Դեղերի գրանցումը շուտով կդառնա առցանց
Եվրասիական տնտեսական միությունում արդեն վերջանում է դեղերի առցանց գրանցման տեղեկատվական համակարգի մշակման գործընթացը, որի նպատակն է հեշտացնել ինչպես դեղ արտադրողների գործը, այնպես էլ՝ սպառողների համար լիարժեք ինֆորմացիա ապահովել։ Այս մասին նշված է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի պաշտոնական կայքում:
Դեղերի թողարկումը, շրջանառությունը և վաճառքը տնտեսական միության տարածքում հնարավոր կլինի միայն ԵԱՏՄ միասնական ռեեստրում ընդգրկված լինելու պայմաններում:
Ներկայումս ստեղծված բազան ներառում է 28 նորմատիվ ակտեր, որոնք վերաբերում են դեղերի համապատասխանեցմանը։ Մոտ 67 ակտերի վրա աշխատանքը դեռ շարունակվում է:
Պատրաստվել է նաև տեխնոլոգիական փաաստաթուղթ, որը պարունակում է ԵԱՏՄ երկրների դեղերի հիմնական ռեեստրները, որտեղ մանրամասն ներկայացված են գրանցված դեղամիջոցները:
Միասնական ռեեստրի տեղեկատվական բազայում ներառված են նաև 3 այլ կարևոր մասեր։
Առաջինում տեղեկատվություն է այնպիսի դեղամիջոցների մասին, որոնք չեն համապատասխանում տնտեսական միության որակի ստանդարտներին, ինչպես նաև՝ համարվում են կեղծված կամ ապօրինի ներկրված։ Երկրորդում՝ ներառված է ինֆորմացիա դեղամիջոցների օգտագործման դադարեցման, հետկանչի կամ բժշկության մեջ դրանց կիրառելու արգելանքների մասին։
Երրորդ հատվածի մեջ ներկայացված է տեղեկություն՝ դեղորայքի կողմնակի ազդեցությունների , ինչպես նաև դրանց անարդյունավետության մասին։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ ԵԱՏՄ դեղերի միասնական ռեեստրը ոչ միայն կներառի տեղեկություններր դեղերի և բժշկության մեջ դրանց օգտագործման վերաբերյալ (ինչպես հիմա կա ազգային ռեեստրներում), այլ նաև կպարունակի դրանց որակի վերահսկողության վերաբերյալ նորմատիվ փաստաթղթեր:
Ռեեստրի ընդհանուր օգտագործման համար բացառություն կկազմեն այնպիսի հատվածներ, որոնք պարունակելու են հատուկ մասնագիտացված փորձագիտական նյութեր՝ նախատեսված բացառապես ԵԱՏՄ երկրների լիազոր մարմինների համար:
Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հրապարակած տեղեկության՝ դեղերի ընդհանուր շուկայի հիմքում դրված են լինելու փոխադարձ ճանաչման և դեղերի գրանցման ապակենտրոնացված եվրոպական ընթացակարգերը:
Այսինքն՝ այս գործընթացների ավարտից հետո ԵԱՏՄ անդամ բոլոր պետությունների կողմից միասնական ռեեստրում ներառված դեղերը դառնալու են փոխադարձ ճանաչելի:
Դեղարտադրողներն էլ իրենց հերթին պետք է համապատասխանեցնեն իրենց արտադրանքն ամբողջ երկրում ընդունված GxP՝ պատշաճ գործելակերպի անհրաժեշտ պրակտիկային:
Իսկ դեղերի որակի վերահսկողությունը կատարվելու է՝ համաձայն ԵԱՏՄ համապատասխանեցված դեղաչափական ստանդարտների:

Регистрация лекарств будет проводиться в режиме онлайн
В Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) заканчивается разработка единой информационной системы, которая облегчит предпринимателям регистрацию лекарственных препаратов на общем рынке и обеспечит потребителей наиболее полной информацией о них. Об этом сообщает официальный сайт Евразийской экономической комиссии.
Выпуск, оборот и продажа лекарств на территори ЕАЭС будут возможны только в случае регистрации в едином реестре экономического союза.
Созданная в кратчайшие сроки нормативная база Евразийского экономического союза включает в себя 28 нормативных актов, касающихся всех этапов обращения лекарственных средств. Еще над 67 актами работа продолжается.
Комиссия подготовила подробный технологический документ, который отражает ключевые процессы общего рынка лекарств и содержит базовые реестры ЕАЭС. В информационную базу данных включены также три других важных сегмента. В одном – информация о лекарствах, не соответствующих союзным требованиям по качеству, а также фальсифицированных и (или) контрафактных, выявленных органами контроля в государствах-членах. В другом – о приостановленных, отозванных и запрещенных к медицинскому применению. Третий сегмент содержит информацию о выявленных нежелательных реакциях и действиях на лекарственные средства, включая сообщения об их неэффективности.
Реестр зарегистрированных лекарственных средств ЕАЭС будет содержать не только сведения о таких препаратах и инструкции по их медицинскому применению, как это сейчас практикуется в национальных реестрах, но и нормативные документы по контролю качества.
Исключение составят закрытые для общего пользования сегменты, содержащие специализированный экспертный материал, который предназначен исключительно для уполномоченных органов стран ЕАЭС.
Согласно сообщению Евразийской экономической комиссии, в основу работы общего рынка лекарств Союза положены фактически европейские процедуры взаимного признания и децентрализованные процедуры регистрации лекарственных препаратов
Речь идет о признании единства регистрации на территориях всех государств-членов, выполнении производителями требований надлежащих практик GxP – признанной во всем мире системы обеспечения качества лекарственных средств – и контроле качества лекарств в соответствии с гармонизированными фармакопейными стандартами ЕАЭС.