” Гагика Царукяна и госпредприятием “Беларусторг”. 69% акций принадлежат Царукяну, остальные 31% - “Беларусторгу”.
В 2014-ом Царукян зарегистрировал новую компанию – “Мульти групп инвестбл”, целью которой было осуществление инвестиций в перспективные отрасли белорусской экономики.
Из последней декларации депутата следует, что его доля составляла 70 млн белорусских рублей (3,6 млн долларов).
22 октября, через несколько дней после экспорта львов, делегация Национального Олимпийского Комитета Армении во главе с ее президентом Гагиком Царукяном участвовала в проходившей в Минске 45-ой Генеральной ассамблее Европейских Олимпийских Комитетов.
В столице Беларуси Царукяна принял президент Александр Лукашенко. Согласно официальному пресс-релизу, Царукян и Лукашенко провели отдельную беседу, в ходе которой обсудили вопросы укрепления и углубления спортивных связей между двумя странами.
Однако в пресс-релизе не сообщалось о том, что в ходе этого визита Гагик Царукян подарил семье белорусского президента львов. Правда, двух или четырех неизвестно, так как через месяц 12-летний сын Лукашенко Николай передал Минскому зоопарку двух белых львов. В интервью СМИ сотрудники зоопарка сообщили, что львы восьмимесячные. В свою очередь пресс-служба президента Беларуси подтвердила, что редкие животные получены в дар от Армении, точнее, от Гагика Царукяна.
Напомним, что белые львы принадлежат к числу животных, находящихся под угрозой исчезновения, а это значит, что подаренные Царукяном львы были разведены и чипированы в неволе. В выданных МОП разрешениях указаны номера чипов. Судя по документам, львы были импортированы в тот же день, 25.04.2016 г., и на основании того же разрешения, однако в Беларусь были доставлены по двум отдельным разрешениям CITES.
Мы не знаем, как сложилась судьба двух других львов. Возможно, Лукашенко передал в зоопарк лишь двух животных, а остальные двое нашли приют в семье президента.
Интересно, что в 2016 г. в базе данных сайта CITES доставленные в Армению львы не упоминались. Из Южно-Африканской Республики львы тоже не были экспортированы в Армению.
В Ереванском зоопарке белых львов нет. В Интернете эти животные указаны как наиболее догорогостоящие, так какявляются представителями редкой породы. Стоимость новорожденных белых львят колеблется в пределах 140 тысяч долларов.