ՊԵԿ նախագահը՝ որդիների ընկերությանը հարկային արտոնություն տալու մասին․ «Էս երկրում ապրելու իրավունք չունե՞նք»
ԿԱ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցում, ասաց՝ կան մարդիկ, որոնք ունենալով մեծ հնարավորություններ՝ «թաքնվում են» անապահով խավի ներքո և դրդում առևտրականներին ակցիաներ անել՝ ընդդեմ ՊԵԿ վարչարարության։
«Օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բոլորը պետք է հարկերը վճարեն, չի կարելի ակցիա անելով` խուսափել հարկեր վճարելուց», - ասաց Հարությունյանը՝ անդրադառնալով դիտարկմանը, որ քննարկմանը զուգահեռ մի շարք առևտրականներ խորհրդարանի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում։
Հարութունյանն ասաց, որ օրեր առաջ հանդիպում է եղել առևտրականների հետ և մանրամասն ներկայացվել Հարկային օրենսգրքով առաջարկվող փոփոխությունները, սակայն վերջիններս փորձում են խուսափել հարկեր վճարելուց։
«Կոշտ վարչարարություն է լինելու, մենք իրենց անվճար հաշվապահություն ենք առաջարկել, բայց իրենք հրաժարվում են, չեն ուզում իրենց շրջանառությունը ցույց տալ», - ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Հարցին՝ ո՞ւմ նկատի ունի ասելով, որ կան մարդիկ, որոնք հրահրում են առևտրականներին, միգուցե Գագիկ Ծառուկյա՞նն է, քանի որ բողոքող առևտրականները նաև «Առինջ-մոլ»-ի աշխատակիցներն են, Հարությունյանն ասաց, որ Ծառուկյանն իր լավ ընկերն ու բարեկամն է, և վերջինս փորձել է հասկացնել առևտրականներին, որ ՊԵԿ գործողությունները օրինականակության սահմաններում են։
Հարությունյանը շեշտեց՝ հարկերից խուսափողների դեմ պայքարելու են՝ անկախ նրանից, թե ովքեր են, եթե անգամ իր հարազատներն ու ընկերները լինեն։
«Հետք»-ի հարցին, թե արդյոք շահերի բախում չէ՞, երբ Կառավարությունը հարկային արտոնություններ է տալիս ՊԵԿ նախագահի որդիների հետ փոխկապացված ընկերությանը, Հարությունյանը պատասխանեց․
«Բոլորովին, այդ արտոնությունը տրվում է բոլորին, ովքեր այդ մասով ներդրումներ են անում, և ընդհանրապես մեքենա-սարքավորումների ներմուծումը հունվարի մեկից ազատվում է հարկերից։ Իմ որդիները ջերմոց կամ այգի են կառուցում, պիտի չկառուցե՞ն, էս երկրում ապրելու իրավունք չունե՞նք»։
Հիշեցնենք, որ Կառավարության հուլիսի 20-ի նիստում Վարդան Հարությունյանի որդիների հետ փոխկապակցված «Գրին ֆարմեր» ընկերությունը ներմուծման մաքսատուրքից ազատման և ԱԱՀ հարկի վճարման ժամկետը 3 տարի հետաձգելու արտոնություն է ստացել։
Դիտարկմանը, որ ստացվում է միայն պաշտոնյաների ազգականների հետ փոխկապակցված ընկերություններին են արտոնություններ տրվում, ՊԵԿ նախագահը չհամաձայնեց։
«Ո՞վ ասեց, որ պաշտոնյաների ազգականներն իրավունք չունեն, այն տնտեսվարողները, որոնք դիմում են, ստանում են այդ արտոնություն»։
Հարց հնչեց նաև Հարությունյանի՝ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցնելու մասին, ՊԵԿ նախագահը մանրամասնեց․
«Ես 1991 թվականին ընդունվել եմ բուհ, այն ավարտել եմ 1996 թվականին, ավարտելուց՝ 1996 թվականին, արդեն ունեի երկու որդի և ազատվել եմ, եթե մեղք եմ գործել, ներողություն եմ խնդրում հասարակությունից»։

“Разве мы не имеем права жить в этой стране?” - председатель КГД о предоставлении налоговых льгот компании своих сыновей
Председатель Комитета госдоходов при правительстве РА Вардан Арутюнян на прошедшей в парламенте встрече с журналистами сказал, что есть люди, которые, имея большие возможности, выдают себя за необеспеченных и толкают торговцев на проведение акций против администрирования КГД.
“Налоги в установленном законом порядке должны платить все. Нельзя путем проведения акций уклоняться от уплаты налогов”,- сказал Арутюнян в ответ на замечание о том, что в ходе проведения обсуждения ряд торговцев проводили акцию протеста перед зданием парламента.
По словам главы КГД, несколько дней назад состоялась встреча с торговцами, на которой были представлены изменения в Налоговый кодекс, однако они пытаются уклониться от уплаты налогов.
“Будет осуществляться жесткое администрирование. Мы предложили им бесплатную бухгалтерию, но они отказываются, не хотят показывать свой оборот”,- сказал В.Арутюнян.
На вопрос, имел ли он в виду Гагика Царукяна, когда говорил о лицах, толкающих торговцев на акции протеста, председатель КГД отметил, что Царукян – его хороший друг и что он пытался объяснить торговцам, что КГД осуществляет действия в рамках закона.
Арутюнян подчеркнул, что с неплательщиками налогов будет вести борьба, независимо от того, чьи они родственники или друзья.
На вопрос Hetq.am, не свидетельствует ли предоставление правительством налоговых льгот компании, связанной с сыновьями председателя КГД, о столкновениях интересов, председатель КГД ответил: “Отнюдь. Такая льгота предоставляется всем, кто осуществляет вложения в данную отрасль. И вообще, с января импорт машинного ооборудования будет освобожден от налогов. Мои сыновья строят теплицу, разбивают сад. Им, что, не заниматься этим? Мы не имеем права жить в этой стране?” – сказал В.Арутюнян.
Напомним, что на заседании 20 июля компания “Грин фармер”, связанная с сыновьями председателя КГД, получила льготы в виде освобждения от уплаты таможенной пошлины на импорт и отсрочки на три года уплаты НДС.
В ответ на замечание о том, что льготы предоставляются только компаниям, имеющим отношение к родственникам должностных лиц, председатель КГД заметил: “А кто сказал, что родственники должностных лиц не имеют права? Те хозяйствующие субъекты, которые обращаются, получают такие льготы”.
Вардана Арутюняна спросили и о том, почему он не служил в армии. “В 1991 г. я поступил в вуз, который окончил в 1996 г. На момент окончания вуза у меня уже было двое сыновей, поэтому меня освободили. Если это грех, то я прошу прощения у общественности”,- сказал В.Арутюнян.