Գորիսի համայնքապետի պաշտոնակատարը անհամատեղելի պաշտոն է զբաղեցնում
Հայաստանում պաշտոնը «կանաչ լույս» է սեփական բիզնես գործունեությունը ծավալելու համար: Թեև որոշ պաշտոնյաների դեպքում օրենքով սահմանված է արգելք, որ զբաղեցրած պաշտոնն անհամատեղելի է ձեռնարկատիրական գործունեության հետ, սակայն դրան այնքան էլ լուրջ չեն վերաբերում:
Գորիսի համայնքապետ Վաչագան Ադոնցի պարտադրված հրաժարականից հետո վարչապետ Կարեն Կարապետյանը սեպտեմբերի 14-ին Գորիս համայնքի ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակեց 26-ամյա Առուշ Առուշանյանին:
Նոյեմբերի 5-ին Գորիսում համայնքապետի ընտրություններ են տեղի ունենալու և Հանրապետական կուսակցության անդամ Առուշ Առուշանյանը կուսակցության կողմից առաջադրվել է որպես համայնքապետի թեկնածու: Նա ՀՀԿ-ի կողմից թեկնածու էր առաջադրվել նաև վերջին խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ:
Առուշ Առուշանյանը գործարար է: Նրան է պատկանում շինանյութի մեծածախ առևտրի մեջ մասնագիտացած «Գոր Մետալ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը: Ընկերությունը հիմնադրվել է 2008թ. և հիմնադրման օրվանից մինչ հիմա, Առուշ Առուշանյանն է զբաղեցնում ընկերության տնօրենի պաշտոնը: Մինչդեռ այդ պաշտոնն անհամատեղելի է համայնքապետի ղեկավարի պաշտոնի հետ:
Տեղական ինքնակառավարման մասին օրենքի 25-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Համայնքի ղեկավարը չի կարող զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, զբաղեցնել այլ պաշտոն` պետական կամ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում կամ առևտրային կազմակերպություններում, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, մանկավարժական և ստեղծագործական աշխատանքից»:
Իսկ նույն օրենքի 26-րդ հոդվածի համաձայն՝ համայնքի ղեկավարի լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցվում են, եթե նա անհամատեղելի պաշտոն է զբաղեցնում:
Առուշ Առուշանյանը բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով է ներկայացրել պաշտոնը ստանձնելու օրվա դրությամբ առկա գույքի ու եկամուտների վերաբերյալ հայտարարագիր, որտեղ թաքցրել և չի նշել ունեցած բաժնեմասի մասին:
Նա որպես եկամուտ հայտարարագրել է միայն աշխատավարձը՝ 1 մլն 520 հազար դրամ և չի հայտարարագրել շահաբաժնից ստացված եկամուտ:
Առուշ Առուշանյանն ունի մեկ բնակարան և 1 արտադրական նշանակության շինություն: Հայտարարագրել է նաև մարդատար 2 ավտոմեքենա՝ VOLKSWAGEN PHAETON 4.2 և BMW X6 5.0 I:
Թեև փոքր եկամուտի չափին, նրա հաշվին առկա գումարը մի քանի հարյուր անգամ գերազանցում է: Օրինակ՝ միայն հաշվին ունեցած դրամային գումարը 205 անգամ գերազանցում է եկամուտի չափը:
Առուշ Առուշանյանը նաև հանձնած փոխառություն ունի, որի չափը կազմում է 86 մլն 860 հազար դրամ:
Նշենք, որ Առուշ Առուշանյանի հայրը՝ Գագիկ Առուշանյանը ևս գործարար է: Նրան է պատկանում 1995թ. հիմնադրված «Առանցք» ՍՊԸ-ն, որը նույնպես զբաղվում է շինանյութերի վաճառքով:

Временно исполняющий обязанности мэра Гориса занимает несовместимую должность
В Армении должность дает “зеленый свет” развертыванию собственного бизнеса. И хотя в отношении определенных должностей закон запрещает их совмещение с предпринимательством, однако многие чиновники не воспринимают этот запрет всерьез.
После вынужденной отставки мэра Гориса Вачагана Адонца премьер-министр Карен Карапетян назначил временно исполняющим эти обязанности 26-летнего Аруша Арушаняна.
5 ноября в Горисе пройдут выборы мэра, и член Республиканской партии Армении Аруш Арушанян выдвинут кандидатом в руководители общины. РПА выдвинула его кандидатом и на последних выборах в парламент.
Аруш Арушанян предприниматель. Ему принадлежит ООО “Гор Метал”, занимающееся оптовой продажей стройматериалов. Компания была основана в 2008г. С того времени и по сегодняшний день Аруш Арушанян занимает должность директора, которая, однако, по закону несовместима с должностью руководителя общины.
Также по закону, если руководитель общины занимает несовместимую должность, его полномочия досрочно прекращаются.
Аруш Арушанян представил в Комиссию по этике высокопоставленных лиц декларацию об имуществе и доходах, в которой не указал свою долю в компании.
В качестве дохода чиновник задекларировал только зарплату – 1 млн 520 тыс. драмов, но не задекларировал доходы от дивидендов.
У Арушаняна имеется одна квартира и одно строение производственного назначения. В декларации указаны также два автомобиля – VOLKSWAGEN PHAETON 4.2 и BMW X6 5.0 I.
Несмотря на небольшой доход, денежные средства молодого чиновника в несколько сотен раз превышают его зарплату. Так, сумма в драмах в 205 раз превышает размер зарплаты врио мэра Гориса.
У Аруша Арушаняна имеется также предоставленный займ на сумму 86 млн 860 тыс. драмов.
Отметим, что предпринимателем является и его отец, Гагик Арушанян, которому принадлежит ООО “Аранцк”, тоже занимающееся продажей стройматериалов